Mehmet Ali Kumbuzoğlu Kimdir


Aksaray’ın yeni valisi olarak atanan Mehmet Ali Kumbuzoğlu, kimdir, nereli ve kaç yaşındadır? Ayrıca, Kumbuzoğlu hangi görevlerde bulunmuştur? Bu soruların yanıtları araştırma konusu haline gelmiştir.

Mehmet Ali Kumbuzoğlu Kimdir
Mehmet Ali Kumbuzoğlu Kimdir

Resmi Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi’ne göre, 57 ile yeni valiler atandı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Adana Valiliği’ne atanırken, Adana Valisi Süleyman Elban ise İzmir Valiliği’ne getirildi. Ayrıca, Hulusi Şahin Antalya Valiliği’ne, Enver Ünlü Manisa Valiliği’ne atandı. Ersin Yazıcı Malatya Valiliği’ne, Tahir Şahin Kilis Valiliği’ne, Yaşar Karadeniz Sakarya Valiliği’ne ve Aziz Yıldırım Trabzon Valiliği’ne görevlendirildi.

Ancak, merak edilen konu Aksaray’ın yeni valisi olan Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nun kim olduğu, nereli olduğu, kaç yaşında olduğudur. Aksaray Valiliği görevine atanan Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nun geçmişte hangi görevlerde bulunduğu da ilgi çekmektedir.

Mehmet Ali Kumbuzoğlu Kimdir

Mehmet Ali Kumbuzoğlu Kimdir, Karaçam Beldesi’nde bulunan Trabzon İli Çaykara İlçesi’nde 1967 yılında doğmuştur. İlkokul eğitimini Rize Güneysu Dumankaya Köyü’nde bir kısmını da Karaçam Beldesi’nde tamamlamıştır. Ortaokul ve lise eğitimini ise Trabzon’da tamamlamıştır. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur.

Mehmet Ali Kumbuzoğlu Kimdir
Mehmet Ali Kumbuzoğlu Kimdir

Kariyerine 1993 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde çalışarak başlamıştır. Daha sonra T.C. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı’nda Devlet Personel Uzman Yardımcısı olarak görev almıştır. “Türkiye’de Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Gelişimi, Ekonomideki Yeri ve Özelleştirme Uygulamaları” konulu uzmanlık tezinde bulundu. Yeterlilik sınavlarında başarı göstererek, aynı kurumda Devlet Personel Uzmanı olarak atanmıştır.

Sonraki yıllarda aynı kurumda “Koordinasyon Dairesi Başkanı” ve “Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı” olarak görev yapmıştır. 2004-2007 yılları arasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı Makamı’nda Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu “Bakan Danışmanı” olarak görev almıştır. Bu dönemde memur sendika ve konfederasyonlarıyla toplu görüşme faaliyetlerinin koordinasyonunu yürütmüştür.

Ayrıca, bu dönemde Başbakanlık’ta yürütülen “Kamu Yönetimi, Kamu Personeli ve Mahalli İdarelerin yeniden yapılandırma” çalışmalarında yer aldı. “Bakan Danışmanı” olarak komisyon çalışmalarında yer almıştır. 2007-2009 yılları arasında Adalet Bakanlığı Danışmanlığı görevinde bulunmuştur.

Mehmet Ali Kumbuzoğlu Hangi Görevlerde Bulundu
Mehmet Ali Kumbuzoğlu Hangi Görevlerde Bulundu

Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdür Yardımcısı olmuştur. Meclis Başkanı Başdanışmanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Bu görevleri sırasında bir çok ülke bulunmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti, Belçika, Japonya, Güney Kore, Bahreyn, Suriye, Birleşik Krallık, Fas ve Polonya Parlamentolarının idari işleyişi sorumlusu. Kapasite yapıları ve teşkilat yapıları hakkında incelemelerde bulunmuştur.

Son olarak, Devlet Personel Başkanı olarak görev yaparken 29 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği görevine atanmıştır. Mehmet Ali Kumbuzoğlu evlidir ve bir çocuk babasıdır. Ayrıca, İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerini bilmektedir.

MEHMET ALİ KUMBUZOĞLU HANGİ GÖREVLERDE BULUNDU

Mehmet Ali Kumbuzoğlu, kariyeri boyunca çeşitli görevlerde bulunmuştur. İşte MEHMET ALİ KUMBUZOĞLU HANGİ GÖREVLERDE BULUNDU:

 1. T.C. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı:
  • Devlet Personel Uzman Yardımcısı (28.03.1994)
  • Devlet Personel Uzmanı (12.06.1997)
  • Koordinasyon Dairesi Başkanı (07.04.2005)
  • Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı (26.01.2006)
 2. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı Makamı:
  • Bakan Danışmanı (2004-2007)
  • Memur sendika ve konfederasyonlarıyla toplu görüşme faaliyetlerinin koordinasyon görevi
 3. Adalet Bakanlığı:
  • Bakan Danışmanı (2007-2009)
 4. Başbakanlık:
  • Personel ve Prensipler Genel Müdür Yardımcısı (20.03.2009)
  • Meclis Başkanı Başdanışmanı (11.08.2009)
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreter Yardımcısı (01.09.2009)
  • TBMM Genel Sekreter Vekili
 5. Devlet Personel Başkanlığı:
  • Devlet Personel Başkanı (07.09.2012 – 29.07.2016)
 6. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM):
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreteri (29.07.2016)

Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nun görevleri arasında kamu personeli yönetimi, strateji geliştirme, danışmanlık gibi alanlarda çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde idari işleyiş, genel sekreterlik ve parlamento yapılarıyla ilgili görevler üstlenmiştir.

Mekanlar ve Yerler, Mekan Budur platformu aracılığıyla ele alınmaktadır. Bu site birçok konuda içerik üretmektedir; kullanıcılar aşağıdaki kategorilere göz atabilir veya doğrudan konumlanan içeriğimize erişebilir. Yorumlardaki sorular, makaleyi güncelleyen Gündem için belirtilebilir. Mehmet Ali Kumbuzoğlu Kimdir İle ilgili sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz. Yeni gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medya sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz