Yeni Kimlik Çıkarma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Nüfus cüzdanı yerine yeni kimlik kartları 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlandı. Haber ajanslarının verdiği bilgilere göre 2018 yılına girdiğimiz andan bu yana yeni kimlik için başvuran kişi sayısı 16 milyona ulaşmıştır.

06 Nisan 2020 Pazartesi 19:55
Yeni Kimlik Çıkarma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yalnız yeni kimlik çıkarma işlemleri için birçok yapılması gereken prosedürler var. Yeni kimlik kartı için nereye başvurulacak? Yeni kimlik randevusu nasıl ve nereden alınacak sorularına detaylı bir şekilde yanıt bulmak için aşağıda ayrıntılarını ele aldık.


Yeni Kimlik Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Yeni kimlik başvurusu için gidilmesi gereken bir tek adres bağlı bulunulan Nüfus Müdürlükleridir. Yalnızca yurt dışında yaşayan insanlar için yeni kimlik işlemleri oturdukları yerdeki konsolosluklar tarafından yapılmaktadır. Ayrıca yeni kimlik başvurusu yanında, kayıp kimlik işlemleri ve evlilik işlemleri gibi durumlarda nüfus müdürlükleri vatandaşlara hizmet vermektedirler.


Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni Kimlik kartı başvurusu Nüfus Müdürlüğüne direk giderek yapılabilir bunun yanından daha önceden randevu alarak da yapılabilmektedir. Fakat randevu alıp gitmek en doğrusudur. Çünkü şimdilerde kimlik kartı değişimi için başvurular oldukça yoğun olduğundan sıra gelme durumu uzamaktadır.

Bu yüzden kimlik kartınız için eğer randevusuz giderseniz çok beklemek zorunda kalabilirsiniz. Randevu almak için iki yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ALO 199 çağrı hattını arayıp randevu almak ikinci yol ise internet üzerinden online olarak randevu almaktır. Alo 199 hattının ücretsiz olmadığını belirtelim.

Normal ev telefonu veya cep telefonu tarifeniz nasılsa aynı şekilde saat başına ücrete tabi tutuluyor. Bu hat kamuya ait bir hat olduğu için normal standartlarda ücret alınıyor. Online başvuru içinde www.nvi.gov.tr tıklanarak e-kimlik sayfasında yazan işlemler takip edilerek yeni kimlik çıkarma işlemi için randevu alınabiliyor.


Yeni Kimlik Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yeni kimlik başvurusu için aşağıda sıralanan kimlik kartlarından herhangi biri ile yapılabilir. Bir de yanımızda son bir ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğrafımızın olması gerekmektedir.

 • Eski Nüfus Cüzdanı
 • Uluslararası Aile Cüzdanı
 • Pasaport
 • Ehliyet
 • Memur Cüzdanı
 • Avukat Kimlik Kartı
 • Askeri Kimlik Kartı
 • Basın Kartı
 • Muhtarlıktan alınan fotoğraflı resim belgesi

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar Olarak Belirlenmiştir?

Eski nüfus cüzdanları yerine değiştirilen yeni üzerinde çip bulunan kimlik kartlarını almak için belli bir ücret ödemek gereklidir. Bu belirlenen ücret 18,50 TL olmaktadır. Başvuru yapmadan önce bu ücretin bankaya yatırılması gerekir. Bankadan alınan fiş veya döküm ile Nüfus Müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.

Bunun yanında bilgilendirme amaçlı diğer kimlik işlemlerinin ücretleri ise şöyledir:

 • Kayıp Kimlik Çıkarma:37 TL
 • Evlilik Nedeniyle Kimlik Değişimi:18,50 TL
 • Yeni Doğan Bebek İçin Kimlik Çıkarma: Ücretsiz
 • Eskiyen Kimliği Yenileme:18,50 TL

Yeni Kimlik Çıkarmak İçin Son Başvuru Tarihleri Ne Zamandır?

Çipli kimlik kartları için esasında hangi tarihe kadar başvuruların sona ereceği konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yalnızca 2023 yılına kadar bütün vatandaşlara yeni çipli kimlik kartlarının dağıtılacağı konusu dile getirilmiştir.


Yeni Kimlik Kartını Hemen Alabiliyor Muyuz?

Nüfus Müdürlüğüne gidildiğinde işlemler hemen yapılmaktadır fakat yeni kimlik kartları hemen verilmemektedir. Kimlik kartı işlemleri tamamlandıktan sonra 1 hafta içerisinde bağlı bulunulan PTT Müdürlüklerine Yeni Çipli Kimlik Kartları gönderilmektedir oradan da adreslere dağıtılmaktadır.

Hemen alamayacağımızdan dolayı kimlik kartı her yerde lazım olacağından Nüfus Müdürlüklerince geçici kimlik belgesi verilmektedir. Geçici Kimlik Belgesinde normal kimliğimizde olan bilgilerimiz vardır. Bu belge ile yeni kimlik kartımız elimize ulaşana kadar kimlik ile olan işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Ayrıca bir diğer önemli hususta yeni kimlik kartı için pin şifresi almaktır. Yeni kimlik kartlarımız artık elektronik bir kart özelliği taşıdığından dolayı ve ileriki dönemlerde bu kartlar ile pek çok işlem gerçekleştirileceğinden pin kodu almak oldukça önemlidir.

