İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin atıkları çıkara çevirme ve atık toplayıcılarının çalışma kurallarını uygunlaştırma hedefiyle başlattığı İzDönüşüm projesi uygulama alanını 8 ilçeye çıkardı. Karşıyaka, Karabağlar, Buca ve Narlıdere’nin akabinde Bornova, Bayraklı ve Menderes de İzDönüşüm ağına katıldı. Çeşme’de ise dokuma atıkları İzDönüşüm tarafından toplanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzDoğa’nın İzmir’de geri dönüşümü artırma, atıkları çıkara çevirme ve atık toplayıcılarının çalışma kurallarını uygunlaştırma gayesiyle başlattığı İzDönüşüm projesi uygulama alanını 8 ilçeye çıkardı. İzDönüşüm, sekiz ilçede atıkları sıfır noktasında toplayıp geri dönüşüme kazandırarak İzmir’in döngüsel iktisadını büyütüyor.
Karşıyaka, Karabağlar, Buca ve Narlıdere’nin akabinde Bornova, Bayraklı ve Menderes de İzDönüşüm ağına katıldı. Çeşme’de ise sadece dokumacılık atıkları İzDönüşüm tarafından toplanıyor.
Proje kapsamında İzDönüşüm atık toplama grupları, İzmir’in 8 ilçesindeki İzDönüşüm kutularından ve nüfusun ağır olduğu yerlere yerleştirilen konteynerlerden ambalaj ve dokumacılık atıklarını topluyor.

Atık toplayıcılarının hayatı dönüşüyor
Proje yalnızca atıkları geri dönüşüme ulaştırmakla kalmıyor, tıpkı vakitte sokaktan atık toplamak zorunda kalan vatandaşların da hayatını dönüştürüyor.
İzDönüşüm’de işe başlayan atık toplama ve ayrıştırma çalışanları, artık çöp kutularını karıştırmak zorunda kalmadan, daha hijyenik şartlarda, sabit bir maaş ve sigorta ile çalışıyor.
Proje kapsamında işe alınan sokak toplayıcılarının sayısı artmaya devam ediyor. İzDönüşüm tesisinde çalışan yaklaşık 50 atık toplama ve ayrıştırma işçisinin yanında 30 kişi de kooperatifler aracılığıyla proje bünyesinde çalışıyor. Toplam geri dönüşüm personel sayısı yakında yüze çıkacak.

Proje İzmir’in döngüsel iktisadını büyütecek
İzDönüşüm projesi kapsamında atıklar, sokaklardaki İzDönüşüm kutularından ve alışveriş merkezi, fabrika, hastane üzere ağır nüfuslu alanlara yerleştirilen konteynerlerden toplanıyor. Kamyon ve elektrikli motosikletlerle toplanan atıklar, Konak’taki ambalaj atığı toplama ve ayrıştırma merkezine getiriliyor.

Tesiste çeşitlerine nazaran ayrıştırılan atıklar, geri dönüşüm halkasına dahil ediliyor. Bu sayede hem atıkların doğayı kirletmesi önleniyor hem de atıklardan yarar elde ediliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz