Boğalar Kırmızı Renge Neden Kızar?

Efsaneye göre boğalar kırmızı rengi görünce sinirlenirler. Bu yüzden boğa güreşlerinde kırmızı bir bayrak (muleta)kullanılır. Aslında bu gerçek bir bilgi değildir. Boğalar kırmızı renge sinirlenmezler.

23 Ekim 2018 Salı 17:25
Boğalar Kırmızı Renge Neden Kızar?

Hatta kırmızı rengi ayırt etme gücüne bile sahip değillerdir. Zira bütün sığır ve boğalar kırmızı-yeşil rengi göremeyen renk körüdür. Boğaları arenada saldırıya geçiren muletanın yani kırmızı bayrağın rengi değil bayrağın hareketidir.

Sığırın doğumundan altı aylığa kadar olan erkek ve dişi yavrularına "buzağı"; altı aylıktan bir yıllığa kadar olan erkek ve dişi yavrularına "dana"; altı aylıktan gebelik dönemine kadar dişilerine "düve"; altı aylıktan babalık dönemine kadar erkeklerine "tosun"; damızlık (üreme kapasitesi bulunan) erkeğine "boğa"; yavrulayan dişiye "inek"; enenmiş erkeğine "öküz" denir.

Bu isimlendirmelerin hepsi, aynı tür için kullanılmaktadır; sadece iletişim kolaylığı sağlamaktadır. Bu sığırların hepsi kırmızı-yeşil renk körüdür. Boğalar, çok güçlü hayvanlardır. 600 kilogramlık yetişkin bir boğa, tek bir boynuz darbesiyle ortalama ağırlıktaki bir erkek insanı 12 metre kadar havaya fırlatabilir.

Boğalar Gerçekten Kırmızı Rengi Görünce Sinirleniyor Mu?

Boğaların kırmızıya sinirlenip sinirlenmediğini test etmek üzere, Discovery Channel'ın meşhur "mitleri ortaya çıkarma ekibi" olan Mythbusters, dikkatli bir deney düzenlemişlerdir.

Bu deneyde, maketten 3 matador kırmızı, mavi ve beyaz renklerdeki muletaları arenada tutmaktadırlar ve yapılan bütün denemelerde, boğaların 3 renge de aynı derecede saldırdığı görülmüştür.

Ne zaman ki muletalar dalgalandırılacak olursa, işte o zaman boğa, renk farkı gözetmeksizin saldırıya geçmektedir. Bu da, boğaların kırmızı ya da diğer herhangi bir renge değil, en fazla hareket eden cisme saldırdığını göstermektedir. Önemli olan renk değil, harekettir.

İspanya ve Meksika gibi ülkelerde düzenlenen boğa gösterilerinde kırmızı rengin kullanılmasının sebebi nedir?

Bu ülkelerde kırmızı rengin kullanılmasının esasında özel bir anlamı yoktur. Kırmızı renk sadece gelenek ve görenekten ibarettir. Kırmızı rengin eski çağlardan itibaren 11. Yüzyıla dayanan bir geçmişi vardır. Daha fazla ilgi çekip seyirciyi coşturmak için kullanıldığı ileri sürülmüştür.

Boğa Güreşleri Nasıl Ortaya Çıktı?

İspanya’nın birçok şehrinde yasaklanan ve hayvan hakları koruyucuları tarafından protesto edilen bu geleneğin ilginç bir ortaya çıkış hikâyesi var.

1700’lü yılların başlarında Kraliyet Binicilik Derneği üyeleri spor müsabakalarında, atın üstünde ellerinde kılıçla boğayı devirmeye çalışıyordu. Yine bir müsabaka günü, boğa tam atı devirecekken tribünden atlayan bir kişi boğanın dikkatini çekmeye çalıştı ve boğayı şapkasıyla oyaladı. Bu durum karşısında seyirci coşkuyla ayaklandı ve alkış tutmaya başladı. Böylece, İspanya’da yüzyıllarca devam edecek olan Boğa Güreşleri başlamış oldu.

Boğa Güreşleri Sembolü Nedir?

Kırmızı bayrak ve matador boğa güreşlerinin bilinen en büyük sembolüdür. İspanyadaki geleneklere göre matadorun elindeki bayrağı boğayı kızdıracak şekilde sallayıp boğaya vahşet uygulaması erkekliğe atılan bir adım olarak görülmektedir.

Boğa Güreşleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boğalar, özel boğa çiftliklerinde yetişir, bakıcı boğanın davranışlarına göre hepsine numara verir. Federasyon, güreşten önce bu çiftliklere gelir, seçilen boğalar bir önce arenaya gelir, matadorlar kura ile boğasını seçer ve bir öncesinden boğayı görür.