Başvuru yapıldığı anda kapalı bir zarf içinde 6 haneli bir pin kodu verilmektedir. Daha sonra yeni kimlik kartı ile yapılacak bütün işlemlerde bu pin kodunu kullanarak yapılması gerektiğini unutmamalıyız.


Yeni Çipli T.C Kimlik Kartının Özellikleri Nelerdir?

Yeni T.C kimlik kartlarının eski nüfus cüzdanlarına kıyasla birçok yeni ve fonksiyonel özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikle şunlardır:

 1. Yeni kimlik kartlarında çip olması güvenlik açısından oldukça avantajlı oluyor. Bu çip sayesinde hiç kimse kartınızda olan bilgilerinize ulaşamıyor ve bilgileri değiştiremiyor.
 2. Yeni kimlik kartlarının kullanım süresi 10 sene olmaktadır.
 3. Yeni kimlik kartları kimse tarafından kopya edilemiyor. Dolayısıyla sahte kimlik belgesi kullanılarak yapılan ve birçok zarara yol açan durumlar artık tarih oluyor.
 4. Eski nüfus cüzdanından farklı olarak yeni kimlik kartları kredi kartı büyüklüğünde olduğu için kullanımı oldukça rahat oluyor. Cüzdanlara rahat bir şekilde sığabiliyor.
 5. En güzel özelliklerinden biri de renk ayrımı yapılmamış olmasıdır. Mavi rengi erkeği, turuncu rengin kadını temsil ettiği renk ayrımı ortadan kalkıyor. Tüm yeni kimlik kartlarında herkes için seçilen renk turkuaz rengidir.
 6. Yeni kimlik kartlarında eski nüfus cüzdanlarında olduğu gibi arkalı önlü bilgiler vardır fakat yeni kimlik kartı üzerinde bulunan çipin içinde gizli olan birçok biyometrik bilgi mevcuttur.
 7. Yeni kimlik kartları uluslararası standartlara göre üretildiği için uluslararası bir kimlik kartı olma özelliği de taşımaktadır.
 8. Bilindiği üzere bazı ülkeler için vize sorunu ortadan kalkmıştır. Vizesiz seyahat imkânı tanıyan ülkeler için yeni kimlik kartları pasaport yerine geçmektedir ve pasaportların özelliğini taşımaktadır.
 9. Akıllı kart özelliği taşıdığından dolayı kart Pin kodu ile birçok işlem yapabilme özelliği bulunmaktadır.

Nüfus Müdürlüklerinde Yapılan Biyometrik İşlemler Nasıldır?

Nüfus Müdürlüklerinde başvuru sırası geldiği zaman farklı birçok biyometrik işleme tabi tutuluyorsunuz. Nüfus memurunun masasında bir biyometrik cihaz bulunuyor. Bu biyometrik cihaza öncelikle sağ başparmağınızdan başlayıp diğer bütün parmak izleriniz alınıyor.

Daha sonra sağ ve sol el ayanızın izi biyometrik makine tarafından alınıp makinenin hafızasına aktarılıyor. Bu sizin bilgilerinizi içeren biyometrik işlemlerin hepsi yeni kimlik kartınıza aktarılıyor. Parmak izi ve el ayasının izini almak oldukça uzun sürebiliyor.

Çünkü makine çok sıkı güvenlik denetimlerinden geçtiği için en net görüntüyü almak zaman alabiliyor. Şunu hatırlatmakta fayda var. Biyometrik verilerin alınması için yeni kimlik kartı çıkaracak kişinin en az 15 yaşında olması gerekiyor.


Yeni Kimlik Kartında Kullanılacak Fotoğrafın Nasıl Olması Gerekir?

Yeni kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın son altı ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf olması gerektiği mevzuatta yazılıdır. Ayrıca yakından çekilmiş olan yüz hatlarınızı daha net gösteren bir biyometrik bir fotoğraf olması gerekiyor. Fotoğrafın standardı 60 mm x 50 mm boyutunda olması gerekmektedir.

Fotoğrafın yüksek kalitede olması önemlidir. Aksi takdirde geçersiz sayılabilir. Aynı zamanda çekilen fotoğrafın arka fonunun kesinlikle beyaz olması gerekmektedir. Fotoğrafın standartları ICAO(Uluslarası Sivil Havacılık Örgütü)tarafından belirlenmiştir.

Fotoğrafa bu kadar hassasiyet gösterilmesinin sebebi ise fotoğrafların elektronik ortamda saklanacak olmasıdır. Örneğin, hastaneye muayene olmak için gittiğimizde görevli kişi elektronik ortam üzerinden fotoğraflı bir şekilde sizin kaydınızı daha güvenli olarak yapabilecektir.OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 07.04.2020 11:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatan 2019-01-30 21:53:17

Çok yardımcı bir yazı olmuş