Global iklim kriziyle çaba için İzmir’in İklim Nötr ve Akıllı Kentler Misyonu çalışmalarını yürütmeyi amaçlayan Global İklim Topluluğu İzmir’in tanıtımı yapıldı. Çalışmalar, İZENERJİ A.Ş. bünyesinde sıfır karbon gayesi doğrultusunda yürütülecek.

İklim krizine karşı lokal idare vizyonu ve hareket planlarıyla fark yaratan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 377 kent ortasından Avrupa Birliği’nin İklim Nötr ve Akıllı Kentler Misyonu’na seçilmesinin akabinde çalışmalarını hızlandırdı. İzmir’in İklim Nötr ve Akıllı Kentler Misyonu çalışmalarını yürütmek için kurulan Global İklim Topluluğu (KİT) İzmir çalışmalarına başladı. KİT İzmir, İzmir Mimarlık Merkezi’nde kamuoyuna tanıtıldı. Tanıtım aktifliğine İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Işıklı, İZENERJİ A.Ş İdare Şurası Lideri Ercan Türkoğlu, İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç ile kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

İklim krizi geleceğimizi tehdit ediyor
Programda konuşan Mustafa Özuslu, global iklim krizi nedeniyle İzmir’de hayat alanlarının ve geleceğinin önemli tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi. Mevcut anlayışın ve siyasetlerin değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Özuslu, “İklim değişikliği, global manada önemli bir tehdit oluştururken, kentlerin bu sıkıntıyla baş etme kapasitelerini artırmak ve sürdürülebilir tahliller geliştirmek büyük kıymet taşıyor” dedi.

“Şehir hayatını daha yaşanabilir hale getirmeyi hedefliyor”
İzmir’in tarih boyunca medeniyetlerin beşiği, sanatın, bilimin ve kültürün geliştiği varlıklı bir kent olduğunu anımsatan Mustafa Özuslu, “Bu kadim sorumluluğun şuurunda, geleceğe yönelik sürdürülebilir, yeşil ve yaşanabilir kent inşa etmek bizim önceliğimiz. Akıllı kentler anlayışı ile hareket eden KİT İzmir, yenilikçi ve sürdürülebilir tahlillerle kent ömrünü daha yaşanabilir hale getirmeyi hedefliyor. Bu bağlamda akıllı ulaşım sistemleri, güç verimliliği ve atık idaresi hususlarında çalışmalar yaparak İzmir’in sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayacak” dedi.

“Nüfusun yüzde 67’si kent merkezinde yaşıyor”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Işıklı da dünya nüfusunun yarısından fazlasının kentlerde yaşadığına dikkat çekti. Işıklı, “İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti. 4 buçuk milyonluk nüfusa sahip. Bu nüfusun yüzde 67’si kent merkezinde yaşıyor. Ülkemizde ulusal ölçekte iklimle ilgili bir yasal düzenleme bulunmamasına karşın öncü belediye vizyonu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak memleketler arası seviyede iklimle ilgili Liderler Sözleşmesi’ni imzaladık” dedi.

“GES bulunan bina sayımız 16’ya çıkacak”
Belediyeye ilişkin binaların gücünün çatı üstü güneş gücü santrallerinden (GES) sağlanması için bir dizi çalışma yürüttüklerini tabir eden Şükran Işıklı, “Bu yıl içerisinde üzerinde GES bulunan bina sayımız 16’ya çıkacak. Bu uygulama ile karbon salımının engellenmesinin yanı sıra ekonomik tasarruf da sağlıyoruz. Zira İzmir güneşli bir kent. Ayrıyeten İzmir’de günde 4 bin 500 ton evsel atık oluşuyor. Atıkların hammadde olarak iktisada kazandırılması maksadıyla Ödemiş ve Bergama’da kurduğumuz entegre katı atık idare tesislerinde atıklar ayrıştırılarak organik gübreye, elektrik gücüne dönüştürülüyor” diye konuştu.

“Kapımız herkese açık”
İZENERJİ A.Ş. İdare Heyeti Lideri Ercan Türkoğlu ise “Her dalda karbon emisyonunu azaltacak, bizi matematik olarak karbon hesabında artıya geçirecek projeleri daima birlikte üreteceğiz. İzmir’in istekli iştiraki kıymetli. Burada yapılacak çalışmalarda pilot kentler belirlenecek. İzmir sizlerin birikimleri ile her vakit argümanlı ve öncü olma çabasında. Uzmanlarımızın, iklim hassas İzmir sevdalılarının kanılarıyla, birikimleriyle projelere katkı sunmasını istiyoruz. Kapımız herkese açık. Karbon emisyonunu azaltacak projeler yapacağız. Avrupa, bu süreçlerden geçen projelere finansman sağlıyor. Biz de kentimizin, ülkemizin karbondan arındırılması için çalışma yapacağız. Muvaffakiyete ulaşacağımıza eminim. Bu işi Avrupa’da en başarılı yapan kentlerden biri olma argümanımızı sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

İzmir öncü oldu
İZENERJİ A.Ş Avrupa Birliği (AB) Projeler Sorumlusu Berkay Yılmaz da “Avrupa Birliği’nin uzun kıymetlendirme sürecinin akabinde İzmir, Türkiye’den 24, Avrupa’dan 377 kentin müracaat yaptığı misyonda yer almaya hak kazandı. 112 kentin yer alacağı misyona Türkiye’den İzmir’in yanı sıra İstanbul da seçildi” dedi.

Neler yapılacak?
Yürütülecek çalışmalar kapsamında İklim Kent Mukavelesi hazırlanacak. Kurumların aksiyon planları, yatırım çalışmaları belirlenecek. İklim Kent Sözleşmesi’nin akabinde Misyon Etiketi alınacak. Misyon Etiketi’nin alınması İzmir’deki projelere daha fazla finansman sağlayacak. Çalışmalar, İZENERJİ A.Ş. bünyesinde sürdürülecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz