Süt Parası Başvuru İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Anne sütünün annenin bebeğe verdiği en büyük mucizedir. Emzirmek ile anne ve bebeği arasında güzel bir sevgi bağı kurulur. Devlet yaptığı uygulama ile bebeğini emziren değerli annelere artık süt parası veriyor.

Süt Parası Başvuru İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Anne sütünün annenin bebeğe verdiği en büyük mucizedir. Emzirmek ile anne ve bebeği arasında güzel bir sevgi bağı kurulur. Devlet yaptığı uygulama ile bebeğini emziren değerli annelere artık süt parası veriyor.

16 Şubat 2020 Pazar 13:53
182 Okunma
Süt Parası Başvuru İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Bu şekilde annelik gibi kutsal bir vazife gerçekleştiren annelere bir nevi vefa borcu ödemiş oluyor. Peki, süt parası devletten nasıl alınıyor? Herhangi bir şartı var mıdır?

Süt Parası Kimlere Ödenir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16. Maddesinde yer alan hükümlerde süt parasının kimler tarafından alınacağı konusu düzenlenmiştir. Bu kanunda yer alan hususlara göre süt parası sigortalı olan anneler ile sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine verilebilir.16.maddede yazılı ilgili hükümleri inceleyecek olursak;

  • Analık sigortasından ötürü sigortalı kadına süt parası verilebilir.
  • Sigortalı babanın doğum yaptığı için çalışmayan eşine devlet süt parası ödeyebilir.
  • Yine 5510 sayılı kanunda yer alan hükümlerce sigortalıların kendi çalışmalarından ötürü gelir veya aylık alan kadına gelir ya da aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, çocukların sağ olması şartı ile Kurum ve Yönetmeliğe bağlı olan İlgili Bakan tarafından düzenlenen ödenek ile emzirme parası verilebilir.

Şöyle bir hususu belirtmekte yarar vardır. Sigortalı ve çalışan erkeğin sigortalı olmayan eşine süt parası yardımı yapılabilmesi için resmi nikâh olması zorunludur. Ayrıca bebek resmi nikâh akdi gerçekleştiği tarihten sonra doğması gerekmektedir.

5510 sayılı kanun kapsamında çalışan kişinin doğumdan önceki yılda en az 120 gün sigortalı olması gerekmektedir. Üstelik 120 gün sigortası yatırılan kişinin sigorta primi ve genel sağlık sigortasına dahil bütün prim borçlarının yatırılması gerekmektedir.


Süt Parası Ödeneği Hakkında Merak Edilenler

Süt parası almak için bütün şartlar gerçekleştirildiği halde kısa bir dönem içinde sigortadan yatırılan para kesildiyse veyahut herhangi bir nedenden dolayı kendiniz veya eşiniz işten ayrıldıysanız devletin buna karşı düzenlemeleri vardır.

Böyle bir durumda kanunda yer alan 9. Maddeye göre şayet sigorta kesilmişse, kesilen tarihten itibaren 300 gün içinde bebek dünyaya gelmişse doğum yapan anneye 15 ay gibi bir süre içerisinde daha öncede kesinlikle 120 gün olarak ibraz edilen sigorta primi ödenmişse tekrar bu hakkı geri verilebiliyor.

Yalnız emekli sandığından sigortalı olanların emzirme ödeneğinden daha fazla yardım aldıkları için ekstra süt parası hakkına sahip olma gibi bir durumu söz konusu değildir.


2020 Süt Parası Yardımı İçin Devlet Ne Kadar Ödeme Yapıyor?

Süt parası hakkında 2020 yılı itibariyle devlet tarafından belirlenen ücret 149 TL olmaktadır. Bu süt parası yardım ödeneğini anne doğum yaptıktan sonra 5 yıl içinde bankalardan alması mümkündür.


Süt Parası Her Yıl Ödeniyor Mu?

Süt parası yardımı konusunda özellikle anne babaların kafasını karıştıran sorulardan bir tanesi süt parası yardımının ne kadar süre ile yapılacağıdır. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse devlet tarafından emziren anneye verilecek olan süt parası sadece 1 kez olarak belirtilmiştir.


Süt Parası Yardımı Nasıl Alınmaktadır?

Anne doğum yaptıktan sonra 4A sigortasına tabi olan anne ya da eş süt parası almaya hak kazandığından hastane çalışanı tarafından SGK sistemine girip bildirilmektedir. Bu sistem üzerinde daha sonra herhangi bir işleme tabii tutulmaksızın Ziraat Bankasına gidilerek süt parası alınabilir.

Yalnız süt parası almak konusunda sıkıntılar oluşmuşsa bağlı bulunduğunuz Sosyal İl Müdürlüklerine doğum belgesi, kimlik belgesi ve talep dilekçenizle giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Durumunuza göre talebiniz kısa sürede iletilip sonucu size bildirilecektir.


Annenin Birden Çok Bebeği Emzirmesi Durumunda Süt Parası Ücreti Değişir Mİ?

Bu soruda ebeveynleri düşündüren bir durumdur. Eğer anne ikiz veya çoğul doğum yapmışsa alacağı ücret değişmeyecektir. Tek bebek içinde birden çok bebek için de alınacak süt parası yardımı sadece 149 TL olarak devlet tarafından belirlenmiştir.


4B Sigortalılar Süt Yardımını Nasıl Alacaklar?

4B sigortasına ait bir çalışansanız bulunduğunuz ildeki İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Ancak yanınızda götürmeniz gereken bazı evraklar vardır.

Bu evraklar, doğum raporu, anne ve bebeğin kimlik bilgileri ve süt parası talebinde bulunduğunuza dair dilekçe ile süt parası yardımı almak için başvurabilirler. Eğer değerlendirmeler sonucunda süt parası yardımı almaya hak kazanırsanız Ziraat Bankasından süt paranızı alabilirsiniz.


Süt Parasına 2020 Yılında Yapılan Zam Hakkında Bilgilendirme

2020 yılı itibari ile süt parası 202 TL oldu!

Daha geçen yıla kadar e-devlet üzerinden süt parası sorgulaması yapıldığında bu ücret 132 TL olarak görünüyordu. Fakat 2020 yılında asgari ücrete yapılan zamlardan dolayı süt parasında artış gerçekleşti.2020 yılında artık anne ve babalar süt parası olarak 149 TL alabilecekler. Bağlı bulunulan SGK İl Müdürlüklerine yapılan başvurular sonucunda 2020 yılı için belirlenen süt parası alınabilir.

Şu bilgiyi de sizlerle paylaşalım. Devlet çalışan anneye sadece süt parası değil iş göremezlik parası veriyor. Yalnız bunu almanız için bir kamu kurumunda çalışıyor olmanız ve sigortalı olmanız gerekiyor.

Ücret hesaplaması doğum izni üzerinden hesaplama yapılarak belirleniyor. İzne ayrıldıktan sonra 112 günü dolduran çalışan anneye 2017 yılında doğum ücreti olarak 4.424 TL veriliyordu.2020 yılında ise bu ücret 5.050 TL olarak belirlendi.

İş göremezlik raporu olarak adlandırılan bu ücretler e-devlet üzerinden sorgulama yapıldıktan sonra PTT şubelerinden kimlik kartı ile gidilip alınabilir.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 17.02.2020 15:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.