MEB’den Öğrenci Karnelerine Yeni Eklemeler: Sosyal Etkinlikler de Değerlendirmeye Alınacak!

0
9
Haberler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul öğrencilerine, ders notlarının yanında sosyal etkinliklere katılım durumlarının da işleneceği yeni tasarımlı karneler dağıtacak. Öğrenci karnelerinde daha önce sadece ders ve davranış notları yer alıyordu ancak MEB, karnelerin tasarımını ve içeriğini büyük ölçüde değiştirdi. Bu değişiklikle birlikte öğrencilerin sosyal etkinliklere katılımı da karnelerde yer alacak.

MEB’in yeni uygulaması kapsamında, e-Okul sisteminde tutulan öğrencilerin sosyal etkinliklerine ilişkin kayıtlarının, öğrencinin ileri eğitim kurumuna geçerken rehberlik hizmetlerine yardımcı olması amaçlanıyor. Öğretmenler ve okul idaresi, öğrencinin ilgi ve becerilerini sisteme kaydederek öğrencilerin sosyal etkinliklerine katılımını gözlemleyebilecek. Bu sayede, öğrencilerin spor veya sanat gibi alanlara yönelik ilgileri belirlenerek öğrencilere daha iyi rehberlik yapılacak.

Yeni tasarımlı karnelere, 2023-2024 eğitim öğretim döneminin sonunda başlanacak ve bu karnelerde akademik başarıların yanı sıra sosyal etkinlikler de yer alacak. Karnelerde, okul içi ve dışında gerçekleştirilen bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler ve toplum hizmetleri gibi sosyal etkinlikler 5 ana başlık altında değerlendirilecek.

Öğrencilerin gerçekleştirdiği sosyal etkinlikler, e-Okul sistemine işlenerek takip edilecek. Bu etkinlikler, “okul etkinlikleri”, “merkezi etkinlikler” ve “okul dışı bireysel etkinlikler” olmak üzere 3 kategoriye ayrılacak. Okul etkinlikleri, danışman öğretmen rehberliğindeki öğrenci kulüplerinde gerçekleştirilen etkinliklerden oluşacak. Merkezi etkinlikler ise MEB merkez ve taşra teşkilatı tarafından düzenlenen etkinliklerden oluşacak. Bu sayede, öğrencilerin sosyal etkinliklere katılımı daha sistemli bir şekilde takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz