Nikah Başvurusu İşlemlerinde Bu Adımlara Dikkat Edin!

Her kadın ve erkek için evlenmek son derece önemli bir olaydır. Evlilik için atılan en ciddi adım nikâh başvurusudur. Nikâh başvuru sürecinin daha rahat atlatılması için sürecin düzenli takip edilmesi ve istenen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Evlenecek çiftlerin tüm merak ettiği soruların yanıtını bulacağı yazımız bir rehber niteliğinde hazırlanmıştır.

02 Aralık 2018 Pazar 21:30
Nikah Başvurusu İşlemlerinde Bu Adımlara Dikkat Edin!

Nikâh Başvurusu İçin İstenen Koşullar Nelerdir?       

Evlenmek için büyük bir heyecan yaşayan çiftlerin her ayrıntıya dikkat etmesi işlemlerin sürecini kısaltmaktadır. Evlenmek isteyen her çift tabi ki evlenebilir. Ancak işlemlerin başlatılabilmesi için çiftlerin bazı koşullara uyması gerekmektedir. Evlilik için gerekli koşullar şunlardır:

  • Çiftlerin her ikisi de yasalar önünde reşit olmalıdır.
  • Reşit olmayan bireylerin kanuni temsilci ya da hâkim izni alması gerekir.
  • Kanuni olarak evlenmeye herhangi bir engel bulunmamalıdır.
  • Evlenmeye mani olacak sağlık sorunun olmadığına dair sağlık raporu alınmalıdır.
  • Nerede ikamet ediliyor ise o bölgenin yetkili kurumuna başvuru yapılmalıdır.
  • Erkekler ve kadınların 17 yaşından büyük olması zorunludur.
  • 16 yaşını bitiren bireylerin yasal izinler alması gerekir.
  • Bireylerin akıl sağlığı yerinde olmalıdır.

Nikâh İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikle çiftlerin başvuru işlemlerini evlenmek istedikleri güne bırakmamaları son derece önemlidir. Düğün ile beraber nikâh kıyılacak ise çok önceden düğün salonunun ve nikâh işlemlerinin halledilmesi gerekmektedir. Eğer düğün olmadan yıldırım nikâhı düşünüyorsanız, başvuru işlemini bir gün önceden yapmalısınız.

Eşlerinin soyadları ile beraber kızlık soyadlarını da kullanacak gelin adaylarının başvuru esnasında bir dilekçe ile bu istediğini iletmesi gerekir. Üzerinde bulunan malların ayrımı yapılacak ise notere gidilerek mal ayrılık sözleşmesi hazırlanmalıdır.

Nikâh memurlarının düğün salonunda nikâhınızı kıymasını isteyebilirsiniz. Ancak bu isteğinizi nikâh gününden önce belirtmeniz ve randevu almanız gerekir. Bu işlem için nikâh memuruna ekstra bir ücret ödemek durumunda kalırsınız.

Nikâh Başvurusu Sırasında İstenen Belgeler Nelerdir?

Nikâh başvurusunun kısa sürede halledilmesi belgelerin eksiksiz olarak hazırlanmasına bağlıdır. Ayrıca belgelerin doğru ve güncel olması gerekmektedir. Nikâh işlemleri için istenen belgeleri iki gruba ayırabiliriz;

Çiftlerin Her İkisinden İstenen Belgeler

İkametgâh Belgesi – Nüfus Kayıt Örneği: Çiftlerden herhangi birinin ikamet ettiği yerleşim yerinde başvuru yapılabilir. Medeni hali gösteren nüfus kayıt örneği de istenen belgeler arasındadır.

Nüfus Cüzdanı: Nüfus cüzdanı fotokopisi teslim edilmelidir. Ancak belgenin doğruluğunun tespit edilebilmesi için nüfus cüzdanının aslının olması gerekmektedir. Nüfus cüzdanları son 10 yıl içerisinde yenilenmiş olmalı ve üzerinde güncel fotoğraf bulunmalıdır.

Sağlık Raporu: Fotoğraflı olarak hazırlanan sağlık raporunu sağlık ocaklarından alabilirsiniz. Ancak 60 yaş üzerinde olan kişilerin Devlet hastanelerinden sağlık raporlarını almaları gerekmektedir.

18 Yaşını Doldurmayanlar İçin İzin Belgesi: 16 yaşını doldurduğu halde 17 yaşını tamamlamamış olan kişiler yalnızca mahkeme kararı ile evlenmektedir. Bu durumda ailenin rızası yeterli değildir. Alınan mahkeme kararının nikâh dairesine verilmesi gerekir. 17 yaşını dolduran kişiler ise ailesinin onay vermesi durumunda mahkeme kararına gerek kalmadan işlemlerini yapabilirler.

Posta Pulu: Evliliğin bildirilmesi işlemi için 2 tane 5,10’luk posta pulu teslim edilmelidir.

Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 6’şar adet fotoğraf istenmektedir.

Özel Durumlarda Hazırlanması İstenen Belgeler

İddet Süresinin Bittiğini Gösteren Evrak: Boşanmış olan kadınların boşanma işleminden itibaren 300 gün beklemesi gerekmektedir. Bu süreyi beklemeden nikâh yapılmak isteniyor ise dava açılmalı ve iddet müddeti kaldırılmalıdır.

Mal Rejimi Belgesi: Mal ayrılığı işlemi yapmak isteyen çiftlerden noterden alınan sözleşme istenmektedir.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.