Kur Korumalı Mevduat nedir? Kur Korumalı Mevduat'a nasıl geçilir?


Sadeleşme süreci kapsamında, yabancı para mevduattan KKM’ye dönüşüm hedefi uygulamasına ve TL payına göre ilave/indirimli menkul kıymet tesis uygulamasına son verildi. Bu haber sonrasında Kur Korumalı Mevduat ile ilgili bilgiler ve ayrıntılar arama motorlarında araştırılmaya başlandı. Kur Korumalı Mevduat hesabı olanlar bu  kararın ardından mevduat ile ilgili ayrıntılı bilgiler araştırdı. 

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı, TL cinsinden USD, EUR ve GBP kurunun vade sonunda faiz oranından daha fazla artması durumunda kur farkı koruması sunan rekabetçi bir vadeli mevduat üründür.

TCMB tarafından her gün saat 11:00’de USD, EUR ve GBP alış kuru ilan edilmektedir. Kur değişim oranını hesaplanırken vade sonundaki TCMB USD, EUR ve GBP alış kuru ile vade başlangıç tarihinde geçerli olan TCMB USD, EUR ve GBP alış kuru arasındaki yüzdesel fark dikkate alınır. Kur Korumalı TL Vadeli Hesapla ilgili tüm ödemeler TL cinsinden yapılır. Ürün açılışlarında açılış tarihinde TCMB tarafından ilan edilen USD, EUR ve GBP döviz kuru dikkate alınır.

Merkez Bankası’ndan Kur Korumalı Mevduat’tan kademeli çıkış hedefi

Merkez Bankası, Kur Korumalı Mevduata dönüşüm hedefi uygulamasına son verildiğini açıkladı.

Bankanın Pazar günü erken saatlerde resmi sitesinde yaptığı duyuru, seçim sonrası ortodoks ekonomi politikasına dönüş içinde değerlendiriliyor.

Bankadan yapılan açıklamada, “sadeleşme sürecinin kademeli olarak devam edeceği” de açıklandı.

Bu kararla eş zamanlı olarak Resmi Gazete’de yayınlanan bir tebliğ ile bankalara, KKM’ye geçen yatırımcıları TL mevduata dönmeye yöneltmesi de isteniyor.

BBC Türkçe’ye konuşan bir banka yönetimi çalışanı, bu karar sonrası mudilere KKM’yi sürdürmemesi için mevduat faizlerini artırmak gibi alternatif çözümler önerebileceklerini söylüyor. Bu yöneticiye göre, bankalar, Merkez Bankası’nın ‘zorunlu karşılık’ hamlesi nedeniyle mudilere yüksek faiz önermek gibi alternatifler sunabilirler.Metin Şenol kimdir?

Kaynak: AA-BBC Türkçe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz