KOCAELİ DERİNCE LİMANI PATLAMASI


Kocaeli Derince Limanı Patlaması Olay Nedir? Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) deposunda meydana gelen bir patlama son dakika haberleri arasında yer aldı. Patlama sonucunda 3’ü ağır olmak üzere 12 kişi yaralandı. Olayın nedeni olarak buğday tozu sıkışması gösteriliyor ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) deposunda Kocaeli’nin Derince ilçesinde meydana gelen bir patlama haberi son dakika olarak duyuruldu. Patlamada 12 kişi yaralandı ve olay yerine hızla çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Yaralılar ambulanslarla çevredeki hastanelere taşındı ve durumu ağır olan 3 kişi olduğu bildirildi. Şiddetli patlama, şehrin genelinde hissedildi ve liman çevresinden yükselen dumanlar birçok noktadan görülebildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, patlamaya ilişkin adli soruşturmanın başlatıldığını duyurdu. Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda neler dedi? “Kocaeli Derince’deki Toprak Mahsulleri Ofisi silosunda meydana gelen patlamayla ilgili olarak gerekli adli soruşturma başlatılmıştır. Yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

KOCAELİ DERİNCE LİMANI PATLAMASI

Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi deposunda bir patlama yaşandı, bu olay son dakika haberleri arasında yerini aldı. Patlama sonucunda 12 kişi yaralandı ve olay yerine hemen birçok itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

KOCAELİ DERİNCE LİMANI PATLAMASI
KOCAELİ DERİNCE LİMANI PATLAMASI

Yaralılar, ambulanslarla çevredeki hastanelere taşındı. Durumu ağır olan 3 kişi olduğu belirtildi. Patlamanın şiddeti, kentin genelinde hissedildi ve liman çevresinden yükselen dumanlar birçok noktadan görülebildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, patlamayla ilgili adli soruşturmanın başlatıldığını duyurdu. Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ne dedi? Bu üzücü olayda yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

KAMERAYA YANSIYAN PATLAMA ANI

KAMERAYA YANSIYAN PATLAMA ANI

3 KİŞİ YARALANARAK ENTÜBE EDİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kocaeli Derince Toprak Mahsulleri Ofisi deposunda meydana gelen patlamada. Etkilenen 12 kişi olduğunu ve bunlardan 3’ünün yoğun bakımda entübe edildiğini açıkladı. Fahrettin Koca, “Yaralıların tedavileri Kocaeli Şehir Hastanesi, Derince Devlet, Seka Devlet ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde devam ediyor. Yaralılara, Kocaeli Derince Toprak Mahsulleri Ofisi çalışanlarına ve şehir halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” dedi.

KOCAELİ VALİSİ YAVUZ, YARALILARI ZİYARET ETTİ

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Derince ilçesindeki Toprak Mahsulleri Ofisi silosundaki patlamada yaralananları ziyaret etti.

Yavuz, Kocaeli Şehir Hastanesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, yaralıların kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini belirtti.

Derince Tmo Patlaması
Derince Tmo Patlaması

Yavuz, “Yaralılarımızın kurtarılması için devletimizin tüm imkanları en kısa sürede seferber edildi ve olay yerine ulaşıldı. Ben de bu organizasyonun ardından olay yerine gittim ve yaralıların sevk edilmesi sürecinde organizasyonu yönettim. Hastalarımızı tüm sağlık kuruluşlarında ziyaret ediyoruz. Öncelikle Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret ettik. Ardından Seka Devlet Hastanesi’ne geçtik ve şu anda Kocaeli Şehir Hastanesi’ndeyiz. Şu anda 12 kardeşimizin durumu ciddi bir kısmı iyi, 3 kardeşimizin durumu ise biraz daha ağır. Onlarla ilgilenen hekimlerimiz müdahalelerine devam ediyor. Olayın sebebiyle ilgili detaylı inceleme ve araştırmalar yapılıyor.” şeklinde konuştu.

BUĞDAY TOZU SIKIŞMASI NEDENİYLE PATLAMA GERÇEKLEŞTİ

Yavuz, buğday tozu sıkışmasının patlamanın nedeni olabileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Depomuzda 60 silo bulunuyor ve bunlardan 13’ü etkilendi. Olayı tüm detaylarıyla inceliyor ve araştırıyoruz. Şu anda patlamayı buğday tozu sıkışması nedeniyle meydana geldiği şeklinde değerlendiriyoruz. Elbette ilgili birimler gerekli incelemeleri yapacaklar. Öncelikle tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Rabbim, yaralılarımıza acil şifalar versin. Sağlık ekiplerimiz, yaralıları sağlığına kavuşturmak için gerekli tüm müdahaleleri yapıyorlar. Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

kocaeli gündem
kocaeli gündem

Yavuz, 3 yaralının yoğun bakımda tedavi gördüğünü ve durumlarının izlendiğini belirterek. “Sağlık Müdürümüzle birlikte sürekli olarak hekimlerimizle iletişim halindeyiz ve yaralıların son durumunu takip ediyoruz. Hastaneye giderek durumu yerinde görmek istedik. Yoğun bakımda olanlara mümkün olduğunca girmemeyi tercih ettik. Diğer yaralıları ziyaret ettik. Şu anda yoğun bakımda olan 3 yaralımız var ve hekimlerimiz tarafından süreçleri takip ediliyor” şeklinde konuştu.

“LİMANLAR VE BÖLGE DENETLENİYOR”

Yavuz, ilk değerlendirmelerin buğday tozu sıkışması olduğunu belirterek, “Şu anda ilk değerlendirme buğday tozu sıkışması şeklindedir. Bu sektörde olabilecek bir sebep gibi görünüyor. Olay yeri inceleme ekiplerimiz olayı tüm yönleriyle araştıracaktır. Şu anda yaptığımız değerlendirme bu yönde ve bulgular da bunu gösteriyor. Elbette başka bir durum ortaya çıkarsa bunu kamuoyuyla net bir şekilde paylaşırız” dedi.

Vali Yavuz, bölgedeki diğer siloların tehlike riski taşıyıp taşımadığına ilişkin bir gazetecinin sorusu üzerine. “40 dereceleri bulan olağanüstü hava sıcaklarıyla karşı karşıyayız. Limanları ve bölgeyi sürekli olarak denetliyoruz. Olay liman kaynaklı değil. Dolayısıyla gerekli önlemlerimizi alıyoruz. Bu olay hepimizi derinden üzdü, ancak bahsettiğimiz havalandırma ve soğutma sistemleri bu işin bir parçasıdır. 60 siloya sahibiz ve gerekli güvenlik tedbirleri ve soğutma çalışmaları devam etmektedir. Çevrede herhangi bir risk oluşmaması için güvenlik tedbirleri konusunda ekiplerimiz sahada çalışmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

“YENİ PATLAMA RİSKİ YOK”

Vali Yavuz, gazetecilere yöneltilen yeni patlama riski sorusuna, “Şu anda böyle bir risk öngörmüyoruz, ancak tedbirlerimiz mevcut. Acil müdahale imkanlarına sahibiz” şeklinde yanıtladı.

13 SİLODA HASAR

Türkiye Merkez Bankası (TMO), patlamayla ilgili bir açıklama yaparak, “Patlama sonucunda, 13 adet silo kuyusu ve ilgili yapılar hasar gördü. Patlamanın sebebi, toz sıkışması olabilir, ancak ayrıntılı teknik incelemenin sonuçlarıyla netlik kazanacaktır” ifadelerini kullandı.

AFAD: KURTARILAN BİR KİŞİ VAR

AFAD tarafından yapılan açıklamada ise olayda can kaybının olmadığı ve göçük altında kalan bir kişinin kurtarıldığı belirtildi.

Bakanlıktan Açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kocaeli TMO silosundaki patlamayla ilgili yapılan kontroller sonucunda neler dedi? Limanda bulunan gemilerde herhangi bir olumsuzluğun tespit edilmediğini bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait can kurtarma botunun bölgeye sevk edildiği. İstanbul-Kuruçeşme’deki Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi ile Tuzla’da konuşlu şark römorkörünün de hazır bekletildiği belirtildi. Açıklamada, “Yapılan kontrollerde, limanda bulunan gemilerde herhangi bir olumsuz durum tespit edilmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Derince Belediye Başkanı Zeki Akgül, NTV canlı yayınında patlama hakkında bilgi verdi. Akgül, “14.40 sıralarında bir sarsıntı hissettik ve ardından TMO silolarında patlama olduğunu tespit ettik. Ekipler şu anda çalışıyor. Yaralıların durumu ciddi değil, hafif yaralar var. Bu TMO’nun silosu, içinde buğday gibi ürünler bulunuyor. Patlamanın nedeni hakkında kesin bir bilgimiz yok; sıkışma mı, gaz mı bilmiyoruz. Patlamada iki silonun alt kısmı etkilendi. Detaylı bilgileri teknik ekipler verecek. Bu bölge limana yakın olsa da limanla doğrudan bir bağlantısı yok” dedi.

Kocaeli İtfaiye Daire Başkanı Ömer İslamoğlu, 13 siloda patlamanın meydana geldiğini ve çeşitli yerlerinden yaralanan kişiler olduğunu belirtti. İslamoğlu, “Henüz neden kaynaklandığını bilmiyoruz, ancak herhangi bir can kaybı yok” şeklinde konuştu.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise, “Burada ihracata yönelik ürünler depolanıyordu. Bazı silolardan buğdayların döküldüğünü gözlemledik. Yaralılardan birinin durumu ağır olabilir, ancak kesin bir bilgi henüz yok. Siloların kapasitesi 100 bin tondur ve tahminimce tamamı doluydu. Bu durumun tahıl fiyatları üzerinde olumsuz bir etkisi olmasını beklemiyorum” şeklinde konuştu.

Mekanlar ve Yerler, Mekan Budur platformu aracılığıyla ele alınmaktadır. Bu site birçok konuda içerik üretmektedir; kullanıcılar aşağıdaki kategorilere göz atabilir veya doğrudan konumlanan içeriğimize erişebilir. Yorumlardaki sorular, makaleyi güncelleyen Gündem için belirtilebilir. Kocaeli Derince Limanı Patlaması Nedir? İle ilgili sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz. Yeni gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medya sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz