İrritabl bağırsak sendromu (İBS), hassas bağırsak, huzursuz bağırsak diye de tanımlanan, bağırsak hareketleri ve bağırsak işlevlerini etkileyen kronik işlevsel bir gastrointestinal sistem hastalık olarak biliniyor. Sendromun semptomları, ağrı, şişkinlik, gaz, kabızlık yahut ishal üzere değişkenlik gösteren gastrointestinal şikayetlerle ortaya çıkabiliyor. Aksiyete, depresyon, fibromiyalji, kronik ağrı ve yorgunluk sendromu üzere birçok hastalıkla da birlikte görülebiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Abdullah Emre Yıldırım, 19 Nisan Dünya İBS Günü öncesi “İrritabl Bağırsak Sendromu” ve tedavi metotları hakkında bilgi verdi. 

Görülme sıklığı artıyor

İBS, dünya genelinde yaygın bir durumdur ve ülkemizde yapılan çalışmalara nazaran görülme sıklığı %10-15’tir. Bayanlarda erkeklere nazaran daha yaygındır. İBS’nin altta yatan nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, lakin artan bağırsak hassasiyeti, bağırsak hareketlerinde değişiklik, mikrobiyata ile bağırsak ve beyin ortasındaki irtibat bozulması, enfeksiyonlar, gerilim, beslenme faktörleri ve hormonal değişiklikler üzere faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.

Tanıda başka bağırsak problemlerine da dikkat!

İBS teşhisini koyabilmek için tek bir tanısal test bulunmamaktadır. Doktor; hastanın öyküsünü, şikayetlerini ve mühletini, fiziki muayene ile birlikte kıymetlendirerek ilerlemektedir. Fiziki muayene, kan testleri, kimi görüntüleme testleri ve endoskopik incelemeler üzere çeşitli testler içermektedir. Ayırıcı teşhiste, inflamatuar bağırsak hastalığı, bağırsak kanseri, laktoz intoleransı, safra kesesi hastalıkları, gastroözefageal reflü hastalığı ve dispepsi üzere başka gastrointestinal durumlar da dikkate alınmaktadır.

Kişiye özel tedavi önemli

İBS tedavisi, semptomların şiddeti ve çeşidine bağlı olarak değişebilmektedir. Diyet değişiklikleri, probiyotikler, spazm çözücü ilaçlar, dışkı yumuşatıcılar, ishal önleyiciler ve antidepresanlar üzere ilaçlar semptomları yönetmek için kullanılabilmektedir. Ayrıyeten, ömür usulü değişiklikleri, gerilim idaresi, idman ve uyku düzenlemesi üzere faktörlerin şikayetleri hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Kalıplaşmış tedaviler yerine hastalığın şiddeti ve tipine yönelik tedaviler özeleştirilerek hastaya sunulmaktadır. Gastroenteroloji uzmanı, diyetisyen ve gerekli durumlarda ise psikiyatri uzmanının ortak değerlendirmesi tedaviyi muvaffakiyete ulaştırmaktadır. Teşhis ve tedavi yaklaşımı, semptomların azaltılmasına ve ömür kalitesinin artırılmasına yardımcı olabilmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz