İnegöl’de 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif, İnegöl Belediyesi’nin ramazan ayının manevi iklimine uygun program ve etkinlikleriyle dolu dolu yaşandı. 8 farklı gecede Dünyaca ünlü 8 hafızı İnegöl’e getiren İnegöl Belediyesi, tıpkı vakitte 8 başka mahallede düzenlediği Mahalle Şenlikleriyle çocuklara da renkli bir ramazan ayı yaşattı.

İnegöl Belediyesi, ramazan ayını çeşitli etkinlikler ve programlarla geçirdi. İlçe halkına dolu dolu bir ramazan yaşatan İnegöl Belediyesi teravih programları ve Mahalle Şenlikleriyle eski ramazanları anımsattı.

8 MESCİTTE 8 HAFIZ İNEGÖL CEMAATİYLE BULUŞTU

11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif, 22 Mart Çarşamba akşamı kılınan teravih namazlarıyla başladı. İnegöl Belediyesi de birinci teravih programını Kasımefendi Mescidinde gerçekleştirdi. Ayasofya Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Bünyamin Topçuoğlu, Kasımefendi Mescidinde İnegöllülerle buluştu. 3 Türkiye birinciliği bulunan ve 2009 yılında Rusya’nın başşehri Moskova’da düzenlenen 10. Memleketler arası Kur’an-ı Kerim Yarışında Hoş Okuma kolunda Dünya Birinciliğini elde eden Hafız Bünyamin Topçuoğlu, yatsı namazı öncesi İnegöl halkıyla buluştu. Kuran-ı Kerim tilavetiyle gönülleri mest eden Topçuoğlu, teravih namazını da kıldırdı. İnegöl Belediyesi ramazan ayı boyunca 8 farklı gecede teravih programı tertip etti. Hafız Bünyamin Topçuoğlu ile başlayan teravih programları kapsamında; Hafız Osman Bostancı Erenler Mescidinde, Hafız Ferruh Muştuer Toki Hz. Ali Mescidinde, Hafız Alpcan Çelik Mevlana Mescidinde, Hafız Ali Derman Akşemseddin Mescidinde, Hafız Ahmet Yüksel Buyruk Sultan Mescidinde, Hafız Metin Çakar Alanyurt Esentepe Mescidinde, Kadir Gecesinde ise Hafız Adem Bilgetay OSB mescidinde İnegöl halkıyla buluştu. Teravih namazı çıkışlarında da vatandaşlara helva ikramları yapıldı.

MAHALLE ŞENLİKLERİ İLE RAMAZAN COŞKUSU TÜM KENTE YAYILDI

İnegöl Belediyesi hafta sonlarında ise bilhassa çocuklara eski ramazan cümbüşlerini yaşatmak için Mahalle Şenliği aktiflikleri düzenledi. İftar öncesi kültür sanat otobüsü ve birbirinden hoş etkinliklerle mahallelere konuk olduğu Mahalle Şenliklerinde renkli imgeler yaşandı. İnegöl Belediyesi, 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayında düzenlediği Mahalle Şenlikleri ile çocuklara unutulmaz bir ramazan ayı yaşattı. Karagöz ve Hacivat başta olmak üzere farklı maskotların yer aldığı, eski ramazan cümbüşleri ve müsabakaların yapıldığı Mahale Şenlikleri ile çocuklar ramazan ayının cümbüşleriyle kucaklaştı. İnegöl Belediyesi’nin maskot ve ikramlarla donatılan Kültür Sanat Otobüsü ile ramazan coşkusu tüm kenti sardı. Ramazan boyunca hafta sonları yapılan aktifliklerin birinci haftasında Yeniceköy ve Cerrah Mahallelerine konuk olan İnegöl Belediyesi, daha sonra Baykoca Mahallesi ve Tahtaköprü’deydi. Akabinde; Akhisar, Kurşunlu, Huzur Mahallesi ve Alanyurt Yunus Emre Mahallesinde Mahalle Şenliği aktiflikleri gerçekleştirildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz