Karşıyaka Belediyesi tarafından hazırlanan ‘2022 Yılı Sürdürülebilirlik Raporu’, Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Belediye, bu çalışmasıyla Türkiye’de milletlerarası standartlarda sürdürülebilirlik raporu hazırlayan birinci lokal idare oldu. Sürdürülebilirlik ölçeğinde Karşıyaka Belediyesi’nin 2022 yılına dair tüm bilgilerini ortaya koyan raporda; 2023 yılında tüm güç tüketimi kalemlerinin yüzde 5 azaltılması ve 2030 yılına kadar ‘Karbon nötr belediye’ haline gelinmesi üzere gayeler de yer aldı.

“BU RAPOR BİZİM GURURUMUZ”

Sürdürülebilirlik Raporu’nun hazırlanmasına katkı sağlayan tüm paydaşlara ve çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, konuşmasında şunları kaydetti: “Birleşmiş Milletler tarafından sürdürülebilir kalkınma için belirlenmiş 17 global maksat var. Bunlar yoksulluğa, açlığa son vermek, sağlıklı ve kaliteli ömür, nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, pak su, erişilebilir ve pak güç, beşere yakışır iş ve ekonomik büyüme, sanayi, yenilikçilik ve altyapı, eşitsizliklerin azaltılması, sürdürülebilir kentler ve topluluklar formunda sıralanıyor ve devam ediyor. Bunlardan biri de 13’üncü husus olan iklim hareketi. İklim konusu da aslında bizi bu noktaya getiren, bu çalışmayı yapmamızı sağlayan en kıymetli husus. Hazırladığımız rapor, tüm bu 17 amacı temel alarak ne durumda olduğumuzu, 2022 yılında hangi hedefi karşılayan ne çalışmalar yaptığımızı bütün şeffaflığıyla ortaya koyuyor. Biz aslında daha evvel bir rapor yayınladık ancak bu rapor daha lokal bir rapordu, kâfi olduğunu düşünmedik. Global iş birlikleri için de memleketler arası standartlarda bir rapor hazırlamamız gerektiğini bildiğimiz için bunu da yapmaya karar verdik. Karşıyaka’nın, Türkiye’de GRI standartlarında bir milletlerarası sürdürülebilirlik raporu yayınlayan birinci belediye olmasından gurur duyuyoruz. Bu rapor her yıl yenilenecek ve yıldan yıla gerçekleşecek değişimleri tespit edeceğimiz, kendimizi geliştirmemiz gereken istikametleri de göreceğimiz bir rehber olacak. Bütün lokal idarelerin bu çalışmayı yapması gerektiğine inanıyorum” dedi.

“ÜLKEYE ÖNCÜLÜK ETTİNİZ”

CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Rahmi Aşkın Türeli de “Karşıyaka Belediyesi olarak çok kıymetli bir mevzuda Türkiye’de birincisi gerçekleştirmiş olmanızdan ben de gurur duyuyorum. Ülkeye öncülük ettiği bu bedelli çalışma için Liderimize ve takımına teşekkür ediyorum. Bizim de dayanağımız her vakit sizinle olacak” diye konuştu.

CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Salih Uzun ise “Karşıyaka Belediyesi bugün çok kıymetli ve Türk siyasetinin vizyonunun ötesinde bir iş yapıyor. Türkiye, 2022 yılı prestijiyle İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde 48’inci, Sürdürülebilir Kalkınma Endeksi’nde ise sırada. Yeni jenerasyon siyaset Türkiye’nin önüne bir vizyon koyacaksa, işte bu iki endekste birinci 10’u hedeflemelidir. Artık bedelli olan budur. Bu manada Türk siyasetinin önünde gittiği için Karşıyaka Belediyesi’ni kutluyorum” sözlerini kullandı.

ORTAK AKLIN ÜRÜNÜ

Karşıyaka Belediyesi Sürdürülebilirlik Ofisi Koordinatörü Enver Emre Uysal da rapor hazırlık sürecinde farklı kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içerisinde çalıştıklarını belirterek şunları kaydetti: “Ortaya koyduğu vizyon ve bize sağladığı çalışma ortamı için Sayın Liderimiz Dr. Cemil Tugay’a, Lider yardımcılarımıza, ünite müdürlerimize, yürütücü çalışana çok teşekkür ediyoruz. Bu süreçte biz global emellerden 17’ncisi olan ‘hedefler için ortaklıklar’a çok değer verdik. Bu emelle birtakım resmi iş birlikleri yaptık. Bunlardan Ekolojik Ömrü Destekleme Derneği’ne, KalDer idaresine, İzmir Ticaret Borsası’na, Bir İzmir Şirketler Grubu’na, büyük bir iş birliği içerisinde çalıştığımız Buca Belediyesi İnovasyon Merkezi’ne, 4 kişilik çekirdek grubumuzdaki arkadaşlarımıza ve rapor hazırlık sürecini birlikte yürüttüğümüz Originn ile InvesThinker şirketlerine çok teşekkür ediyorum.”

RAPORDA NELER VAR?

Originn Kurucu Ortağı Esra Gönen ve İzmir Sürdürülebilirlik Kentsel Gelişim Ağı Koordinatörü Ruhisu Can Al’ın da kelam aldığı açılış konuşmalarının akabinde, Originn Sürdürülebilirlik Çalışmaları Yürütücüsü Ece Yılmazdemir ve InvesThinker Kurucusu Utku Dağıstan tarafından 2022 Yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nun sunumu gerçekleştirildi. Raporda, “Sürdürülebilir 1 Karşıyaka” gayesi doğrultusunda, üç temel yaklaşımın benimsendiğini ve çalışmaların bunlara nazaran kategorize edildiğini belirten Yılmazdemir ve Dağıstan; kelam konusu “Gezegen Odaklı 1 Karşıyaka”, “Yaşam Odaklı 1 Karşıyaka” ve “Hizmet Odaklı 1 Karşıyaka” başlıkları altında 2022 yılının öne çıkanlarını sıraladı. Karşıyaka Belediyesi’nin raporda yer alan bu faaliyetlerinin bir kısmı şöyle:

Gezegen Odaklı 1 Karşıyaka:

• Bir yılda toplam 1.166,98 tCO2 emisyonundan kaçınıldı.

• 1.687.615 kg karışık ambalaj, 6.254.440 kg cam ambalaj atığı, 6.640 kg atık pil toplandı ve geri dönüşüme kazandırıldı.

• Ülke çapında 7 ilçe belediyesi ile birlikte iklim krizi ile çaba kapsamında ‘İklim Ağı’ kuruldu.

• Hack4Karşıyaka, Sürdürülebilir Diyaloglar Projesi IV. İdeaton’u üzere fikir yarışları düzenlendi, Karşıyaka için gençler harekete geçirildi.

• Bütün güç tüketimleri şeffaf halde listelenirken, bu tüketimlerin 2023 yılında güç verimliliği projeleri sayesinde yüzde 5 oranında azaltılması amaç olarak belirlendi.

• 2030 yılına kadar büsbütün karbon nötr bir belediye haline gelinmesi; Güneş Santrali’nin kapasitesinin arttırılması ile Karşıyaka Belediyesi’nin tüm güç tüketiminin yüzde 100’ünü buradan karşılanması hedeflendi.

Yaşam Odaklı 1 Karşıyaka:

• Karşıyaka Belediyesi, İNGEV Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İndeksi kapsamında Türkiye’nin 2. ilçesi seçildi.

• İleri yaşlı bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için 3. Yaş Üniversitesi kuruldu.

• Spor aktiflikleri aracılığıyla 24.526 Karşıyakalıya temas edildi.

• 39.583 patili dosta hizmet verildi.

• Eski Bisikletini Uygunluğa Dönüştür Projesi ile 125 bisiklet yenileyerek muhtaçlık sahibi çocuklara ulaştırıldı.

• Kültür merkezlerinde 181 farklı aktiflik gerçekleştirildi.

• Mahallî topluluklar ile birlikte çalışmalar, lokal besin projeleri, yaş kategorilerinin gereksinimleri doğrultusunda sıhhat ve spor çalışmaları yapıldı, ikinci el pazarları kuruldu.

Hizmet Odaklı 1 Karşıyaka:

• Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde 106 sivil toplum kuruluşu yer aldı, toplam 52 STK ile ortak proje ve etkinlikler gerçekleştirildi.

• Karşıyaka Belediyesi Kolektif Girişimcilik Merkezi’nde 2700’ü aşkın iştirakçiyle girişimcilik kültürü paylaşıldı.

• Karşıyaka halkından gelen 26.532 şikayet, teklif ve talep sonuçlandırıldı.

• Ortak yerde, bilime dayalı ve inovatif bir anlayışla, çoklu krizlerle başa çıkabilmek için Karşıyaka Belediyesi Bilim Şurası oluşturuldu.

• Yedi farklı pazar alanında 39 farklı pazar kuruldu. 2717 üreticiyle Karşıyaka’nın yöresel pahalarını tanıtıldı.

• 2.191 Karşıyakalı ile 18 farklı anket yapıldı. Anketler kapsamında 636 soru soruldu ve 75.375 cevap alındı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PANELİ

Siyasi parti yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum örgütü temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşların da katıldığı toplantı, rapor sunumunun akabinde ‘Yerel İdarelerde Sürdürülebilirlik ve Bütüncül Çalışma’ paneli ile devam etti. Karşıyaka Belediyesi Sürdürülebilirlik Uzmanı Gökçe Küçük’ün moderatörlüğündeki panelin konuşmacıları ESİAD İdare Şurası Lideri Sibel Güçlü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu, Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ve Wiser Globe Sürdürülebilirlik Müdürü Anıl Yentürk’ten oluştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz