Mehmet Kaybal kimdir? - Elips Haber


Mehmet Kaybal kimdir? Mehmet Kaybal nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Mehmet Kaybal’nun kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Mehmet Kaybal kimdir? Mehmet Kaybal kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Mehmet Kaybal’nun biyografisini haberimizde derledik…

Mehmet Kaybal kimdir?

Meka’nın mimarı Mehmet Kaybal, 1953 yılında Keskin – Kırıkkale’de doğdu. Başarılı bir eğitim sürecinin sonrasında 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü birincilikle bitirdi.

Lisans mezuniyetinin ardından 7 yıl global ve büyük çaplı firmalarda görev yaptıktan sonra, 1987 yılında Ankara’da sanayi olgusunu yaratan ve döneminin sanayi startuplarının ekosistemi olan Ostim’de Meka Mühendislik Ltd. Şti. adında bir işletme kurdu. Başlangıçta endüstriyel operasyonlara ileri mühendislik çözümleri sunan bu firma bugünkü anlamda Ar-Ge ve inovasyon Merkezi olarak faaliyet göstermiştir. Döneminde, örneği çok fazla olmayan bir çözüm üretim merkezi olarak global ölçekte önemli projeler gerçekleştirdikten sonra inşaat makinaları alanında endüstriyel üretime başlamıştır.

Mehmet Kaybal, girişimci ruhu ve sektörün geleceğini analiz eden vizyonu ile; MEKA’yı 2000 yılında farklı makine üretimlerinden vazgeçirip, gelecek vadettiğini düşündüğü beton santrali üretimine odaklandırdı. Geçmişten gelen deneyimlerinin katkısı ve sektör bilgisiyle, MEKA’nın kısa zamanda sektörün lider ismi olarak anılmasını sağladı. Şirkette üretim süreçlerinin kontrolünden ziyade pazarlama ve marka inşası üzerine yoğun mesai harcadı. Başlangıcından itibaren ihracat odaklı pazarlama stratejisini benimseyerek global bir marka yaratmayı hedefledi.

Standart kapasite ve yerleşimlerin dışında özel tesisler tasarlama ve üretebilme becerisi, Meka için en önemli sıçrama noktası olmuştur. Şirket ikinci sıçramasını ise 2010 yılından itibaren gündemine aldığı agrega üretimi ve madencilik endüstrilerine yönelik ekipman ve tesisleri üretme ile yaşadı.Adnan Oktar kimdir?

Halen Mehmet Kaybal liderliğinde; ABD, İngiltere, Norveç, Avustralya, Rusya, Fransa, Belçika, Malezya, Yeni Zelanda, Meksika, Filipinler, Tanzanya, Kanada dahil 110’dan fazla ülkede tesis ve ekipmanları kullanılan MEKA, Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı arasında yer alarak, Ankara İli Kurumlar Vergi Sıralamasında ilk 100’e girerek (2007) Türkiye için değer üretmeye devam ediyor.

Birçok sektörel dernek üyesi olan Mehmet Kaybal, Türkiye’nin geleceğine katkı sunmak amacıyla bir yandan Ostim Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olarak sanayinin üniversitesi vizyonunu hayata geçirmeye çalışmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz