Bimer Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bimer geniş açılımı ile “Başbakanlık İletişim Merkezi” demektir. Bu program vatandaşlar ile devlet arasındaki ilişkinin daha interaktif olmasını sağlamaktadır. Bu sayede vatandaşlar başvurularını her an ve her konumda yapabilmektedir.

16 Ekim 2018 Salı 21:03
Bimer Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu program için bu nevi halka ilişkilerin daha kolay ve daha hızlı yürütülmesi denilebilir. Devletin kurum ve kuruluşlarına her türlü dilek, istek, şikâyet ve önerilerinizi bu merkeze istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Merkez tarafından istek ve önerileriniz işleme konulacak ve takibe alınacaktır. İşlem süreci ve nasıl sonuçlanacağı Bimer tarafından takip edilmektedir.

Eski zamanlarda devletin kurum ve kuruluşları ile alakalı herhangi bir talep veya şikâyet olduğu zaman başvuracak hızlı ve aktif bir yer olmadığından bu işlemlerin yapılması çok zordu ve oldukça vakit alıyordu.

Şimdi ise Bimer teknolojisi sayesinde her türlü sorun ve talepler en kısa sürede başvuru sürecine girip hızlı bir şekilde sonuç alınmaktadır. Yani bunun diğer bir anlamı devlet hizmeti ayağınıza kadar yorulmadan ve yıpranmadan gelmiş demektir.

2006 yılından itibaren faaliyete geçen Bimer şimdiye kadar vatandaşın sayısız sorun, istek, şikâyet ve önerilerine cevap vermiştir. Gelişen teknoloji bu alanda da oldukça gelişmeler göstermiştir.

Biner’e Yapılan Başvurular Önce Cimerden Yapılıyor

24 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülen bir çalışma ile Bimer’e yapılan başvuruların ilk önce Cimer üzerinden alınmasına karar verilmiştir. Başbakanlık Makamında yer alan bütün yetki ve tasarılar artık Cumhurbaşkanlığına bağlandığından dolayı yetki ve komuta Cumhurbaşkanlığına ait olmuştur. Bu sebeple Bimer başvurularının Cimer hattıyla ilk önce kaydedilip daha sonra Bimer’e gönderilmesine karar verilmiştir.

Bimer’e Başvuru Yolları Nasıl Gerçekleşiyor?

Bimer halkla olan ilişkilerin geliştirilmesi ve açık tutulması bakımından vatandaşlara sunulan dilekçe ve bilgi edinme hakkını kendi bünyesinde yaptığı vatandaş memnuniyetini esas olan misyonu ile çalışmalarını hızlı ve kararlı bir şekilde yürütmektedir. Yapılan bütün bu çalışma ve faaliyetler Başbakanlık Koordinasyon Merkezi tarafından kontrol edilip Bimer ile işbirliği içinde yürütülmektedir.

Bimer’e T.C vatandaşları, Mavi karta sahip vatandaşlar ve karşılılık esası göstermek koşulu ile Türkiye ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar başvurabilmektedir. Başvuru yapılabilecek kitle iletişim araçları ise telefon, internet, mektup, faks ve şahsen başvurarak gerçekleştirilebilmektedir.

Eğer telefon ile başvuru yapılacaksa Alo 150 Bimer başvuru hattı aranarak telefon ile her türlü şikâyet ve önerilerde bulunulabilir. Alo 150 devlete ait bir hat olduğundan belirli bir ücreti vardır normal telefonunuzun ücret tarifesi nasılsa o tarifeden ücretlendiriliyorsunuz.

Alo 150 Bimer başvuru hattı bulunduğunuz her yerden aranabilir. Yaşadığınız ildeki Bimer’e ait halkla ilişkiler bölümü size her türlü konuda yardımcı olacaktır. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan ilgili memurlar bu konudaki işlemleri takip etmekte ve inceleme yaptıktan sonra işleme almaktadırlar.

Bimer’e Başvuru Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Durumlar Nelerdir?

Öncelik olarak şayet internet üzerinden başvuru gerçekleştiriyorsanız kimlik doğrulama işlemi istenmektedir. Bu yüzden de kimlik bilgilerinin eksiksiz ve doğru olarak verilmesi başvurunuzun onaylanması açısından oldukça önem arz etmektedir. Bir sonraki aşama ise cep telefonunuza gönderilen doğrulama kodudur. Bu kod onaylandıktan sonra sisteme giriş yapılabilmektedir. Bu bağlamda kimlik bilgilerinin şahsa ait olup olmadığı için kimlik doğrulması yapılmaktadır.

Bimer’e başvuru yaparken yetkili bölüme e-mail yazıp göndererek de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayar ortamında bir dosyaya bütün kimlik bilgilerinizi adınız, soyadınızı, yaşadığınız yeri, iletişim bilgilerinizi ve daha sonra istek veya şikâyetiniz ne ise onu yazıp göndermeniz mümkündür.

Benzer bir yol ise aynı işlemlerin mektup yoluyla yapılabilmesidir. Gerekli her türlü size ait olan kişisel bilgilerinizi yazıp dilek ve önerilerinizi sunduktan sonra mektup yoluyla göndermeniz de mümkün olabilmektedir. Bazı hallerde haksız ihbar ve şikâyetlere rastlanmaktadır.

Bu gibi durumlarda Cumhuriyet Başsavcılığı makamı tarafından şikâyet başvurusu yapılabilmektedir. Başvurulara geri dönüş süresi gerekçesi ile birlikte en az 30 günü bulmaktadır. Başvurular bittikten sonra Bimer sisteminin verdiği numara ile başvuru sorgulama ekranından yapılan müracaatlar takip edilebilmektedir.

Bilgi edinme kanununa göre başvuruya cevap verme süresi 15 gündür. Şayet bu süre zarfında herhangi bir geri dönüş olmazsa Cumhuriyet Başsavcılığında çalışan personel için şikâyette bulunulabilir.

Eğer bizzat başvurmak gibi bir düşünceniz varsa başvurularınızı Başbakanlık Halkla ilişkiler Dairesine yapabilirsiniz. Başbakanlık Halkla İlişkiler adresi; Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Kızılay Ek Bina B Blok Posta Kodu:06640 Kızılay/Ankara olmaktadır.

Bir diğer yol ise faks yoluyla Bimer’e başvuru yapabilmektir. İstenilen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılıp dilekçe üzerinde istek ve önerilerinizi Bimer’e ait faks numarası ile faks çekmekte mümkündür. Bu yolda esasında Bimer’in hızlı bir şekilde taleplere cevap verdiği yollardan bir tanesidir.

Bimer’e yapılacak başvurular için devletin son zamanlarda vatandaşa sağladığı e-devlet adresinden başvuru yapmakta mümkündür. Her türlü başvurular e-devlet şifresi ile yapılabiliyor. Yani Bimer şayet memleketin en ücra köşesinde yaşıyorsanız bile hakkınızı savunmanıza yardımcı olan son derece teknoloji ile iç içe bir sistemdir.

Bütün bu başvuru yolları yapılırken esas alınması gereken en önemli nokta her türlü bilgiyi tamamen doğru ve hata olmayacak şekilde belirtmektir. Eğer herhangi bir eksiksiz fark edilirse hem yaptığınız başvuru işleme alınmayacak hem de tekrar başvuru yaparak vakit kaybı yaşayacaksınız.

Son Güncelleme: 16.10.2018 21:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.