1 Nisan'da Neden Şaka Yapılır? 1 Nisan Şaka Günü Neden Kutlanır?

1 Nisan Şaka Günü Neden Kutlanır ve İnsan Neden Birbirine Şaka Yapar? 1 Nisan'ın Manası Nedir?

1 Nisan'da Neden Şaka Yapılır? 1 Nisan Şaka Günü Neden Kutlanır?

1 Nisan Şaka Günü Neden Kutlanır ve İnsan Neden Birbirine Şaka Yapar? 1 Nisan'ın Manası Nedir?

31 Mart 2020 Salı 22:51
98 Okunma
1 Nisan'da Neden Şaka Yapılır? 1 Nisan Şaka Günü Neden Kutlanır?

Hakkında pek çok çelişki ve rivayet olan 1 Nisan, geldi ve geçti. Ancak, tartışmaları belki de daha yıllarca devam edecek bir tarih. Bu tarihin önemine dair, pek çok hikaye ve efsane mevcut. En güzellerini bu yazı altında toplayarak, aynı zamanda Müslümanların 1 Nisan hakkında çelişkili tartışmalarını da bu yazıda sizlerle paylaşacağız. Zira, yapılanlara bakıldığında; “şaka” temalı bir tarih olan 1 Nisan'ın, neden şaka ile anıldığını hemen herkes merak etmekte. Kimileri, 1 Nisan'da şaka yapmanın günah ya da yanlış olduğunu söylerken, kimileri ise herhangi bir zararının bulunmadığını rahatlıkla belirtebiliyor.

Bu kadar çok rivayetin ortasında kalmaktan sıkılan insanlar için doğru karar vermek ise, oldukça zor.


1 Nisan Tarihi ve Fransız Efsanesi

1 Nisan tarihine dair temel alınan en güçlü efsane, bir fransız efsanesinden ileri gitmemektedir. Rivayete göre, 1564 senesine kadar Fransa toprakları üzerinde, yılın başlangıç tarihi olarak belirlenen tarih 1 Nisan'dır. Bizler nasıl 1 Ocak'ta yıla başlıyor isek, Fransızlar da rivayete göre eski tarihlerde yıla 1 Nisan tarihi ile başlarmış.

Ancak, Kral IV. Charles'ın başa geçtikten sonra yaptığı ilk devrimlerden bir tanesi, bunu tüm avrupa ülkelerine uyum sağlamak adına yaptığı düşünülür, tarihin başlangıcını 1 Ocak'a çekmek olmuş. Kral Charles'ın kararına göre, yılın başlangıcında, herkesin birbiri ile kucaklaşması ve düşmanların dost olması istenmiştir.

Bu da, yılbaşının bir gereği olarak düşünülebilir. Zira, aynı tarihte hediyeler ve benzeri alışkanlıkların türemesi de; Kral IV. Charles'a dayanır. Ancak, aynı dönemde 1 Nisan geldiğinde insanlar yine bu tarihi alıştıkları için yılın başlangıcı sayar ve yine birbirlerine hediye alırlarmış. Bu tarihten sonra yavaş yavaş 1 Nisan'ın daha çok şaka mahiyetinde hediyelere yer vermemesi hasebi ile; 1 Nisan günü, şaka günü olarak addedilmiştir.

Bir diğer Fransız efsanesi ise, Nisan ayında Fransa'da balık avının yasaklanması ile ilgilidir. Her yıl balık tutan balıkçılar, Nisan ayında balık tutmazlar zira efsaneye göre önceki yıllarda balık tutmak amacı ile iş başına dönen balıkçılardan bazı art niyetlileri; ırmaklara çiroz balığı atarak bu balıkların yakalanmasını sağlamış ve eğlenmek istemişlerdir. Bu sebepten de, 1 Nisan'a şaka günü dendiği söylenir.


1 Nisan ve Müslümanlık İmgesi

Pek çok rivayet gibi, 1 Nisan'ın Müslümanlık imgesine dair de pek çok rivayeti mevcuttur. 15. YY'da haçlı ordusunun kuvvetli olduğu dönemlerde, İspanya'nın Endülüs emevilerinin son kalesi, haçlı ordusu tarafından kuşatılmış ve yenilgiye uğratılacak kadar baskın şekilde güçlendirilmiştir.

Ancak, hem kış ayı hem de zorlu kar koşulları hasebi ile kalenin korunması bir süre sağlanabilmiştir. Bu koşullarda bir yol bulmaya çalışan Haçlı ordusu komutanı, kalenin önüne iki kutsal kitap -Kur'an-ı Kerim ve İncil- ile gelerek; emevilerin çıktığı takdirde zarar görmeyeceğini belirtmiştir.

Bu, basit bir hiledir ancak Müslümanların ellerinde imkan olmadığından yaptıkları anlaşma sonucu kaleden dışarı çıkması sonucunda bütün müslümanlar öldürülür. Zira, komutan sözü 31 Mart gecesi vermiştir ve müslümanlar dışarı çıktıklarında 1 Nisan gecesine gün evrilmiştir. Bu sebepten, komutan katledilmenin haklı bir tavır olarak sergilenmesine hitaben: Ben size o sözü dün vermiştim, sözünü söyleyerek kendini haklı çıkarmaya çalışır.

Bu sebepten, Müslümanlar arasında 1 Nisan günü tamamı ile hile günü olarak adlandırılmıştır ve bu sebepten insanlar, özellikle müslümanlar bu günü kutlamamaya gayret etmektedirler.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 31.03.2020 23:40
Anahtar Kelimeler:
1 NisanNisanŞaka Günü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.