Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilmelidir?

Çocuk gelişiminin en önemli evrelerinden olan tuvalet eğitimi, çocukların yetişkinliğine giden önemli bir adımdır. Bu nedenle anne – babalar bu dönemlerde büyük sıkıntı çekmekten yakınırlar. Sizler için hazırlanan bu yazı sayesinde tuvalet eğitiminin nasıl verileceği, çocuklarda tuvalet eğitiminin nasıl olması gerektiği ve kız – erkek çocuklarda tuvalet eğitimi farklılıklarının neler olduğu konuları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.

30 Kasım 2018 Cuma 13:32
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilmelidir?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Özellikle annelerin en çok araştırdığı konu tuvalet eğitimine ne zaman başlanması gerektiğidir. Bu süreçte en önemli unsur doğru zamanı tercih etmektir. Bebeğiniz kendini bu sürece hazır hissetmediği halde tuvalet eğitimi vermeye çalışırsanız, sürecin sizi ne kadar zorlayacağını görebilirsiniz.

Her eğitim yönteminin her çocukta uygulanmaya çalışılması son derece yanlıştır. Bütün çocukların fizyolojik ve psikolojik gelişimleri birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle öncelikle çocuğunuzun bedenini ve gelişimini tam olarak tanımalısınız.

Uzmanlara göre 2 yaşından küçük çocuklara tuvalet eğitimi verilmemelidir. Tuvalet eğitimi için en uygun dönemin 24 – 36 ay arası olduğu belirtilmektedir. Daha erken dönemde tuvalet eğitimi için çocuklar zorlandığı zaman ileride ruhsal bozukluklar meydana gelebilmektedir. Genelde 3 – 6 ay arasında eğitim tamamlanmış olsa da, çocuklara göre bu süre değişebilmektedir. Çocuklarda tuvalet eğitimine başlamanız için doğru zaman olduğunu düşündürecek unsurlar şunlardır:

  • Çocuğun yürümesi
  • Verilen komutları yerine getirmesi
  • İstediklerini anlatabilmesi
  • Gün içinde ortalama 2 – 3 saat kuru kalması
  • Altını ıslattığını ifade edebilecek duruma gelmesi

Yukarıda sıralanan özellikleri çocuklarınızda görüyorsanız, tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Ancak 2 yaşının üzerinde olmasına rağmen bazı nedenlere bağlı olarak yukarıdaki özellikleri taşımayan çocuklarda eğitime ileriki zamanlarda başlanmalıdır.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için hazır olduğunu düşünüyorsanız eğitim sürecine başlayabilirsiniz. Ancak bu sürece çocuğunuz dışında sizin de hazır olmanız önemlidir. Çünkü bu süreçte sabırlı olmak gerekir. Çocuğunuz sık sık altına kaçırabilir, bezlerini kirletebilir ve ilk zamanlarda tuvaleti geldiğinde söylemeyebilir. Tüm bu sorunlar karşısında ona karşı saygılı ve hoşgörülü olmanız gerekmektedir.

Tuvalet eğitimine başladığınız anda çocuğunuzun altından bezini çıkarmalısınız ve ne olursa olsun bezi geri bağlamamalısınız. Bazı anneler gezmeye giderken ya da geceleri çocuklarına bez başlarlar. Eğitim sürecinde en çok yapılan yanlış budur. Çocuğunuza bezi unutturmaya çalışırken bazı anlarda bezi bağlamanız onların sürece adapte olmalarını engeller.

Tuvalet eğitimi konusunda çocuğunuzu bilgilendirmeli ve onu bazı terimlere alıştırmalısınız. Bunu sağlamak için tuvalet eğitimi ile ilgili yazılan kitapları okuyabilirsiniz. Tuvalete ne zaman gidileceği, tuvalette hangi sıra ile nelerin yapılacağı konusunu ayrıntılı olarak anlatmalısınız.

Anneler çocuklarına sürekli tuvaleti olup olmadığını sorarlar. Ancak çocuklar bazen oyundan geri kalmamak için bazen de uykularına devam etmek için çişleri olduğu halde söylemeyebilirler. Bu nedenle sormak yerine onları 2 – 3 saatte bir tuvalete götürmelisiniz. Bu süreçte tuvalette oyunlar oynayarak ya da bir oyuncağı ile tuvalete giderek 5 – 10 dakika vakit geçirmesini sağlamalısınız.

Tuvalete oturmak istemeyen çocuklar için hazırlanan lazımlıkları tercih ederek süreci kolaylaştırın. Lazımlığa tuvaletini yapmaya alışan çocuklar zamanla tuvalete de yapmaya başlarlar. Tuvaletini yaptıktan sonra onlara ‘’ Aferin ‘’ gibi mutlu edici ifadelerde bulunmalısınız. Bu sayede çocuğunuz sizden tebrik almak için bile tuvaletini söylemeye başlar.

Gece Tuvalet Eğitimi

Belki de anneleri en çok zorlayan süreç gece verilen tuvalet eğitimidir. Sizi çok fazla yoracak olan bu süreçte son derece sabırlı olmanız gerekmektedir. Geceleri çocuğunuza asla bez bağlamayın ve gerekirse yatağına koruyucu örtü serin.

Yatma saati gelmeden 1 – 2 saat öncesinde sıvı alımını azaltmalı ve zamanla tamamen kesmelisiniz. 2 saatte bir çocuğunuzu kaldırın ve tam uyanık halde iken tuvaletini yapmasını sağlayın. 7 – 8 yaşına kadar çocukların altını ıslatmalarının doğal olduğunu unutmayın ve çocuğunuz altına kaçırdığında sakın ona kızmayın.

Kız ve Erkek Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Farklı Mı?

Her çocuğun kendi gelişimi olması ile beraber kız çocuklarının erkek çocuklarına göre tuvalet eğitimini daha kısa sürede öğrendiği belirtilmektedir. Kız ve erkek çocuklarda tuvalet eğitiminin ana hatları aynıdır. Ancak arada birkaç ufak farklılıklar olduğu da unutulmamalıdır. Peki, bu farklılıklar nelerdir?

Kız Çocuklarda Tuvalet Eğitimi: Kız çocuklara verilen tuvalet eğitiminde hijyene çok dikkat edilmelidir. Bu nedenle temizliğin arkadan öne değil, önden arkaya yapılmasını sağlayın. Kız çocukları tuvalet ihtiyaçlarını daha rahat ve yüksek sesle belli ederler. Oyuncak bebekleri ile çocuğunuza tuvalet eğitimini daha kolay verebilirsiniz.

Erkek Çocuklarda Tuvalet Eğitimi: Erkek çocuklara anne yerine babalar da tuvalet eğitimi verebilirler. Ancak tuvaletini doğrudan ayakta yapması ilk etapta öğretilmemelidir. Kız çocuklarında olduğu gibi oturarak verilen eğitim zamanla ayakta olarak devam edilebilir. Erkek çocuklara verilen eğitim süresi kız çocuklara verilen tuvalet eğitiminden daha uzun sürebilir. Kız çocuklarında olduğu gibi erkek çocuğunuzun en sevdiği oyuncağı ile tuvalete gitmesini sağlayabilirsiniz.OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.