Hicri Yılbaşı, Muharrem Ayının Önemi ve Aşure Günü

Hicrî (Kamerî) yıl, Kur’an-ı Kerim’de Tevbe Suresi’nin 36. ayetinde belirtildiği gibi on iki aydan oluşmaktadır.

Hicri Yılbaşı, Muharrem Ayının Önemi ve Aşure Günü

Hicrî (Kamerî) yıl, Kur’an-ı Kerim’de Tevbe Suresi’nin 36. ayetinde belirtildiği gibi on iki aydan oluşmaktadır.

16 Eylül 2018 Pazar 07:37
87 Okunma
Hicri Yılbaşı, Muharrem Ayının Önemi ve Aşure Günü

Hicri Yılbaşı Nedir?

Hicri yılın ilk ayı Muharrem ve takip eden aylar Safer,  Rebiülevvel, Rebiülahir,  cemâzielevvel, cemâzielâhir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade, Zilhicce aylarıdır. Bu aylar sabit olmayıp ayın durumuna göre, Miladi takvim açısından bakıldığında sürekli değişkenlik göstermektedir.

Hicri yılbaşı kameri ayların sonu olan Zilhicce ayının bitimi ile Muharrem aynın başlangıcıdır. Ancak buradaki başlangıç gece saat 00:00 olmayıp, Zilhiccenin son günü akşam namazından sonra başlamaktadır. Yani Muharrem ayının ilk gününe Zilhiccenin son günü akşam namazı vaktinden sonra girilir.

Hicri Yılbaşı Hz.Ömer döneminde Hz.Ali’nin teklifiyle Hz.Muhammed (AS)’in hicreti referans alınarak Muharrem ayının ilk günü olarak kabul edilmiştir.

Muharrem Ayının Önemi Nereden Gelmektedir?

Peygamber Efendimiz tarafından, ilahi feyz ve bereketin, ihsan ve keremin coştuğu Muharrem ayı, Şehrullahi’l-Muharrem olarak, yani Allah(C.C)’ın ayı olarak bildirilmiştir.

Bu ay Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen dört önemli aydan biridir.  Kelime anlamı köken olarak “haram” kelimesinden türetilmiş olup, yasaklanan, haram olan anlamlarına gelmektedir.

Araplar haram olarak tanımlanan bu ayda cahiliye dönemi de dâhil olmak üzere birbirleriyle savaşmamışlar, yasak olan şeylerden de uzak durmuşlardır. Bu durum tüm Müslüman âlemi içinde halen geçerlidir.

Bu ay için, bir hadis-i şerifte mealen  “Ramazan’dan sonra tutulan en faziletli oruç Muharrem ayında tutulan oruçtur (Müslim)” buyurularak önemi belirtilmiştir. Aynı zamanda bu ayı Müslümanlar açısından önemli kılan ayın 10. günü olan Aşure günüdür.  

Aşure Günü Nedir ve Önemi Nereden Gelmektedir?

Aşure veya Aşura günü Muharrem ayının 10.gününe verilen isimdir. Nasıl ki aylar içerisinde Muharrem ayının ayrı bir önemi varsa Aşure gününün de bu ay içerisinde ayrı bir önemi bulunmaktadır.  Bu ayın 10. gününe aşure denmesinin sebebi Aşure’nin kelime karşılığının “onuncu gün” olmasıdır.  

Bu günde peygamberler açısından önemli olayların meydana gelmesinden dolayı da günün önemi artmaktadır. Bu günde önemli olan şu olaylar meydana gelmiştir:

  • Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edilmesi,
  • Hz. Nuh’un tufandan kurtulması,
  • Hz. Yunus’un balığın karnından çıkartılması,
  • Hz. İbrahim’in ateşten yanmadan kurtulması,
  • Hz. İdris’in canlı olarak göğe çıkartılması,
  • Hz. Yakup’un oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması,
  • Hz. Yusuf’un kuyudan kurtulması,
  • Hz. Eyyüp’ün hastalıktan şifa bulması,
  • Hz.Musa’nın Kızıldeniz’in yarılarak geçmesi,
  • Hz. İsa’nın doğumu ve göğe canlı olarak yükseltilmesi bu günde olmuştur.

Bu olaylara ek olarak ayrıca hicretin 61.yılında Aşure günü Kerbela olayı vuku bulmuş ve bu gün Hz. Hüseyin (r.a) şehit edilmiştir.  

Aşure gününde oruç tutulması ile ilgili Hadis-i Şerif’ler bulunmaktadır.  Bu günde Yahudiler de Hz. Musa’nın firavundan kurtulması sebebiyle oruç tutmaktadırlar. Yahudilere benzememek için Muharrem ayının 9. ve 10. günü veya 10. ve 11. günü veya 9. 10. ve 11. günü olmak üzere oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

Son Güncelleme: 16.09.2018 07:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.