Askerlik Tecil (Erteleme) İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle yazımızın devamında hangi başlıkları inceleyeceğiz onları görelim; Tecil nedir? Askerlik nasıl tecil ettirilir? Tecil İşlemleri ne kadar sürer? Askerliği tecil ettirmek için gerekli evraklar nelerdir? Askerlik tecil ettirmek için gerekli şartlar ve koşullar nelerdir? 2020 için en son hangi tarihte tecil başvurusu yapılır? Askerlik tecil durumunu sorgulama ve askerlik tecil şartları nelerdir?

Askerlik Tecil (Erteleme) İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle yazımızın devamında hangi başlıkları inceleyeceğiz onları görelim; Tecil nedir? Askerlik nasıl tecil ettirilir? Tecil İşlemleri ne kadar sürer? Askerliği tecil ettirmek için gerekli evraklar nelerdir? Askerlik tecil ettirmek için gerekli şartlar ve koşullar nelerdir? 2020 için en son hangi tarihte tecil başvurusu yapılır? Askerlik tecil durumunu sorgulama ve askerlik tecil şartları nelerdir?

13 Şubat 2020 Perşembe 15:53
3970 Okunma
Askerlik Tecil (Erteleme) İşlemleri Nasıl Yapılır?

TECİL NE ANLAMA GELİR VE ASKERLİK TECİLİ NEDİR?

Tecil; Türkçe sözlük anlamı ertemeledir. Türkiye'de her yirmi yaşını doldurmuş erkek çocuğu askerlik yapmak zorundadır. Peki hangi şartlarda askerlik yapılmaz; geçerli bir sağlık probleminiz varsa siz askerlikten muaf olursunuz. Geçerli sağlık durumu diyoruz, çünki hastalığın geçerli olup olmamasına hastahaneler kara veriyor. Ayrıca devam eden bir eğitim durumunuz varsa askerliğinizi erteleyebiliyorsunuz (tecil). Yani sağlık sorunları hariç her türlü askerlik görevinizi yerine getirmek zorundasınız. Sadece erteleyebilirsiniz, bunun içinde gerekli şartlar vardır. Askerlik erteleme işlemine tecil denilmektedir.


ASKERLİK TECİL ETTİRME ŞARTLARI VE KOŞULLARI NELERDİR?

Askerlik kanunda belirtildiği gibi 20 yaşını tamamladıysanız, askerlik görevini yerine getirmek durumundasınız. Fakat askerlik yapmaya engel olacak kadar sağlık sorunu yaşıyorsanız, eğitim durumunuz devam ediyorsa askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Aşağıda başlıklar halinde hangi şartlar halinde tecil söz konusu olur okuyabilirsiniz.

1. - Eğitimi Devam Eden Kişiler İçin Tecil

Üniversite eğitiminiz devam ediyorsa, 29 yaşını geçmemek şartıyla askerlik görevinizi tecil ettirebilirsiniz. Açık öğretim öğrencisi olsanız dahi askerlik görevinizi ertelemeniz mümkündür. Eğitim durumun da örgün yada açık öğretim şartı aranmamaktadır.

2. - Sağlık Sebeplerinden Dolayı Tecil

Askerlik yapmanıza engel olacak şekilde bir sağlık probleminiz varsa, askeri hastanelerde muayene olursunuz ve sonrasında kurulun verdiği karara göre askerliğiniz tecil edilir, muaf olursunuz yada kurul derki hiç bir sorun yok askerliğe devam.

- Geçici sağlık sorunu yaşıyorsanız, kurul size bir yıllık tecil hakkı tanır. Bu bir yılın sonunda tekrar kurula girersiniz ve sağlık problemi ortadan kalktıysa askere alınırsınız.

- Geçici olarak yaşadığınız sağlık sorunu bir yılın ardından tekrardan devam ediyorsa, kurul askerliğinizi bir yıl daha tecil eder. 

- Fakat yapılan teciller sonucunda hastalığınız takip edilir ve sağlık durumunuzda değişiklik olmaz ise iyileşemez raporu verilir, askerlikten muaf olursunuz ve çürük raporu verilir.

- Sürekli devam eden sağlık sorunlarında(duyma eksikliği, bir uzvun eksikliği, görme eksikliği gibi)  bir kez muayene olup, bir kez de kurula girmeleri yeterli olacaktır. Tecil edilmeden direk çürük raporu alabilirsiniz. 

3. - Aşırı Kilolu Olma Nedeni ile Tecil

Aşırı kilolu asker adayları, gecici sağlık engeli kapsamında değerlendirilir. Bu kişilerin bir yıl askerliği tecil ettirme süreleri vardır. Her bir yılın ardından kilolarında değişiklik yoksa tecil süreleri bir yıl daha artırılır, devam eden sürede kişinin kilosunda değişiklik olmadığı tespit edilirse o kişi askerlikten muaf olur.


EĞİTİM DURUMU DEVAM EDEN ÖĞRENCİLER ASKERLİKLERİNİ NE KADAR SÜRE TECİL ETTİREBİLİRLER?

Eğitim durmu ne olrsa olsun, asker adayları sadece 29 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilirler. 29 yaşını geçiyorsa o kişi, eğitim durumu göz önünden kaldırılır ve askere alınır. Eğitim durumu denildiğinde akıllara sadece ünüversite eğitimi gelmesin, eğer asker adayı 20 yaşında ve lise öğretimine devam ediyorsa o kişilkerde 29 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilirler.

- Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Alan Kişilerde Tecil

Yüksek lisans ve doktora eğitimi alan asker adayları için yaş sınırı 35'e yükseltilmiştir. 29 yaşını doldurmamış lisans ve ön lisans öğrencileri 2 yıl yüksek lisans ve 1 yılda doktora için tecil ettirme hakları vardır.

Açık Öğretim Fakültesine gitmek istiyorsanız, okul kaydınızı asker kacağı yada yoklama kacağı olmadan önce yaptırmanız çok öenmlidir. Sisteme asker kaçağı diye düşerseniz, okula kaydınız gerçekleştirilemez ve askere alınırsınız.

EĞİTİM DURUMU İPTAL OLAN, YARIDA KALMIŞ VE OKULU TERK EDEN KİŞİLER İÇİN TECİL DURUMU

Eğitim durumu iptal olan, eğitimi yarım bırakan öğrenci kişilerin askerlik erteleme işlemleri iptal olur. Bu durumda olan kişiler okudukları okuldan eğitim durmunun iptal olduğu ile ilgili bir yazı alarak askerlik şubelerine gittiklerinde mazeret göstermeksizin en az 1 yıl en fazla 3 yıl olacak şekilde askerliklerini tecil ettrebilirler. Fakat 29 yaşını aşmamaları gerekmektedir.

Eğitim aldıkları okullara göre askerlik tecil süreleri aşağıdaki gibidir;

  • Lise eğitimi alan kişiler üç yıl,
  • Lisans ve ön lisanas eğitimini yarıda bıraknlar için iki yıl,
  • Yüksek lisans, doktora ve satajını bırakan 35 yaş altı kişiler bir yıl askerliklerini tecil ettirebilirler.

Okulu yarım bırakmış ve kaydını sildiren kişilerin en fazla 2 ay içersinde askerlik şubelerine giderek ek tecil taleplerini bildirmeleri çok önemlidir, aksi taktirde bakaya kalinabilir ve asker kaçağı olarak değerlendirilebilirsiniz.

ASKERLİK TECİLİ İÇİN ÖZEL OLAN DURUMLAR

Kardeşi askerde olan kişilerin, askerlik görevi aynı zamana geliyorsa ilk askere giden çocuğun askerlik görevi bitene kadar askerlik görevlerini tecil ettirme hakkları mevcuttur. Fakat taraflar aynı zamanda askerlik yapmak isterlerse bunun için engel bir durum yoktur, iki erkek çocuğuda aynı zama diliminde askerlik yapabilirler. Hatta ikiz erkek çocuklarının aynı birlikte askerlik yapmaları da mümkündür.

Sporculara tanınan tecil hakkı şöyledir; lisanslı bir sporcuysanız eğer, 33 yaşının sonuna kadar askerliğinizi ertleme hakkınız mevcuttur.

Yurt dışında oturma izni ve çalışma izni olan kişilerin askerliklerini tecil ettrime hakları mevcuttur, bu kişiler 38 yaşıan kadar askerliklerini erteleyebilirler.

ASKERLİK TECİLİ NASIL YAPILIR 2020?

Askerliklerini ertlemek isteyen kişilerin en yakın askerlik şubelerine giderek tecil başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kişilerin tecil durumlarını kanıtlayan belgeleri yanlarında götürmeleri işlemlerini hızlandıracaktır. Ayrıca askerlik ertleme işlemleri askerlik şubelerinde fiziksel olarak gerçekleşmektedir, hiç bir şekilde online, internet üzerinden tecil söz konusu değildir. Bu konuda e-devlet'den dahi işlem gerçekleştirmeniz imkansızdır. Herhangi bir askerlik şubesinden tecil işlmelerinizi başlatmanız mümkündür, askerlik şubesinizin aynı il ve ilçede olması şart değildir.

ASKERLİK TECİLİ İÇİN GEREKLİ EVRAK NELERDİR 2020?

Eğitim durumundan tecil hakkınızı kullanmak istiyorsanız; öğrenci kimliği ve öğrenci belgesi mezun olmuşsanız diplomanızın aslı yada noterden onaylı bir örneği. Ayrıca bu bahsetmiş olduğumuz belhelerin 4 adet fotokopisi, ehliyet yada kimliğinizin aslı ve 4 adet fotokopisi ve 6 adet biyometrik fotograf. Askerlik şubelerinin çoğunda biyometrik fotograf çektirmeniz mümkündür.

Sağlık durumundan askerliğinizi ertelemek istiyorsanız, aile hekimliğinden sağlık raporu istenmektedir. Belgelerinizde herhangi bir eksiklik yada problem yoksa size verilen 2 adet formu eksiksiz şekilde doldurmanız istenilecektir, bu bilgiler doğrultusunda askerliğinizin kaç yıl tecil ettirildiği size bir evrak ile belirtilmektedir. Bu işlemlerin süresi askerlik şubelerinin yoğunluğuna göre değişmektedir, en az yarım saat ve en fazla üç saat sürebilir.

Tecil işlemlerini yaptırmayan kişiler artık birer asker adayıdır ve askere gitmek zorundadırlar. Yapılan tarafik kontrollerinde yada kimliklik kontrollerinde asker kaçağı olarak görünür ve en hızlı bir şekilde askere alınırsınız. O yüzden askerlik ertleme işlmlerinzi en yakın zamanda yaptırmanız şarttır.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 14.02.2020 09:06
Anahtar Kelimeler:
Askerlik TecilTecilAskerlik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.