 • İyi bir matador, boğanın gözünden nasıl bir boğa olduğunu anlama kabiliyetine sahiptir.
 • İspanya’da matadorluk çok önemli meslektir, saygı duyulur, çok kazançlıdır.
 • Ünlü matador Jose Tomas Meksika’da yaralanıp hastanelik olur, doktor komadan çıkan matadora artık bu işi yapamayacağını söyler ve bunun üzerine Tomas beni öldürün daha iyi cevabını verir. Matador için bu meslek vazgeçilmezdir.
 • Matadorların kıyafetleri özenle işlenir, darbelere karşı korunması için çok kalındır, fiyatı 5 bin dolardan başlar.
 • Matador arenada 20 dakika içinde boğayı öldürmek zorundadır.
 • Boğanın ölüp ölmeyeceğine seyircinin karar verme yetkisi vardır. Seyirci boğanın öldürülmesini istemezse matador öldürmez.
 • Boğa kırmızıya saldırır bilgisi kesinlikle yanlıştır. Boğalar renk körüdür, sese hışırtıya giderler.
 • Matadorun elindeki bezin kırmızı olmasının sebebi Mitra dinindeki kanı çağrıştırmaktır ve güreşirken boğanın kanı görünmesin diye kırmızı kullanılır.
 • Mitra dininde boğanın kanı kutsal olduğu için askerler savaştan önce kanı yüzlerine sürermiş, hala buna inanıldığı için İspanyollar boğanın kanını yüzlerine sürer.
 • Güreş sırasında matadora saygısızlık olmasın diye arenanın kapıları kapatılır ve kimse dışarı çıkamaz.
 • Güreşi izleyeme gelenler boğayı değil matadoru tutar, güreşe gelen hayvan severlere diğer izleyicilerin saldırdığı olmuştur.
 • Matador çok iyi güreşirse boğanın kuyruğu ve kulakları matadora verilir, matador arenada seyircinin omuzlarına çıkarılır. Ölen boğa arenada at arabası ile sürüklenir ve eti yenir.
 • İspanya’da gecikmesi imkânsız olan tek şey Boğa Güreşlerinin başlama saatidir. Kral bile geliyor olsa güreş, saatinde başlar.
 • İspanya’da Boğa Güreşleri kazası yüzünden doktorlar dikiş atma konusunda ustalaşmışlardır.
 • İspanya’da önceleri arena yakınlarında hastane yoktu, ünlü bir matador olan Pakir arenada hastanelik olup öldüğü için artık arenaların yakınında hastaneler var.
 • Boğa Güreşi sadece İspanya’da değil Meksika, Fransa ve Portekiz’de de yapılır.
 • Barcelona ve Kanarya Adalarında Boğa Güreşleri yasaklanmıştır.
 • İspanya’da boğa kritiği yapan yazarlar vardır fakat güreşleri olumsuz yönde eleştirmek zordur, çünkü halk için kutsal kültürel bir gelenektir.

İslam Dininde ve Hristiyanlık Dininde Boğaya Yapılan Vahşetin Yeri Nedir?

Hayvanları güçleri yetmeyen işlere koşarak yormak, dövmek, yüzlerine vurmak, işkence etmek ve aç, susuz bırakmak merhamet ölçüleri ile bağdaşmaz. Böyle bir davranış, derdini anlatamayan canlılara zulümdür. Allah’tan başka koruyucusu olmayan bu canlılara karşı merhametsiz ve acımasız davranmanın ise cezası çok ağırdır. Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor:

Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet ediniz ki göktekiler de size merhamet etsinler.” Bu yüzden sadece boğalara değil her türlü hayvana vahşetin İslam dininde yeri yoktur.

Hristiyanlık dini ise aslı bozulan bir dindir ve Boğalara yapılan vahşet bu dinde de uygun görülmemiştir.

İslam Dininde Kurban İbadeti ile Boğa Vahşetinin Kıyaslanması

İslam dininde kurban kesmek Müslümanlar için ibadettir ve kurban eti yoksullara ve kimsesizlere dağıtılarak kurban ibadeti tamamlanmış olur. Müslümanlar kurban olacak hayvanı İslami usullere göre hiçbir şekilde canını yakmadan ve eziyet etmeden Allah yolunda keserler. Fakat arenadaki boğa güreşlerinde boğaya yapılan katliamın kurban ibadeti ile hiçbir alakası yoktur. Boğa güreşleri tamamen zevk ve eğlence için yapılır. Bunun sonucunda da boğaya vahşet uygulanır.

Anahtar Kelimeler:
İspanyaBoğaKırmızı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.