MasterChef Alican kimdir? Alican Sabunsoy kimdir?


MasterChef All Star yarışmacıları arasına gecikmeli katılan  Alican Sabunsoy, yaşadığı sağlık sorunuyla gündem oldu.

Çocukluğundan beri herediter anjioödem hastası olan Sabunsoy; “Kan hastalığım var. Kalıtsal bir hastalık zamansız atak geçirebiliyorum. Şiddetli ağrılarım oluyor. O da beni düşürüyor. Çok dile getirmek istemiyorum. Yıllardır psikologlar mesleğin stresli bırak diyor. Bırakamayız bu saatten sonra. Doğduğumdan beri, bebekliğimden beri var bu rahatsızlığım. Ayakta kalmaya devam” ifadelerine yer verdi.Toprak Sağlam kimdir?

Herediter Anjioödem nedir?

Herediter Anjioödem vücudun farklı bölgelerindeki deride veya iç organlarda ataklarla seyreden, nadir rastlanan otozomal dominant geçiş gösteren genetik bir hastalıktır. Bu hastalığa ürtiker eşlik etmez. Bazen akut batını andıran şiddetli kolik tarzı karın ağrısına, bazen de ölüme yol açabilen larinks ödemine yol açabilir.

Herediter Anjioödem belirtileri

Deride veya mukozalarda akut şişmelerle kendini gösterir. Bu şişlikler özellikleri kolları, yüzü, boğazı ve yanı sıra genital organları tetkileyebilir.

Şişlikler hiçbir zaman kaşıntılı değildir. Hasta şişliğin olduğu bölgede en azından bir gerilme hissi duyar, ancak şiddetli ataklarda gerilme hissi yerini ağrıya bırakır. En sık korkulan bulgusu üst solunum yolları ve larinks şişliğidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz