Kusursuz bir ağız, diş ve diş etlerine sahip olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit! Yapılması, yapılmaması ve doğru bildiğimiz yanlışları aşağıdan okuyarak öğrenebilirsiniz.

Maalesef çoğu kişi ağız ve diş sağlığını sadece diş fırçalamaktan ibaret görmekte. Bunu da düzenli olarak yapmadığı için çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkartmakta. Oysaki ağız ve diş sağlığı için birçok şeye dikkat edilmesi gerekir. Hepsini bir ipucu olarak görmek durumu sizin için kolaylaştıracaktır. Bu ipuçları sayesinde gerek diş bakımı gerekse ağız bakımı tam anlamıyla gerçekleştirilebilir.

Aynı tavsiyeleri istediğiniz takdirde birebir olarak diş doktorlarından da alabilirsiniz. Sizlere vereceğimiz ipuçları kısa vadede etkili değillerdir. Bu yüzden uzun vadede düşünmeniz gerekir. Minimum 2 hafta ya da 1 aylık gibi süreçlerde faydasını görürsünüz. Ayrıca faydasını görmeniz için ağızınızda bir dış taşı, bakteri birikimi olmamalıdır.

Eğer diş ipi kullanmıyorsanız diş aralarını temiz tutmak için kullanabileceğiniz farklı bir yöntem yoktur. Ne yazık ki diş ipi de %100 başarılı bir tedavi değildir. Diş ipinin ulaşamadığı, atladığı noktalar olabilir. Bunun içinde arayüz fırçası geliştirilmiştir. İki diş arasında bulunan etin, dişi kapattığı noktaları için oldukça etkilidir. Diş eti çekilmesine sahipseniz çekilmeyi durdurmak ve diş etini yaymak için iyi bir yöntemdir.

Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda insanların yaptığı en büyük hata diş macunu seçimi ile ilgilidir. Her ağızın ve dişin sağlığı farklılık gösterebilir. Bu yüzden diş macununuzu ve fırçanızı doktorla beraber seçmeniz yararınıza olacaktır. Bunun için sık sık doktora gitmenize gerek yoktur. Düzenli kontroller kapsamında yaptırmanız yeterlidir.

Diş Sağlığı İçin Ne Sıklıkta Doktora Gitmeliyiz

Diş sağlığı için düzenli kontrolleriniz her 6 ayda bir olmalıdır. Ancak diş sağlığınız kötüyse ve farklı durumlara sahipseniz bu süre aralığı daralabilir. Yılda 2 kere diş doktorunu ziyaret ettiğiniz ve dediklerini dikkate aldığınız takdirde dişlerinizi düzenle korumuş olursunuz. Bu da ilerleyen yaşlarda size fayda sağlayacaktır ki bir nevi geleceğe bir yatırımdır.

Kimi ağız ve diş sağlığı sorunlarının geri dönüşü yoktur. Bu yüzden sağlığınız için küçük tavsiyelere uymak size uzun sürede büyük fayda sağlayacaktır. Diş bakımı için günde 15 dakikadan, fazlasını ayırmanıza gerek yoktur. Dilerseniz aynı diş macunu seçimi gibi diş hekiminizden sağlığınıza özel diş bakımı ipuçları alabilirsiniz. Düzenli bir şekilde uyduğunuzda faydasını görmemeniz için hiçbir neden yoktur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz