Şufa ( Ön Alım ) Hakkı Nedir? Şufa Davası Nasıl Açılır?

Kanun’da ön alım hakkı olarak adlandırılan şufa hakkı, Türk Medeni Kanunu’nun 732.ve devamındaki maddelerde düzenlenmiştir. Bir taşınmazın herhangi bir paydaşının kendi payını satması durumunda ön alım hakkı doğmaktadır. Ayrıca bu hakkın sözleşme ile 3.taraf olan kişiye tanınması halinde şufa hakkı elde edilmektedir.

22 Aralık 2018 Cumartesi 17:38
Şufa ( Ön Alım ) Hakkı Nedir? Şufa Davası Nasıl Açılır?

Şufa Hakkı Ne Demektir?

Son zamanlarda "şufa hakkı ne demektir?" sorusu ile çok sık karşılaşıyoruz. Bu nedenle aklınızdaki soruları yanıtlamak için bu yazımızı hazırlamaya karar verdik. Herhangi bir mal ya da mülkiyetin paydaşları olduğunu varsayın. Paydaşlardan herhangi biri kendi hakkını başka bir kişiye satmaya karar verdiğinde diğer paydaşlara ön alım yani şufa hakkı tanınmaktadır. Yani satın alma işleminde önceliğe sahiptir.

Şufa Hakkını Kullanma Şartları Nelerdir?

Medeni Kanun ile paydaşlara dava hakkın tanınmış ve taşınmazın mevcuttaki paydaşlar arasında kalması sağlanmıştır. Ancak şufa hakkını kullanmak için bazı kriterlerin taşınması gerekmektedir. Şufa hakkı şu kriterler ile kullanılabilir:

l Şufa hakkını paylı mülkiyetlerde kullanabilirsiniz.

l Yalnızca paydaşlar tarafından kullanılabilir.

l  Fiili olarak taksim edilmeyen taşınmazlarda kullanılabilir.

Şufa Davası Nasıl Açılır? Şufa Hakkını Kullanma Süresi Nedir?

Şufa hakkını yalnızca dava yolu ile kazanabilirsiniz. Gayrimenkulün paydaşı olan kişi taşınmazı satın alacak olan kişiye karşı dava açmalıdır. Şufa davasının Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılması gerekir. Bu işlemde söz konusu taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir.

Şufa hakkını kullanmak için belirli bir süre öngörülmüştür. Bu hakkın kullanılabilmesi açısından iki farklı süre söz konusu olmaktadır:

l Gayrimenkulün alıcısı tarafından şufa hakkına sahip paydaşlara noter aracılığı ile satış yapılacağı bildirilmiş ise, satış işleminin bildirilmesinden itibaren 3 ay süre tanınmıştır.

l Noter aracılığı ile satış işlemi paydaşlara bildirilmemiş ise, satış tarihinden itibaren 2 yıl süre verilmiştir.

Tapu kütüğüne şerh verilmiş olan bir sözleşmeye bağlı olarak da kişiye şufa hakkı tanınabilir. Taşınmazın bu durumda satılması halinde, sözleşmede belirlenmiş olan kriterlere göre şufa hakkı kullanılabilmektedir. Bu duruma sözleşmeden doğan şufa hakkı denir. Eğer sözleşmede bu konu ile ilgili herhangi bir madde yok ise, söz konusu taşınmazın 3.kişiye satış koşullarına göre şufa hakkı kullanılır.

Şufa Hakkından Vazgeçilebilir Mi?

Özel hukuk ilişkilerinden doğan şufa hakkı sahibi bu hakkından feragat edebilmektedir. Genel nitelikteki şufa haklarında feragat işleminin resmi olarak yapılması ve tapu kütüğüne de şerh verilmesi gerekmektedir. Bu işlem somut olmayan satışlarda geçerlidir.

Somut olan satışlarda ise kişi şufa hakkında feragat etmek istiyorsa, işlemin adi yazılı yapılması gerekir. Satış işlemi gerçekleştikten sonra yeni alıcı ile feragat edilen şufa hakkı yeniden kazanılmaktadır. Eğer satış işlemi bir diğer paydaşa yapılıyor ise diğer paydaşlar şufa hakkı kazanamazlar. Çünkü şufa hakkı yalnızca 3.kişilere karşı kullanılabilmektedir.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.