KDV (Katma Değer Vergisi) ve Yüzde Nasıl Hesaplanır?

KDV (Katma Değer Vergisi) ve Yüzde Nasıl Hesaplanır?

12 Ekim 2018 Cuma 18:21
1047 Okunma
KDV (Katma Değer Vergisi) ve Yüzde Nasıl Hesaplanır?

KDV(Katma Değer Vergisi) Nedir?

Katma Değer Vergisi, mal veya hizmetlerini satışını gerçekleştirirken o mal veya hizmet grubuna ait belli miktardaki oran üzerinden alıcının satıcıya ödediği harcama baz alınarak gerçekleştirilen bir tür dolaylı vergidir. Üretilen ürünün ilk ortaya çıkması ile son olarak piyasaya sürülene kadar ara satıcılar ile birlikte bu ürünü kendisine satan satıcıyı da düşünerek alıcı kendi tüketicisine ulaşana değin bu katma değer vergisini ödemekle yükümlüdür.


KDV Ne Zaman Ödenir? KDV Beyannamesi Ne Zaman Sunulur?

KDV Beyannamesi öncelikle devlet tarafından beyan edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. KDV Beyannamesi her bir ayda yapılan KDV’ye konu olan işlemlere ilişkin bulunulan ayın 24’üncü günü mesai bitimine kadar sunulması gerekmektedir.

Verilen Beyanname sonrasında hesaplanan KDV tutarı beyanname verilen ayın 26. Günü mesai paydos edene kadar ödenmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak, yılın ilk ayı Ocakta yaptığınız ticari faaliyetler için KDV tutarı 24 Şubat mesai sona erene kadar beyanı şarttır ve iki gün sonra da KDV tutarının ödenmesi gerekmektedir.


KDV Hesaplaması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

KDV tutarını hesaplarken ilk olarak yapılması gereken KDV dahil fiyat ile KDV hariç fiyatı ayırıp ona göre hesaplama yapmaktır. Daha kolay kavranması için formülize edecek olursak;

  1. KDV Tutarı(KDV Hariç Fiyat):KDV oranı ilk olarak 100’bölünür çıkan sonuç ile KDV Hariç Fiyat çarpılır.
  2. KDV Tutarı(KDV Dahil Fiyat):İlk olarak KDV oranı 100 ile toplanır. Çıkan sonuç tekrar KDV oranına bölünür. Bu sonuçta elde edildikten sonra KDV Dahil Fiyat ile çarpılarak KDV tutarı bulunabilir.

Buradaki formülleri esas aldıktan sonra kafa karışıklığını önlemek için KDV Hariç ve KDV Dahil fiyatların nasıl bulunması gerektiği konusunda bir açıklama yaparsak;

  1.  KDV Hariç Fiyat: Öncelikle KDV oranı 100’e bölünür. Daha sonra bunun 1 fazlası alınır. Elde edilen sonuç KDV dahil fiyata bölünerek KDV hariç fiyat bulunur.
  2. KDV Dahil Fiyat: Aynı bir önceki formül gibi başlangıç yapılır ve 1 eklenerek bir sonuç bulunur. Çıkan bu sonuç İle KDV hariç fiyat bölünür. Böylelikle KDV dahil fiyat bulunmuş olunur.

KDV Oranı Kaçtır? Hangi Tüketim Ürününde Ne Kadar KDV Bulunmaktadır?

İlk olarak KDV oranının satın alınan mal ve hizmetin cinsine göre değişkenlik gösterdiğini unutmamak gerekir. Ülkemizde genel olarak fatura üzerinde % 18’lik KDV oranı uygulaması yapılmaktadır. Fakat bu başka bir ürün için %8 veya %1 KDV oranı olabilir.

Bu hususa ilişkin gerçek yazılı liste KDV Oranlarına İlişkin en son çıkarılan 2015/7205 sayılı Kararnamede ayrıntılı olarak listelenmiştir. Dilerseniz yüzde 1’lik KDV oranı olan ürünleri inceleyelim;

%1 KDV Oranı Olan Ürünler: Tahıl, hububat, un, ekmek ve diğer unlu mamüller,bakliyat, kuruyemiş, gazete, dergi, et, sebze ve meyve, imal edilmemiş gıda ürünleri, Kuran-Kerim ve meali, tefsir kitapları ve diğer başka dinlere ait kutsal kitaplar(İncil, Tevrat).

%8 KDV Oranı Olan Ürünler: Dini kitaplar harici basılmış bütün kitaplar, tekstil, konfeksiyon, giyim eşyaları, ayakkabı.

%18 KDV Oranı Olan Ürünler:%1 ve %8 KDV oranı dışında kalan bütün ürünler bazı özel durumlar hariç yönetmelik ve kararname gereği %18 olarak belirlenmiştir.

Satın Aldığımız Ürünün Pratik Bir Şekilde KDV Oranını Hesaplamak İçin Örnekler

Örnek: KDV dahil fiyatı 1000 TL olan cep telefonunun KDV hariç fiyatı nedir?

Çözüm: KDV hariç fiyat için verilen formülü uygularsak ve Cep telefonu KDV oranı %18 olduğundan;

1000/(1+(18/100))=847,45 TL bulunur.

Örnek: KDV hariç fiyatı 100 TL olan pantolonun KDV dahil fiyatı nedir?

Çözüm: KDV dahil fiyat formülü ve pantolon KDV oranı %8 ise;

100x(1+(8/100))=108 TL bulunur.

KDV hesaplamalarına ve KDV oranlarına ilişkin bilgileri verdikten sonra yine hesaplama konusunda bazen yanılgılar yaşanan yüzde hesaplama konusunu hep beraber ele alalım.


Yüzde Ne Demektir?

Bir bütünün yüz eşit parçaya bölünmesinden sonra elde edilen sayı ile o sayı kadar birimin toplam değerine yüzde denilmektedir. Daha iyi anlayabilmek için örneklendirelim;

Örneğin,100 sayısını yüz eşit birime bölersek çıkan değer 100/100=1 olacaktır.1 sayısının %18’ini hesaplamak istersek çıkan sonuç 1x18=18 olacaktır. Bu hesaplanan örneği formül olarak verecek olursak;

Yüzde Hesaplama Formülü: X sayısının yüzde Y’si=X sayısı öncelikle 100’e bölünür daha sonra Y sayısı ile çarpılır.

Herhangi Bir Rakam İçin Başka Bir Rakamın Yüzde Kaçı Olduğunu Bulurken;

Örneğin 50 rakamı 300’ün yüzde kaçıdır?

50 ile 100 çarpılır. Elde edilen sonuç 300’e bölünür. En sonunda bütün bu işlemler yapıldıktan sonra %16,6 sonucunu bulmuş oluruz.

Yüzde hesaplama yapılırken temelde 4 farklı hesaplama türü bulunur:

  1. Bir sayının %Y’sini bulmak
  2. Bir sayının Y sayının % kaçı olduğunu bulmak
  3. X sayısı Y sayısı kadar artarsa ortaya çıkan sonuç kaçtır?
  4. X sayısı Y sayısı kadar azalırsa ortaya çıkan sonuç kaçtır?

Günlük Hayatta Karşımıza Çıkan Yüzde Hesabı Gerektiren Durumlara Ait Örnekler

Yukarıda verilen 4 farklı matematik sorusu esasında günlük hayatta alım-satım, ticaret yaparken sürekli karşımıza çıkıyor. Bu 4 sorunun günlük hayatta karşılıklarını bulmak için örneklendirme yapmak gerekirse;

Örnek: Bankaya yatırılmış olan 1000 TL para yılsonuna kadar katlanıp %10 faiz getirisi olacaktır. Peki, bu faiz gelirini nasıl hesaplamak gerekir?

Hesaplama= 1000 TL parayı öncelikle 100’e bölelim çıkan sonuç 10 olacaktır. Soruda yüzde 10 faiz getirisinden bahsedildiği için yüzde 10 ile çarparsak çıkan sonuç 100 TL olacaktır. Yani yılsonunda ele geçen faiz miktarı 100 TL’dir.

Örnek: Mağazada 150 TL etiket fiyatlı bir üründe %30 indirim olacağını duyduk. Kaç TL indirim kazanacağımızı nasıl hesaplarız?

Hesaplama=Öncelikle etiket fiyatı üzerinden yola çıkarsak yani 150 TL’yi 30’a bölersek 5 sonucunu buluruz. Çıkan sonucu da 100’e bölersek 20 buluruz. Yani %30 indirim ile 20 TL indirim kazanacağız demektir.

Örnek: Maliyeti 200 TL olan bir ürün yüzde 18 kar ile satmak istenirse kaç TL satış fiyatı olduğunu nasıl hesaplamak lazımdır?

Hesaplama=İlk olarak %18 ka’rı bulmak gerekir.18 ile 100’ü toplarız çıkan sonucu 100’e böleriz. Çıkan sonuç 1.18 olur. Bu sonuç ile 200’ü çarparsak elde edilen satış fiyatı 236 TL olacaktır.

Örnek: Borsadan 20 TL’ye alınan hisse senedi 26 TL’den satılırsa bu hisseden yüzde kaç kar elde edileceğini nasıl hesaplarız?

Hesaplama=Yapmamız gereken işlem öncelikle 20’yi 26’ya bölmektir. Çıkan sonuçtan 1 eksiltirsek elde edilen sonuç 0,3 olacaktır. Bu çıkan sonucu 100 ile çarparsak %30 kar elde ettiğimizi bulmuş oluruz.

Ticaret hayatında ve yahut kendi özel hayatımızda KDV(katma değer vergisi)ve yüzde oranını nasıl bulmak gerektiği konuları ile sıkça karşılaşıyoruz yüzden bu hesaplama formülleri ve elde edilen bilgiler ile günlük hayatımızda alışveriş yaparken bize ışık tutacaktır.

Hükümetin piyasalar için açıkladığı ekonomik modellerin bir şey satın alırken nasıl yansıyacağını anlamamız için KDV ve yüzde oranlarını hesaplamak lazımdır. Hangi üründe ne kadar KDV oranı olduğunu artık daha net bir şekilde anlayabileceksiniz.

Son Güncelleme: 19.11.2018 20:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.