Vergi Levhası Nedir? Vergi Levhası Nasıl ve Nereden Alınır? Vergi Levhası Asmak Zorunlu Mudur?

Vergi Levhası Nedir? Vergi tarhı esas alınarak sahip olunan kazanç tutarlarını ve bu tutarlar ile belirlenen vergi miktarlarını gösteren şekil ve içerisinde yazılı bilgilerin Maliye Bakanlığı tarafından belirlendiği bir çeşit ticari belgedir.

05 Kasım 2018 Pazartesi 20:06
Vergi Levhası Nedir? Vergi Levhası Nasıl ve Nereden Alınır? Vergi Levhası Asmak Zorunlu Mudur?

Vergi Levhası Asmak Zorunlu Mudur?

Vergi Usul Kanununun 5. Maddesine yer alan bildirgede “iş ve ticaret merkezleri vergi levhasını kendi bulunduğu işletmelerine herkes tarafından görünecek şekilde asmak zorundadırlar" ibaresi daha sonra “levhayı almak zorundadırlar” olarak değiştirilmiş ve asmak zorunluğu böylelikle ortadan kalkmıştır.

Vergi Levhası Almak Zorunluluğu

Vergi Usul Kanununun 5.maddesine göre, gelir vergisi mükellefleri ile sermaye şirketleri kazanç tutarlarını ve ona isabet eden vergi miktarlarını göstermek üzere her yıl Mayıs ayının son gününe kadar vergi levhası almak zorundadırlar.

Vergi Levhası Almak Mecburiyetinde Olanlar Kimlerdir?

Bu durumu Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi olarak ayırırsak;

Gelir Vergisinde Vergi Levhası alacak olanlar Ticari Kazanç Sahipleri, Zirai Kazanç Sahipleri ve Serbest Meslek Erbablarıdır. Bunun yanında Adi ortaklık, kollektif ve komandit ortaklık şeklindeki işletmeler de ayrı olarak vergi levhası almak zorundadırlar.

Kurumlar Vergisinde vergi levhası alacak olanlar Anonim Şirketler, Limited Şirketler ve Eshamlı Komandit Şirketlerdir.

Vergi Levhalarında Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Vergi levhasında vergi mükellefinin şu bilgileri yer almalıdır;

-Adı ve soyadı

-Ticaret unvanı

-İş yeri adresi

-Vergi kimlik numarası

-Vergi türü

-Vergi dairesinin adı

-İşe başlangıç tarihi

-Ana faaliyet türü ve kodu

-Faaliyet durumu

-Son üç yıla ait matrahlar ve bu matrahlara tahakkuk eden vergiler

-Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Bölümü tarafından üretilecek onay kodu gibi bilgilerin bulunması gerekmektedir.

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Gelir ve Kurumlar vergisi mükelleflerinin gelir ve kurumlar vergisi beyanı verildikten sonra vergi levhası Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı Bilgi İşlem Departmanı tarafından beyannamelerde yer alan bilgiler esas alınarak oluşturulmakta ve mükellefin kendi İnternet vergi dairesi hesabına aktarım yapılmaktadır. Hesap aktarımı gerçekleştikten sonra vergi levhası almak için https://intvrg.gib.gov.tr adresinde kullanıcı girişi bölümünden sizin bilgilerinizin olduğu sayfaya girdiğinizde “sorgulamalar” sekmesine tıklayınız. Daha sonra “vergi levhası oluşturma ”seçeneğini tıkladığınızda kendi vergi levhanızı oluşturup yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

İşi Bırakanlar Vergi Levhasını Vergi Dairesine İade Etmeleri Gerekiyor Mu?

İşi bırakan mükelleflerin sahip olduklarını vergi levhalarını tekrardan vergi dairesine iade etmek zorunda değillerdir.

Vergi Levhası Bulundurmanın Cezası Nedir?

Vergi Usul Kanununun 353’üncü maddesinin 4. bendinde yer alan hükümlere göre vergi levhası bulundurmayan işletmelere özel usulsüzlük cezası kesilmektedir. Cezada yazılı hükümler şu şekildedir:

Vergi kanunlarının uygulanması bakımından levha bulundurma ve asma zorunluluğu bulunan mükelleflerin bu zorunluluğa uymamaları halinde her tespit için 10.000.000(2017 yılı için 210 TL,2108 yılı için 240 TL)lira özel usulsüzlük cezası kesilir.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 05.11.2018 20:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.