Ada ve Parsel Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Ada ve parsel sorgulama artık internet üzerinden kolaylıkla halledilmektedir. İnternetten online olarak bu işlemleri hallederken bazı işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda tereddüt yaşamaktayız.

18 Ekim 2018 Perşembe 13:39
Ada ve Parsel Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Ada ve parsel sorgulama için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet sitesine nasıl giriş yapılmaktadır? Bu ve bu işlemler ile ilgili soruları hep beraber inceleyelim.

Ada Parsel Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ada ve Parsel sorgulama işlemleri e-devlet sitesine girip e-devlet şifresi ile kolaylıkla yapılabilmektedirler-devlet sistemi hayatımıza girdiği andan itibaren artık her türlü işlerimiz daha kolay hale gelmiştir.

Normalde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne gitmeden bu sorgulama işlemleri yapılamıyordu. Sadece müdürlükler ve resmi makamlar bu işlemler ile ilgiliydi. Bu yüzden hem vakit kaybı yaşanıyordu ve işlemlerimizin sonuçlanması için üzerinden bayağı süre geçmesi gerekiyordu.

Günümüzde e-devlet sayesinde tüm emlak işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor. Ayrıca parsel sorgulama işlemlerinizi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün web sitesine girerek de yapabiliyorsunuz. Parsel sorgulama sistemi kullanılarak ada ve parsel, pafta sorgulama gibi işlemler yapılabiliyor.

Uydudan parsel sorgulama ile tapu sorgulaması yapılabiliyor ve aranılan arsa bulma işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Parsel sorgulamak için herkes ekstra program indirip arama yapmaya çalışmaktadır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü web sayfası üzerinden yapılabilirliğinde habersiz olanlar ya da devletin bize sunduğu e-devlet sitesinden bu işlemlerin yapılabileceğini bilmeyenler farklı programlar kullanıp fazladan zaman harcamaktadırlar.

Ada sorgulama, parsel ve pafta sorgulama sadece tek bir siteyle kolaylıkla yapılabilir.


Pafta Sorgulama

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün hizmete sunduğu parsel sorgulama sayfasındaki harita ile istediğiniz yerin parsel ve pafta programını inceleyebilirsiniz. Sorgulama yapma esnasında sorgulama yapacağınız yerin il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerini yazıp bakmak istediğiniz yerin haritadan rahatlıkla görebilirsiniz ve parsel, pafta bilgilerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Üstelik sorgulatmak istediğiniz yerin enlem ve boylam bilgilerini ya da hangi koordinatlara sahip olduğunu da öğrenmeniz mümkündür.


E-Devlet Parsel Sorgulama

E-devlet üzerinden parsel sorgulama yapmak isterseniz öncelikle Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedirler-devlet üzerinden TAKBİS sistemi yoluyla T.C kimlik numarası kayıtlı olan kişiler bu hizmetten faydalanabilirler.

Eğer kaydınızı önceden oluşturduysanız T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra E-Hizmetler sekmesinden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünü seçiyorsunuz daha sonra Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıkladığınızda kayıtlı bilgiler ile harita servisini kullanabilirsiniz.


TAKBİS Nedir?

TAKBİS, taşınmaz bilgilerini elektronik ortamda sunan her türlü sorgulama ve taşınmaz ile ilgili işlemlerin yapılabilmesini sağlayan e-devlet projesidir.

TAKBİS (Tapu ve Kadastro Sorgulama, Tapu Randevu Alma) esasında bir e-devlet projesi olarak hayata geçmiştir. Proje ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tapu ve kadastro tekniği ile ilgili işlemlerini standartlaştırarak Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlüklerinde yürütülen işlemlerin mevzuata uygun bir şekilde ve bilgisayar ortamında yürütülmesi amaçlanır.


TAKBİS’in Getirdiği Kolaylıklar Nelerdir?

İşlemleri standartlaştırarak bilgisayar ortamında yürütülmesini sağlar.

 • Kontrol ve uyarı mekanizmaları ile memurun yaptığı işlemle ilgili riski minimize eder.
 • Mevzuat değişikliği yapılması halinde satış benzeri işlemlerin Türkiye’nin herhangi bir yerinden yapılmasını sağlar.
 • Herhangi bir kamu kuruluşu için taşınmaz ile ilgili stratejik konularda anlık istatistiki sonuçlar üretilmesini kolaylaştırır.
 • Milli Güvenlik açısından gereken yabancı mülkiyetindeki taşınmazlar ve yabancıların hangi yörelerde taşınmaz hareketinde bulundukları, yoğunlaştıkları konusu kolaylıkla izlenebilir.
 • Tarım bilgi sistemine ve Doğrudan Gelir Desteğine esas Çiftçi Kayıt Sistemine doğru ve güncel bilgi altlığı oluşturur.
 • Mali suç araştırmaları ve mal varlığı sorgulamalarını tek bir merkezden yaparak, mali suçlarla ilgili sorgulamaların en kısa sürede sonuçlandırılmasını sağlar.
 • Rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede devletin etkin denetimine olanak tanır.
 • Eksik belge veya bilgi ile ortaya çıkan işlem hata ve noksanlıklarının ortadan kaldırır.
 • Kurumların veya vatandaşların karşılaştığı bürokratik sıkıntıları ortadan kaldırır.

Kadastro Nedir?

Kadastro taşınmaz malların sahipleri ve sınırlarını belirleyen ve tapu olarak kayıt çalışmalarıdır. Yani kadastro için ülke içerisinde bulunan taşınmaz malların hukuki durumlarını tespit etmek için Türk Medeni Yasası tarafından tapu siciline tescil edilerek hak sahiplerine tapu verme işlemidir.

Kadastro Kimler Tarafından Yapılır?

Kadastro, Tapu ve Kadastro Müdürlüğünde görev alan Kadastro Teknisyenleri ile köy derneği veya belediye meclisince seçilen en az 3 bilirkişi ve muhtardan oluşan ekip tarafından yapılır.


Ada Parsel ve Pafta Nedir?

Ada Parsel ve Pafta kelimelerinin ne anlama geldiğini hep beraber öğrenelim. Karşımıza bu kelimeler çıktığında fikir sahibi olup önceden bilmek önemlidir.

Parsel; imar planlarına göre sınırları belirlenmiş arazi parçasına denir. 1 parsel üzerinde birden çok hak sahibi olabiliyor.

Ada, parsel terimlerini daha çok kentsel dönüşüm ile birlikte fazlaca duyamaya başladık. Kentsel dönüşüm alanları neredeyse parsel bazında yapılıyor.

Pafta ise; belirli ölçekteki büyük harita, plan veya modeli oluşturan ayrı parçalardan her birini ifade ediyor.


TAKBİS’in Online Olarak Veri Paylaştığı Kurumlar Nelerdir?

 • Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü
 • Adalet Bakanlığı
 • Maliye Bakanlığı
 • Mali Suçları Araştırma Kurumu
 • Gelir İdaresi Başkanlığı
 • Milli Emlak Genel Müdürlüğü
 • Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Türkiye Petrolleri A.O
 • Milli Savunma Bakanlığı
 • Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
 • Orman Genel Müdürlüğü
 • Türkiye Elektrik İletişim A.Ş
 • Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş
 • Elektrik Üretim A.Ş
 • Belediyeler

Son Güncelleme: 18.10.2018 13:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.