Harran Üniversitesi Göç Siyasetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde, Toplumsal Ahenk ve Girişimcilik Derneği iştirakinde ve Konrad Adenauer Vakfı takviyesiyle devam eden “Gençleri Uygunlaştırma Projesi: Sarsıntının Olumsuz Tesirlerinin Azaltılması ve Gençler Ortasında Sürdürülebilir Dayanışmanın Güçlendirilmesi” isimli projede gençler birçok aktivite ile kendilerini geleceğe hazırlıyor.

Aktivitelerin birinci ayağında iştirakçi gençler, alanlarında uzman akademisyenlerden afetlere ve gençlik çalışmalarına yönelik çeşitli mevzularda interaktif söyleşiler gerçekleştirdiler.  Gerekli teorik ve pratik donanımı sağlamış olan gençler, projenin ikinci ana ayağı olan iki günlük bir çalıştay ile hem kendileri hem de etrafları için neler yapılabilir konusunda ağır çalışmalar yaptılar. Çalıştayda dayanıklılık, hazırlılık ve kapsayıcılık unsurlarına dayalı bir halde acil, kısa ve uzun vadeli aksiyon planları oluşturdular.

Projenin son ayağı olan Fikir Atölyesi etkinliğinde ise gençler dört adet proje hazırlayarak öğrendiklerini pratiğe dökmeyi hedeflediler.

Proje kapsamında, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Bozkurt, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ekmel Geçer ile Dr. Öğretim Üyesi Aslıhan Nişancı ve İbni Haldun Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Taha Burak Toprak üzere isimler gençlerle buluşarak afet sosyolojisi, psikolojisi ve pratik uygulamalar üzerine eğitimler verdiler.

Projenin açılışına katılan Konrad Adenauer Vakfı Türkiye Yöneticisi Walter Gloss, iştirakçi gençlerle sarsıntı tecrübeleri üzerine sohbet ederek projenin değerine vurgu yaptı. Yönetici Gloss, gençlere projede muvaffakiyetler dileyerek her vakit takviyeye hazır olduklarını söz etti.

Fikir Atölyesine katılarak üniversite öğrencileriyle buluşan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, gençlerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Rektör Güllüoğlu, böylesine kıymetli bir projede yer alan gençlerin, artık daha fazla sorumluluk sahibi olduklarını ve bunun hakkını vereceklerinden emin olduklarını vurguladı.

Yapılacak çalışmalarda, üretilecek projelerde üniversite idaresi olarak her vakit gençlerin yanında olduklarının altını çizen Rektör Güllüoğlu, üniversitedeki yeni idare anlayışının öğrenci odaklı olduğunu tabir etti.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, birebir vakitte iştirakçi öğrencilerin tecrübelerini dinleyerek çeşitli tavsiyelerde bulundu. İştirakçiler açısından hayli motivasyonel olan bu ziyaretin akabinde öğrencilerimize sertifikaları Rektör Güllüoğlu tarafından takdim edildi.

Projenin Fikir Atölyesi kısmına Ankara’dan günübirlik iştirak sağlayan Konrad Adenauer Vakfı Türkiye proje koordinatörü Anastasia Pazer-Ilgaz da projenin muvaffakiyetinden duyduğu memnuniyeti tabir ederek Harran Üniversitesi ile her vakit yakın temas içerisinde çalışmaktan onur duyacaklarını vurguladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz