İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkamet ettiğiniz evden taşındığınızda veya farklı bir evde ikamet etmeye başladığınızda ikamet değişikliği ile ilgili bildirim yapmak zorundasınız.

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkamet ettiğiniz evden taşındığınızda veya farklı bir evde ikamet etmeye başladığınızda ikamet değişikliği ile ilgili bildirim yapmak zorundasınız.

31 Ekim 2018 Çarşamba 09:25
193 Okunma
İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkamet değişikliği yaptığınız halde resmi kurumlara ikamet değişikliği ile ilgili bilgi vermediğiniz takdirde yasalar ile belirlenmiş olan para cezalarına maruz kalabilirsiniz. Peki ikametimi değişikliği nasıl yapılır, ikamet değiştirdiğimi nasıl bildirmeliyim ? 

İkamet değişikliği için iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerden birincisi Nüfus İl Müdürlüğüne bizzat giderek yapacağınız başvuru ikincisi yöntem ise E - devlet üzerinden online olarak yapacağınız işlemlerdir. Nüfus İl ve İlçe Müdürlüklerine giderek başvuru yapmak için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Bağlı bulunduğunuz Nüfus İl Müdürlüğü veya Nüfus İlçe Müdürlüğüne gitmelisiniz. Burada ikamet değişikliği bürosuna giderek ikamet değişikliği bildiriminde bulunmak istediğiniz belirtmelisiniz.
  2. Nüfus müdürlüğünde yaptığınız başvuru sırasında elinizde eski ikamet adresinizi gösterir belge ile birlikte yeni ikametini gösteren bir fatura veya ilgili belge bulunmalıdır.
  3. İlgili memura ikamet değişikliği ile ilgili belgeleri ibraz edip yeni ikamet adresinizde ikamet edeceğinizi taahhüt ettiğiniz ikamet değişikliği belgesini imzalayarak ikamet değişikliği yapmış olursunuz.

İl ve ilçe nüfus müdürlüklerine giderek ikamet değişikliği yapacaksanız yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şunlardır: İkamet edeceğinizi belirttiğiniz adres ile ilgili olarak beyanda bulunduğunuz adreste üzerinize kayıtlı  elektrik, su, telefon, doğal gaz abonelik sözleşmesi, faturası  ya da kira sözleşmesi gibi resmi evrak olmak zorundadır.

Eğer beyan edeceğiniz evde ikamet eden birileri varsa bu kişiler üzerine kayıtlı kira sözleşmesi, fatura veya abonelik gibi evraklar olmak zorundadır. Eğer ikamet değişikliği sırasında beyan ettiğiniz konutta sizden başka biri varsa bu kişi de sizinle birlikte il, ilçe nüfus müdürlüklerine gelmek ve sizin o adreste oturacağınızı beyan etmek zorundadır.

Eğer birlikte oturacağınız kişi sizinle nüfus müdürlüğüne gelemiyorsa yapmanız gereken site yöneticisi veya apartman yöneticisi ile birlikte nüfus müdürlüğüne gitmek veya kamet adresinin bulunduğu mahalle muhtarlığına gitmek ve o adreste birlikte kalacağınızı belirten resmi bir evrak almaktır. Bu evrak ile birlikte nüfus müdürlüğüne giderek ikamet değişikliğini yapabilirsiniz. 

İkamet değişikliği için başvurabileceğiniz ikinci yöntem ise E - devlet internet sitesine erişim sağlamak ve ikamet değişikliği yapmaktır. E - devlet üzerinden ikamet değişikliği nasıl yapılırsoruna şu şekilde cevap verebiliriz.

  1. www.turkiye.gov.tr adresine erişim sağlayarak kimlik numaranız ve giriş şifreniz ile profil sayfanıza ulaşabilirsiniz. Buradan e hizmet sayfasında yer alan Nüfus Genel Müdürlüğü sayfasına tıklayarak Nüfus Genel Müdürlüğü sayfasına ulaşın.
  2. Nüfus Genel Müdürlüğü sayfasının alt sekmeleri arasında yer alan Adres Değişiklik Bildirimine tıklayarak kendi adres bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Burada yer alan Adres bilgilerimi değiştir sekmesi ile adres bilgilerinizde değişiklik yapabilirsiniz.
  3. Adres değişikliği yaptıktan sonra değişiklikleri kaydet butonu ile ikamet değişiklik işlemlerini tamamlamış olursunuz. E - devlet üzerinden yaptığınız değişiklik Mernis sistemine işleneceği ve resmi işlemlerde bu adres kullanılacağı için yanlış bilgilendirme yaptığınızda para cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

Nüfus Müdürlüklerine giderek veya e-devlet üzerinden yapacağınız ikamet değişikliklerinde eskiden muhtarlıklara bildirimde bulunmak zorundaydınız. Güncel işlemler Mernis sistemi üzerinden gerçekleştiğinden ve yapılan değişiklikler Mernis veri tabanına kaydedildiğinden muhtarlıklara bildirim yapmanıza gerek yoktur. 

E-devlet ile yaptığınız ikamet değişiklikleri için yanlış adres bildirimi yasal olmayan bir suç teşkil ettiği için 1000 TL para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer ikamet bilgilerinizi farklı birinin ikamet ettiği adrese bu kişilerin rızası olmadan yaparsanız  kişi hakkı gaspı suçu ile yargılanabilirsiniz. Eğer ikamet değişikliğinizi 20 iş günü içinde yapmazsanız 329 TL idari para cezası ile cezalandırılırsınız. 

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 31.10.2018 09:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.