İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Her yıl işsizlik oranları hesaplanan ülkemizde her zaman artış olduğunu görmek üzücü bir durumdur. Bu yüzden işsiz kalan kimse geliri kesildiği için işsizlik maaşı başvurusu yapmaktadır. Yazımızda işsizlik maaşı nasıl alınır ve nereye başvurulur gibi soruların cevabını sizler için açıkladık.

İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Her yıl işsizlik oranları hesaplanan ülkemizde her zaman artış olduğunu görmek üzücü bir durumdur. Bu yüzden işsiz kalan kimse geliri kesildiği için işsizlik maaşı başvurusu yapmaktadır. Yazımızda işsizlik maaşı nasıl alınır ve nereye başvurulur gibi soruların cevabını sizler için açıkladık.

26 Ekim 2018 Cuma 21:52
417 Okunma
İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Özellikle gençleri çok yakından ilgilendiren işsizlik konusu toplumumuzda sıkça vurgulanmaktadır. Bir sürü yeni mezun üniversite öğrencisi iş bulamamaktadır ya da herhangi bir kurumda çalışan genç veya yaşlı birçok çalışan işsiz kalmaktadır. İşsiz kalan çoğu çalışanda ailesine bakmakla yükümlü kişilerdir.

Bu yüzden işsiz kaldıkları dönemde herhangi bir para getirisi olmayacağından işsizlik maaşı almak için başvurular çok sık hale gelmiştir. İşsizlik maaşı almak için hangi şartların gerektiğine hep beraber bakalım.


İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Devletin öngördüğü ve işsizlik sigortası sermayesinden karşılanan işsizlik maaşı almak için belli başlı bir takım şartlara haiz olmak gerekir. İşsiz maaşı alabilmek için şu 4 maddeyi inceleme altına alalım

  1. Kişinin kendi iradesi dahilinde sunduğu istifa dilekçesi varsa bu durum işsizlik maaşı almasına engeldir. İşsizlik maaşı alabilmek için işveren tarafından işten çıkarılmanın olması gerekmektedir.
  2. Bir diğer husus şudur ki çalışanın kendi hatası ve yaptığı herhangi bir kaza sonucu işsiz kalması bu tarz durumlar da işsizlik maaşı almasının önüne geçmektedir. Kendi özrü sebebiyle değil işverenin sunduğu bir sebepten dolayı işten çıkartılmış olması işsizlik maaşı alabilmek için şarttır.
  3. Kişinin iş sözleşmesi akdi feshedilmesinden önce gelen 120 gün süre zarfında primi ödenmiş ve aktif bir şekilde çalışmış olması durumunda işsizlik maaşı alınabilir.
  4. Aynı zamanda çalışanın iş sözleşmesinin feshi sonrasında 3 sene içinde minimum 600 gün olmak üzere işsizlik prim sigortasının yatırılması şartı aranmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

İşsizlik maaşı almaya hak kazanmış kişinin iş sözleşmesinin fesh edilmesinden 30 gün sonra İŞKUR(İŞ ve İşçi Bulma Kurumu) başvurarak işsizlik maaşı alma talebinde bulunabilir. Şahsen kendi başvuru yapabileceği gibi kişinin online olarak web sitesi üzerinden başvuru yapabilmesi de mümkündür.

Kişinin başvuru sürecinde hastalık, doğal afet ve benzeri işsizlik maaşına engel teşkil eden durumlar var ise kişinin maaşının hesaplanırken 30 gün süre aşımı göz önünde bulundurulup bu şartlara göre maaş hesaplaması yapılır.


İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Olmaktadır?

İşsizlik maaşına başvuran kişiye ödeme yapılmadan önce ne kadar süre işsizlik maaşı verileceği konusu kişinin önceden sigortalı olarak çalıştığı gün boyunca ödemiş olduğu sigorta primine göre hesap karinesi çıkartılır. Daha açıklayıcı olması açısından bir tablo ile özetlersek;

  • Sigortalı olarak minimum 600 gün çalışan ve prim ödemesi yapılmış olanların alacağı gün 180
  • Sigortalı olarak minimum 900 gün çalışan ve prim ödemesi yapılmış olanların alacağı gün 240
  • Sigortalı olarak minimum 1080 gün çalışan ve prim ödemesi yapılmış olanların alacağı gün 300

Gün olarak işsizlik maaşı gün süresi hesabı yapılmaktadır.


İşsizlik Maaşı Başvuru Süreci Nereden Takip Edilebilir?

İşsizlik maaşına başvurduktan sonra takip süreci İŞKUR’un kendine ait online web sitesinden ve yahut www.turkiye.gov.tr resmi internet sayfasından takip edilebilir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

Minimum çalışma gün sayısına ulaşan ve prim ödemesi yapılan işsizlere devlet tarafından verilen en düşük işsizlik maaşı 811 TL iken en yüksek işsizlik maaşı ise 1600 TL olmaktadır.

Uzun vadede işsiz kalan kimseler için eğitim ve yaş durumlarına göre işsizlik maaşı hesaplaması devlet tarafından yapılan çalışmalar arasında yer alıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın sunduğu “100 günlük icraat programı” kapsamına işsizlik ödeneği de giriyor. Bu programda işsizlik maaşı alma koşullarının belli başlı kurallara göre esnetilmesi hedefleniyor.

Hesaplanan verilere göre bu yıl Haziran ayından itibaren işsizlik fonundan 417 bin 903 kişi yararlanıyor. Fondan bu kişilere aktarılan para ise toplam 366,1 milyon TL olarak hesaplanmıştır.

Yabancı İşçiler İşsizlik Maaşından Faydalanıyor mu?

Normal statüde çalışan işsiz durumdakilerin yanı sıra farklı iş statüsündeki kişiler de maaş alabiliyor. Bu kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hizmet akdine dayalı olarak bir veya birden fazla işverene sahip olan sanatçılar, ticari taksi, dolmuş, otobüs gibi şehir içi hatlarda sefer yapan şoförler;
  • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak usta öğretici sıfatını almış kişiler,
  • Yabancı uyruğa sahip fakat sözleşmesi yapılmış hizmet akdine uygun çalışan yabancı işçiler işsizlik maaşı hakkından faydalanabilir.
Son Güncelleme: 26.10.2018 22:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.