Kasparov kimdir? - Elips Haber


Kasparov kimdir? Kasparov nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Kasparov’un kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Kasparov kimdir? Kasparov kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Kasparov’un biyografisini haberimizde derledik…

Garry Kasparov (1963) 1985 ile 2000 yılları arasında Satranç Dünya Şampiyonu olan büyük satranç ustasıdır.Ebru Özen kimdir? Yemekteyiz Ebru kimdir?

Kasparov, 1963 yılında SSCB’nin Bakü şehrinde dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren Mihail Botvinnik’in satranç okulunda eğitim gördü. 1976 yılında henüz 13 yaşındayken Sovyet Küçükler Şampiyonasını kazandı. Kasparov, 1977 yılında başarısını tekrarladı. 1978 yılında Minsk şehrinde yapılan Sokolski Memorial Turnuvasına katılacak birinci oldu ve usta ünvanını aldı. Bu başarıdan sonra Kasparov, satrancı bir meslek olarak seçmeye karar verdi. Banya Luka’da yapılan ‘Büyük Ustalar Turnuvası’na katılarak 2595 puanla üst düzey oyuncular arasına girdi. Kasparov, 1980 yılında Almanya-Dortmund’da Dünya Gençler Şampiyonası  birincisi oldu. 

Kasparov ile Anatoli Karpov arasında 1984 yılında yapılan Dünya Şampiyonluğu en tartışmalı maçlardan biri oldu. 6 maç kazanan oyuncunun galibiyeti alacağı maçta ilk 4 sayıyı Anatoli Karpov aldı. İkilinin arasında oynanan sonraki oyunlarda 17 maç berabere bitti. Daha sonra oynanan oyunda Karpov 1 oyun daha kazanarak skorunu 5’e yükseltti. devam edilen karşılaşmada 32.oyuna kadar beraberlik olarak devam etti ve Kasparov sonunda ilk galibiyetini aldı. Oyunlarda 2 maç daha aldı ancak Kasparovdan 11 yaş büyük olan Anatoli karpov fiziksel olarak yorgun düştü ve oyunlar boyunca 11 kilo verdi. Kasparov 5-3lük maçı yeneceğini düşünse de doktorlar Karpov’un daha fazla dayanamayacağını ve devam etmemesi gerektiğini söylediler ve böylelikle FİDE başkanı maçın uzunluğu sebebiyle iki oyuncunun da sağlığının zorlandığını söyleyerek maçın iptal olduğunu ve yeni maçın birkaç ay sontra devam edeceğini açıkladı. Satranç tarihinde ilk kez bir satranç dünya şampiyonluğu maç sonucu elde edilmeden bitirilmiş oldu.

Kasparov ile Karpov arasında 1985 yılında Dünya Şampiyonluğu organize edildi ve maçın 24 sayı üzerinden yapılacağı açıklandı. 12,5 sayıya ilk kim ulaşırsa oyunun galibi o olacaktı. 12-12 beraberlik durumunda ise Karpov Dünya Şampiyonu ünvanını elinde tutacaktı. Karpov oyun sırasında yanlış hamleler yaparak oyunu kaybetti ve oyunun galibi 13-11 ile Kasparov kazandı. Böylece 22 yaşında bir genç ilk kez Dünya Şampiyonu oldu ve ‘Tarihteki En Genç Dünya Şampiyonu’ ünvanını aldı. Bu tarihten sonra oynadığı bütün oyunları kazanan Kasparov 200 yılında FIDE kapsamında bulunmayan ‘Brain Games’ Organizasyonunda Viswanathan Anand’a karşı oynadığı oyunu kaybetti.

Kasparov’un ilgi odağı olmasında bir diğer etken de onun bilgisayara karşı maç yapmasıdır.  IBM firması tarafından tasarlanan, ‘Kasparov Dünyaya Karşı’ oyun ve Deep Blue isimli bilgisayarla 1996 yılında oynanan turnuvada Kasparov bilgisayarı 4-2 yendi.

Bunun üzerine IBM firması Deep Blue’yu geliştirdi. 3 dakikada 60 milyar hamleyi gözden geçirerek uygun hamleyi bulan bilgisayarla yaptığı maç sonucunda Kasparov Deep Blue karşısında 3,5- 2,5 skoruyla yenilmiştir. Dünya tarihine geçen bu maçta Kasparov oyuna müdahale edildiğini savunmuştur. Bunun üzerine IBM firması Deep Blue projesini sonlandırmıştır.

Gelmiş geçmiş en büyük satranç oyuncusu olan Kasparov,  1985 ile 2000 yılları arasında üst üste Dünya Şampiyonu olarak adını altın harflerle satranç dünyasına yazdırmıştır. 2005 yılında satrançtan emekli olduğunu açıklamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz