Doğum Yardımı Başvuru İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Bir anne bebeğini dünyaya getirdikten sonra devletin sağladığı imkânlar doğrultusunda doğum yardımı parası alabilmektedir.

18 Ekim 2018 Perşembe 14:02
Doğum Yardımı Başvuru İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Doğum yardımı parası ailede bulunan çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Fakat bu konuda bilinmesi gereken önemli hususlar vardır. Doğum yardımı ile ilgili her türlü soru ve konuya detayları ile açıklık getirelim.

Doğum Yardımı Ne Demektir?

Doğum Yardımı konusu anne ve babaların bilmesi gereken önemli bir konudur. Doğum yapacak anne adayları ve hazırlık yapan baba adayları için doğum yardımının nasıl olacağını anlatacağız. Doğum yardımı uygulaması henüz yeni var olan bir uygulama olduğu için akıllarda soru işareti olabilir. Doğum yardımı devletin bebekler için ve bebeklerin ailesi için sağladığı en tabii haktır. Bu doğum yardımı parasını da bu yüzden nasıl alınacağını öğrenerek ihmal etmeden almak gerekir. Bebek doğduğu vakit ailenin bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için paraya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlarda biraz masraflı olduğundan aileyi zora sokabilmektedir. İşte bu gibi durumda devletten alınan doğum yardımı parası ihtiyaçlarınız için size ek bir katkı sağlayacaktır.


Doğum Yardımını Kimler Alabilir?

Esasında bu doğum yardımı parası direk anneye verilmiş olan bir paradır. Bu yüzden Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı annenin ismi üzerinden PTT’ye doğum yardımı parasını yatırmaktadır. Yani sadece anne postaneye gidip bu parayı alabilir. Doğum yardımı alabilmek için annenin mesleği konusunda belirtilen bir seçenek yoktur. Ev hanımı annede memur annede bu yardımdan faydalanabilmektedir. Annenin doğum yardımı alabilmesi için;

 • Annenin bebeğinin sağ doğması gereklidir.
 • Annenin T.C vatandaşı olması gerekmektedir. Ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu anneler bu haktan yararlanamazlar.
 • Anne kimlik kartı veya kimlik bilgileri olan bir belge ile PTT kurumuna gidip parasını alabilir.

2018 Yılında Doğum Yardımı Parası Ne Kadardır?

Doğum parası için 2018 yılında Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacak doğum yardımı parasının ne kadar olduğu hakkında farklı bir açıklama yoktur. Geçen senelerde uygulanan yardım ile aynı yardım parası ödenmektedir. Bu yüzden ödenecek ücret miktarı şu şekildedir;

 • Birinci çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü çocuk için 600 TL
 • Özel durumlar için ikiz bebek olması durumunda 1000 TL devlet anneye doğum parası yardımı yapmaktadır.

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılabilir?

Doğum yardımı ile ilgili olan merci Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvurular bu sebeple Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ve Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılabilir. Yurtdışında yaşayıp T.C kimliğine sahip olan vatandaşlar oturdukları yerde bağlı bulundukları Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvurular bizzat kendiniz tarafından yapılabileceği gibi posta ya da kargo ile de yapılabilir.


Memur Bir Anneyseniz Başvurunuzu Nereye Yapacaksınız?

Memur bir annede yukarıdan belirtilen hususlar ve bilgiler doğrultusunda aynı işlemleri takip ederek başvurularını gerçekleştirebilirler. Bunun yanında kendi çalıştığı kurum içinde de başvuru yapabilirler.

Çalıştığınız devlet kurumunda yer alan Maaş Tahakkuk birimi bu işle ilgili olan birimdir. Ancak doğum parası için personel birimine de başvurmanız mümkündür. Bu birimlerde çalışan görevli memurlar sizin doldurduğunuz belgeleri ilgili olan Bakanlık Kurumuna iletmekle yükümlüdür.

Doğum Yardımı Hakkında Nereden Bilgi Alınabilir?

Doğum yardımı konusunda bilgi almak için bazı bilgi alınabilecek telefon numaraları vardır. Doğum yardımı konusunda detaylı bilgi almak için 144 veya 183 numaraları arayarak bilgi almanız mümkündür.

Doğum Yardımı İçin Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Doğum yardımı alabilmek için başvuru belgesi doldurmaya ihtiyaç vardır. Size yardımcı olması açısından nasıl doldurulacağı konusunda aşağıda bilgiler veriyoruz.

 • Başvuru yapan kişinin T.C kimlik numarası ve adı soyadı dilekçe üzerinde belirtilmelidir. Doğum yardımını anne bizzat alabiliyor fakat annenin eşi de başvuru dilekçesini doldurup başvuruda bulunabilir. Yalnız başvuru yapan kim ise onun bilgilerinin dilekçede yazması gerekmektedir.
 • Yeni doğan çocuğunuz ya da çocuklarınızın adı soyadı, T.C kimlik numaralarının doldurulması gerekmektedir. Eğer bir çocuk doğduysa onun bilgileri şayet ikizse ikiz doğan çocukların bilgileri dilekçede yer alması gerekmektedir.
 • Doğum yapan annenin kimlik bilgileri dilekçede yazılı olması gerekmektedir.
 • Doğum yardımı parası için varsa diğer çocukların T.C kimlik numaralarının ve ad-soyadlarının dilekçe üzerine yazılması gerekir. Eğer bunu belirtmezseniz diğer çocuklar için yardım parası alma hakkınızı kullanamazsınız.
 • Dilekçenin en altında ise başvuru yapan kişinin kimlik bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. Anne başvuru yapıyorsa annenin bilgileri eş başvuru yapıyorsa eşinin bilgileri dilekçede yer almalıdır.

SGK’nın Yaptığı Doğum Yardımı Parası Farklı Mıdır?

Bu doğum yardımı parasından farklı olarak SGK’lı olan annenin alacağı doğum yardımı parası farklıdır. Devletin yaptığı para haricinde anne şayet SGK’lı ise doğum iznine ayrılmadan önce doğum yardımı parası almayı talep edebilir.

Doğum Parası Şimdiye Kadar Kaç Kişiye Ödendi?

Devletin 1 Ocak 2018 yılında yaptığı açıklamaya göre;

 • Doğum yardımı ilk kez 2015 yılında yapılmaya başlandı
 • Şimdiye kadar yaklaşık 2 buçuk milyon bebek için doğum yardımı parası ödendi.
 • Şu ana kadar hesaplanan doğum yardımı parası 1 Milyar TL olmaktadır.
 • Yardıma “Yeni doğan bebeklere ilk çeyrek altını devletten” sloganı ile başlanmıştır.
 • Doğum yardımı parası adı altında yapılan ödemeleri çeyrek altın fiyatı üzerinden hesaplayacak olursak 4 milyon adet çeyrek altın parası kadar ödeme ailelere devlet tarafından yapılmıştır diyebiliriz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.