Aldatmanın sebepleriyle birlikte geniş bir kavram olarak ele alınması gerektiğini söyleyen uzmanlar sebeplerin ve olayın yaşanma halinin şahıstan şahsa değişkenlik gösterebildiğini söylüyor.  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Dilara Aloğlu, kimi araştırmalara nazaran telaşlı ya da kaçıngan bağlanmanın görüldüğü bireylerde aldatmaların daha sık yaşandığını söylüyor ve “Bireyin aldatmaya olan yönelimi ferdî gereksinimlerin karşılanmaması ya da bağlanma tarzlarıyla bağlantılı olabilir. Bu nedenle aldatmanın ardında yatan kimi sıhhatsiz durumların üstesinden takviye alınarak gelinebilir.” teklifinde bulunuyor.  

İnsan neden aldatma gereksinimi hisseder? Çiftlerin ilgide sadakatlerini sağlaması için olması gereken dinamikler nelerdir? Çiftlere düşen misyonlar nedir? İşte tüm bu soruların yanıtları için Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Dilara Aloğlu, çiftler için tespit ve tavsiyelerde bulundu.

Çiftlerin kendilerini pahalı ve inançta hissetmeleri önemlidir

İlişkilerin gelişmesi ve sürdürülebilir olması için sağlıklı bağlantıya ve beslenmeye gereksinimi olduğunu söyleyen NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Dilara Aloğlu, “Kişilerin karşılıklı olarak kendilerini kıymetli ve inançta hissetmeleri kıymetlidir. Gündelik ömrün telaşı içerisinde kendilerini kaybeden ve bağlarını ihmal eden bireyler birbirlerinin duygusal gereksinimlerini karşılamakta da zahmet çekerler. Bağın karşılayamadığı gereksinimlerin dışarıdan alınıyor olması, sevgi ve ilgi gösteren birine karşı koyulamaz hale gelmesine ve aldatmaya taban oluşturulmasına neden olabilir.” kelamlarıyla aldatmanın nedenlerini anlattı. 

Aldatma bağlanma kavramı ile de yakından ilişkilidir

Aloğlu, “Aldatma bağlanma kavramı ile de yakından alakalıdır. Bağlanma kuramsal açıdan bakıldığında bebeğin bakım vereni ile münasebetine bağlı olarak gelişmektedir ve bu durum yetişkinlikte de tesirini korumakta, jenerasyondan nesile de aktarılmaktadır. Dolayısı ile romantik bağlantılardaki dinamikler, sıkıntılara tahlil bulma eğilimlerimizi ve bağlantı hünerlerini belirlemede epey tesirli olmaktadır. Kimi araştırmalara nazaran, dertli ya da kaçıngan bağlanmanın görüldüğü bireylerde aldatmalar daha sık yaşanıyor.” sözlerini kullandı.

Nedenler her alakada farklılık gösterir 

Bireylerin aldatmaya olan meyillerinin bireyden bireye farklılık gösterdiğini söyleyen Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Dilara Aloğlu şu sözlerle devam etti:

“Kişisel gereksinimlerin karşılanmaması ya da bağlanma tarzları ile alakalı olabilmektedir. Dolayısı ile aldatmanın ardında yatan kimi sıhhatsiz durumların olabileceği ve takviye alarak bu durumun üstesinden gelinebileceği söylenebilir. Birinci adım ise bu durumun farkında olmak olacaktır. Öz farkındalığı olan bir kişi dayanak için kendisini hazır hissedecektir. Terapi süreci kişinin kendisini hazır hissetmesi ile başlayabilir.” dedi.

İlişkide sadakat hissinin sağlanması ve sürdürülebilir olması için inançlı bağlanmanın gerçekleşmesi gerektiğini söyleyen Dilara Aloğlu, “Sağlıklı bağlantının kurulması ve çiftlerin birbirlerine hürmet duymaları, gereksinimlerini anlamaları epeyce önemlidir” dedi ve birlikteliklerde aldatmanın önüne geçmek için şu tekliflerde bulundu:

“ Dış dünyaya yatırım yapmaktansa münasebete yatırım yapmayı tercih edin 

 Rutine dönen ilgilerde yeniliği partnerle birlikte keşfetmeye çalışın 

İletişim maharetlerinizi geliştirin 

Ortak zevk alanları üretin 

Birlikte hobiler edinin ve birlikte sosyalleşin 

Bireysel zamanlarınıza hürmet duyun

Kültürel değerlerinize ve farklılıklarınıza hürmet duyun,

Karşılıklı olarak duygusal gereksinimlerinizi anlamaya ve karşılamaya çalışın” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz