Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Yeni kimlik kartı çıkarma işlemlerinden sonra herkes hızlıca ehliyet yenileme işlemlerine başladı. Ehliyet yenileme işlemleri eski zamanlarda sadece Emniyet Genel Müdürlüklerine başvurarak yapılıyorken 2 Nisan 2018 yılından itibaren artık sadece Nüfus Müdürlüklerinde yapılabiliyor. Ehliyet yenileme işlemi için de Nüfus Müdürlüklerinden randevu almak gerekiyor.

12 Ekim 2018 Cuma 20:43
Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Ehliyet Yenilemek İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor?

Eskiden ehliyetini yenilemek isteyen biri Emniyet Müdürlüğünde sıra beklerdi. Fakat şimdi ehliyetini yenilemek isteyen ve yeni ehliyet almak isteyen dahil olmak üzere sadece Nüfus Müdürlüğünde yapılan işlemlerden geçmek gerekiyor. Emniyet Müdürlüğüne başvurup almak isteyenlerin 2 Nisan 2018 yılından itibaren başvuruları geçersiz olacaktır.

Ehliyet Yenilemek İçin Nereden Randevu Almak Gerekiyor?

Ehliyet Belgesi yenileme, kimlik kartı ve pasaport çıkarma işlemleri artık sadece Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılıyor. Randevu alırken uygulamanız gereken işlem basamaklarını adım adım inceleyelim:

 1. İlk olarak yapmanız gereken www.nvi.gov.tr adresine tıklayıp Nüfus Müdürlüğü resmi sayfasına girmektir.
 2. Daha sonra T.C Kimlik Kartı sekmesinin hemen yanında yer alan Sürücü Belgesi sekmesini tıklamanız gerekiyor.
 3. Sürücü Belgesi Randevu Al” linkini açtıktan sonra size ödeme bilgilerini içeren uzun bir not çıkacak. Bu notu iyice okuyup anladığınıza dair onay vermek için “okudum, anladım ”bölümünü seçip devam etmeniz gerekiyor.
 4. Ardından karşınıza başvuru bilgilerini içeren bir bölüm gelecek. Bu bölümde başvuru ile alakalı bazı bilgilerin doldurulması istenecek. Kimin için başvurduğunuz ve randevu alacağınız şehir, ilçe ve kimlik bilgileriniz vs. gibi bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız isteniyor. Eğer yeni kimlik kartı randevusu için başvuruda bulunmadıysanız ehliyet yenileme başvurusu ile aynı anda randevu alabiliyorsunuz.

Ehliyet Yenileme İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ehliyet yenilemek için Nüfus Müdürlüğü bazı evraklar istiyor. Aşağıda hangi evrakların istendiğine dair açıklamalar şöyledir:

 1. Eski Ehliyet Belgesi
 2. Kimlik Belgesi(kimlik kartı, pasaport ya da eski nüfus cüzdanı)
 3. Sürücü Olabileceğinize Dair Sağlık Raporu
 4. 2 tane biyometrik fotoğraf
 5. Nüfus Müdürlüğünce alınan parmak izi
 6. Sürücü Belgesini Değiştirmek İstediğinize Dair Bankaya Yatırılan 15 TL dekontu
 7. Kan Grubunuzu Belirten Belge

Ehliyet Yenilemek İçin Bankaya Yatırılması Gereken Ücret Ne Kadardır?

Ehliyet yenilemek için bankaya yatırılması gereken miktar 15 TL olmaktadır. Bu ödemeyi yapmak için bankaya gitmeniz gerekiyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Dekontun üzerinde mutlaka “tahsil edilmiştir” ibaresinin yazılması gerekiyor. Aksi takdirde vereceğiniz dekont geçersiz sayılıyor.

Eğer dekontta böyle bir ifadenin yazılmadığını fark ederseniz banka memuruna mutlaka “tahsil edilmiştir” kaşesi basmasını söyleyiniz.

Ehliyet Yenilemek İçin Gereken Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Ehliyet yenileme işlemi yaptıracak kişi yeni ehliyet alanların tabi olduğu sağlık raporu prosedürlerine uymaları gerekmektedir. Ehliyet Sağlık Raporu için Sağlık Bakanlığı tarafından bütün devlet ve özel hastaneler görevlendirilmiştir. Ehliyet Sağlık Raporu bütün devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri, özel hastaneler, aile hekimleri, üniversite hastaneleri, özel tıp merkezleri gibi sağlık kuruluşlarından alınması mümkündür.

Ehliyet Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar Belirlenmiştir?

Ehliyet Sağlık Raporu almak isteyenler için devlet tarafından farklı sağlık kuruluşlarına farklı ücret tarifeleri çıkarılmıştır. Öncelikle ehliyet yenileme işlemi yapmak isteyen herkes Aile Hekimine başvurmaktadır. Aile Hekimleri sağlık raporu için hiçbir ücret almamaktadır. Eğer gerek görürse farklı yerlere sevk etmektedir.

Diğer sağlık kuruluşlarının ücretlerine bakacak olursak; Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde sadece tek bir hekimin verdiği sağlık raporu ücreti 75 TL’dir. Fakat Sağlık Kurulu Raporu almanız gerekiyorsa da belirlenen ücret 300 TL olmaktadır. Bu durum devlet hastanelerinde ise değişkenlik göstermektedir.

Devlet hastanelerinden tek bir hekimden alınan sağlık raporu ücreti 50 TL iken şayet Sağlık Kurulundan rapor alacaksanız bu ücret 200 TL olarak belirlenmiştir. Tercihiniz daha kolay ve hızlı bir sonuç almak için Özel Hastane ise bu ücretler hastanenin kendi belirlediği sağlık raporu ücretine göre değişkenlik göstermektedir.

Ehliyet Yenilemek İçin Sağlık Raporu Vermek Zorunlu Mudur?

Ehliyet yenileme durumunda sağlık raporu şartı aranmaktadır. Ağır vasıta araç sürücüleri ve normal binek araç sürücüleri için belirlenen süre farklılık göstermektedir. Sürücü Belgelerinin isimlerine göre sınıflandırma yaparsak;

A,A1,A2,B,B1,BE, F,G,M sınıfına ait sürücü belgesi sağlık raporu geçerliliği 10 yıl

C,C1,CE,C1E,D,D1,DE,D1E sınıfına ait sürücü belgesi sağlık raporu geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Eski Ehliyet Ne Zamana Kadar Geçerliliğini Sürdürür?

Normal şartlar altında eski ehliyetlerin yeni yıla girer girmez değiştirilmesi gerektiğine dair bir şart yoktur, ehliyet yenileme işlemi yapılması için 5 yıl süre verilmektedir. Eski ehliyeti değiştirmek için verilen süre 01.01.2016 tarihinde başlamış olup 31.12.2020 tarihine kadar devam edecektir.

Bu süre zarfında ehliyet yenileme işlemlerinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Şayet bu tarihe kadar ehliyet yenileme işlemi yaptırmadıysanız ehliyetiniz tamamen iptal olacaktır.

Ehliyet Yenileme İşlemi İçin İkametgâh Neresi Olarak Belirtilmelidir?

Ehliyet yenilemede ikametgâh yeri pek sorun teşkil etmemektedir. Türkiye içinde herhangi bir ilde veya herhangi bir ilçenin bağlı bulunduğu Trafik Tescil Şubesine gidilip ikametgâh yeri belirtilebilir. Önemli olan sadece yenileme işlemini herhangi bir yere ibraz etmektir.

Ehliyet Yenileme İşlemi Yapıldıktan Sonra Hangi Araçlar Kullanılabilmektedir?

Ehliyet yenileme işlemi yapıldıktan sonra sürücüler yeni ehliyet belgeleri ile şu sınıftaki araçları kullanabileceklerdir:

 1. A1 sınıfı sürücü belgesi A1 sınıfı olarak devam edecek ve M sınıfı sürücü ehliyetine sahip sürücülerin kullandığı araçları kullanabileceklerdir.
 2. A2 sınıfı sürücü belgeleri A sınıfına dönüşecek ve A,A1,A2,B1,M sınıfı sürücü ehliyetine sahip sürücülerin kullandığı araçları kullanabileceklerdir.
 3. B sınıfı sürücü belgeleri B sınıfı olarak devam edecek ve B,B1,D1,F,M sınıfı sürücü ehliyetine sahip sürücülerin kullandığı araçları kullanabileceklerdir.
 4. D sınıfı sürücü belgeleri B,B1,BE, C,C1,C1E,CE, D,D1,DE,D1E,F,M sınıfı sürücü belgesine sahip sürücülerin kullandığı araçları kullanabilecekler.
 5. F sınıfı sürücü belgeleri ise F sınıfı olarak devam edecek hem F sınıfındaki hem M sınıfındaki sürücü belgesine sahip sürücülerin kullandığı araçları kullanabilecekler.
 6. G sınıfı sürücü belgeleri G sınıfı olarak devam edip G ve M sınıfındaki sürücü belgesine sahip sürücülerin kullandığı araçları kullanabilecekler.
 7. H sınıfı ehliyet artık verilmeyecek H sınıfı yerine A ve B sınıfı verilecek.
 8. Engelli sürücü belgesi engelli bireyin derecesine göre “özel tertibatlı araba kullanabilir” ifadesi yer alacak
 9. Otomatik şanzımanlı araç kullanmak gerekirse sürücü belgesi üzerine “otomatik şanzımanlı araç kullanabilir” yazacak.

Ehliyet Yenileme Başvurusu Yaptıktan Sonra Sürücü Belgeleri Ne Zaman Alınabilir?

Artık yeni düzenlemeye göre sürücü belgeleri Trafik Şubelerinden alınıp tek merkezde toplanacak ve orada basım yapılacak. Eski zamanlarda ayrı ayrı basım yapıldığı için sürücü belgesini almak daha uzun süren bir süreçti. Bu basım işlemi 15 gün sürecek ve bu sürenin sonunda sürücü belgeleri sürücünün bildirdiği adrese yollanacak.

Adrese teslim sırasında sürücü belgesi için kişinin bizzat kendi imzası ile elden teslim alması zorunludur. Böyle olmadığı durumlarda sürücü belgesi tekrar PTT’ye iade edilecek ve sürücü belgesi şahsen gidip kendisi alacak.15 gün bekleme süresi olduğu için sürücüye trafiğe çıkabileceğine dair geçici bir sürücü belgesi verilecektir.

Başvuru yapıldıktan sonra Nüfus Müdürlüğünde sürecek işlem tamamen yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir. Eğer parmak izi isteniyorsa işlem daha uzun sürebilir şayet daha önceden Emniyet Müdürlüğüne parmak izi verdiyseniz işleminiz daha kısa sürebilir.

Ehliyet Yenileme İşleminde Ehliyet Üzerindeki Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Sürücü belgesi için istenilen fotoğraf 5x6 ebadında biyometrik çekilmiş bir fotoğraf olmalıdır. Aynı zamanda yüksek çekim kalitesinde olup ICAO(Türkiye Sivil Havacılık Kurumu)standardına uymak zorundadır. Fotoğrafın arka fonu mutlaka beyaz olmalıdır. Aksi olduğu durumda fotoğrafınız kabul edilmeyecektir ve sizden yeni standartlara uygun fotoğraf istenecektir.


Son Güncelleme: 13.11.2018 21:32
Anahtar Kelimeler:
Ehliyet YenilemeEhliyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.