Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı neden olur? Belirtileri nedir?Mehmet Nida Garipoğlu kimdir? Cem Garipoğlu’nun babası kimdir?

Bir süredir Lyme hastalığı ile mücadele eden dünyaca ünlü model Bella Hadid’in sosyal medya paylaşımının ardından Lyme hastalığı merak konusu oldu. Peki Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı neden olur, belirtileri nedir? Detayları haberimizde…

Lyme hastalığı nedir?

Lyme hastalığı, enfekte kenenin insanları ısırması ile ortaya çıkan bakteriyel bir enfeksiyon hastalığıdır. Lyme hastalığı genellikle kızarıklık, ateş, baş ağrısı ve yorgunluk ile kendisini belli ediyor. Erken teşhis Lyme hastalığına yakalanan hastalarda tedavi başarısını artırıyor. Lyme hastalığı veya Borreliosis, genelde Ixodes ricinus (sakırga) türü kenelerin ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı ve benzer bakterinin yol açtığı bir hastalıktır.

Kansere neden olabiliyor

Hastalık değişik şekillerde ortaya çıkmakla beraber, ilk belirti deride kenenin ısırdığı bölgede kızarıklıktır. Hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bir kısım hastalarda hastalığın belirtileri tedaviden aylar ya da yıllar sonra da devam edebilir. Bu belirtiler kas ağrıları, kireçlenme, boyun tutulması, zihinsel arazlar, sinirsel şikayetler ve aşırı yorgunluğu içerebilir. Ayrıca bakterinin kansere neden olduğu şeklinde bulgulara da rastlanmıştır.

Lyme hastalığı belirtileri nedir?

Hedef organlar deri, merkezi sinir sistemi, göz ve kalp gibi organlarda olabilir. Hastalık ateş, yorgunluk, bulantı, grip benzeri semptomlar, baş ağrısı, ense sertleşmesi gibi bulgulara yol açar. Eklemlerde şişlik, sıvı birikimi, hareket etmede zorluk görülür. Hastalığın gelişiminde en tanımlayıcı bulgu “boğa gözü döküntüsü (eritema migrans)” adı verilen cilt lezyonu olmakla birlikte her hastada bu döküntü izlenmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz