İzmir Büyükşehir Belediyesi toplumsal belediyecilik uygulamalarını Ramazan ayı boyunca iftar programları ve çeşitli dayanaklarla sürdürdü. 30 milyon liranın üzerindeki nakit takviyesi ile birlikte toplamda 100 milyon liraya ulaşan kaynak İzmir’deki gereksinim sahiplerine ve depremzedelere ulaştırıldı.

Ramazan ayı boyunca besin paketi ve iftar yemeği dağıtımlarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplumsal belediyecilik uygulamaları kapsamında tıpkı ve nakdi yardımları da aksatmadı. Ekonomik kriz ve sarsıntının gölgesinde geçen Ramazan ayında muhtaçlık sahibi, şehit yakını ve gaziler ile birlikte zelzelede ziyan gören kentlerde yaşayan depremzede vatandaşlar için kurulan iftar sofralarıyla, besin paketi dağıtımları ve bayram nedeniyle verilen nakit takviyesi ile muhtaçlık duyan tüm kısımların yanında olundu. Ramazan ayında 500 binin üzerinde İzmirli ve depremzedenin hayatlarına dokunuldu.

Sosyal takviye kartları üzerinden 75 bin 145 gereksinim sahibi hanenin hesaplarına 400’er lira olmak üzere toplam 30 milyon 58 bin TL bayram parası yatırılmasının yanı sıra artan yardımlarla birlikte toplamda 95 milyon TL’lik kaynak gereksinim sahibi ve depremzede vatandaşlara ulaştırıldı.

Ramazan boyunca ağır program
Ayrıca Ramazan ayı ile birlikte 10 Dayanışma Noktası, yatılı kurumlar, İzmir’e yerleşen depremzede vatandaşların konakladığı yurt, pansiyon ve oteller, Hatay, Osmaniye ve Adıyaman’daki çadır ve konteyner kentlerde yaşayan depremzedeler için 440 bin kişilik iftar yemeği dağıtımı yapıldı. Konak Meydanı’nda düzenlenen birinci iftar programı ile başlayan toplu iftarlar mahalle, pazar yerleri, parklarda halka açık biçimde Ramazan ayı boyunca sürdürüldü.

Ramazan ayında başlayan besin paketi dağıtımları kentteki muhtaçlık sahipleri, İzmir’e yerleşen depremzede vatandaşlar ve zelzele bölgelerindeki vilayetlerde 1 ay boyunca devam etti. Bu süreçte 85 bin besin paketi dağıtıldı. Kadir Gecesi nedeniyle 8 ilçedeki mescitlerde 20 bin seccade, 20 bin kişilik helva ve kandil simidi dağıtıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz