Doğal Güzelliği ve Eşsiz Mimarisi ile İstanbul’un Gezilecek Mekânları

İstanbul denilince ilk olarak akla üç medeniyetin ev sahipliğini yapmış büyüleyici, eşsiz ve göz kamaştırıcı bir şehir geliyor. Âdeta bir medeniyet beşiği olan İstanbul görenleri kıskandıran bir yapıya sahiptir.

11 Ekim 2018 Perşembe 17:54
Doğal Güzelliği ve Eşsiz Mimarisi ile İstanbul’un Gezilecek Mekânları

Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan bir şehir olma özelliğini taşır. Aşık olunacak bir şehir olan İstanbul’u tarif etmek ebetteki zor olacaktır. Çeşitli tarihi mekânları, muhteşem doğal güzellikleri, Osmanlı mimarisini yansıtan göğe doğru uzanan minareleri, kapalı çarşısı ve daha birçok yeri ile İstanbul gezmeye doyulamayacak bir yerdir.

İstanbul dünya tarafından tanınan kozmopolit bir şehirdir.15 milyon nüfusa sahip olan İstanbul, sadece gezilecek ve görülecek yerleri ile değil kültürü ve sanatı ile kendisinden çokça ses getirmeyi başarmıştır.

Asya ve Avrupa’da var olan İstanbul’un birçok eşsiz mekânı ve güzellikleri hep birlikte detaylı olarak ele alalım. İstanbul turuna çıkarken size rehberlik edecek bu altın bilgilerden oldukça yardımcınız olacak.

#  2018 yılı istatistiklerine göre İstanbul’un nüfusu 15 milyonu aşmış durumdadır. Toplamda 39 adet ilçesi bulunmaktadır.


 İstanbul Gezilecek Yerler Listesi 


 İstanbul’un Müzeleri İstanbul Fotoğraf Müzesi

Türkiye’nin ilk açılan fotoğraf müzesi İstanbul Fatih semtinde açılmıştır. Fotoğraf severleri aynı çatı altında toplayan bu yer kısa sürede ilgi çekmeyi başarmıştır. Fatih Belediyesinin Kadırga Kültür Merkezi binasında beş fotoğraf galerisi ile görsel doyum sağlıyor.

Fotoğrafçılık sanatının unutulmaması için açılmış bu yer Pazartesi günü hariç haftanın diğer günleri ziyaret edilebiliyor.


Panorama 1453 Fetih Müzesi

İstanbul tarihini yansıtmak amacıyla kurulmuş bu müze kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirne surlarının karşısında bulunuyor. İstanbul Fethi panoramik resimlerle anlatıyor ve resimlerde 10.000 figür bulunuyor. Haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.


Anadolu Hisarı Müzesi

Anadolu Hisarı Osmanlı zamanda boğazdan geçişlerin kontrolünü sağlamak amacıyla yapılan bir hisardır. Anadolu yakasında Beykoz ilçesinin sınırları içerisinde bulunan bu müze Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Sadece dıştan fotoğraf çekimi yapmak serbesttir.


Askeri Müze

Askeri Müzenin içinde birçok salon bulunmaktadır. Her bir salonda ayrı askeri malzemelerin teşhiri yapılmaktadır. Harbiye Askeri Kültür Sitesinin maketi ve bazı askeri objeler sergilenmektedir. Ayrıca Osmanlı zamanından kalma ok, silah, yay gibi atıcılık malzemeleri bulunmaktadır.

Aynı zamanda İstanbul’un fethini anlatan panoramik maketlerin yanı sıra kılıç, kalkan, miğfer gibi askerlerin savaş alanında kullandıkları malzemelerde gösterilmektedir. Müzenin açık olduğu günlerde Mehter konseri verilmektedir. Pazartesi ve Salı günleri hariç diğer günler ziyaretçi kabul edilmektedir.


Ayasofya Müzesi

Dünyada mimari açıdan en önde gelen müzelerdendir ve kültür ve sanat otoriteleri tarafından dünyanın 8.harikası olarak gösterilmektedir. Sultanahmet meydanında olan bu müze en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Ayasofya’da Türk kültürünün örnekleri sergilenmektedir. Ayasofya’nın büyük bir tarihi geçmişi olduğu için hem mimari hem de kültür bakımından diğer yapıların mimarisinde örnek alınmıştır.


Aya İrini Kilisesi Müzesi

Bizans zamanından günümüze kadar gelen çevresinde avlu olan tek kilisedir. Sultanahmet meydanında Topkapı Sarayının 1.avlusunda yer alır. Buraya Osmanlının ilk müzesi diyebiliriz. Ayasofya Müzesi Müdürlüğünden alınan izin belgesi ile iç tarafı gezilebilir. Dış tarafından sadece fotoğraf çekilebilir.


Beylerbeyi Sarayı

Üsküdar Beylerbeyinde bulunan bu yer Osmanlıların sayfiye mekânı olarak kullanılmaktaydı. Yani Osmanlılar konuklarını burada ağırlardı. Birçok köşk ve bahçeden oluşan bu saray Sultan Abdülaziz isteği ile yaptırılmıştır. Harem ve Hümayun gibi bölümleri bulunur. Pazartesi ve Perşembe günleri dışında ziyarete açıktır.


Çinili Köşk

Fatih Sultan Mehmet’in Topkapı Sarayında yaptırdığı ilk köşk olma özelliğini taşımaktadır. Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çinili yapılar sergilenmektedir. İznik çinileri müzenin en nadide çinileri arasındadır. Pazartesi günleri hariç diğer günler ziyaret edilebilir.


Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un Beşiktaş semtinde bulunan Dolmabahçe Sarayı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Selamlık, Tören Salonu, Harem-i Hümayun olmak üzere üç bölümü vardır. Günlük ziyaretçi sayısı 3000 olarak belirlenmiştir. İstanbul’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.


İstanbul Oyuncak Müzesi

2005 yılında Sunay Akın’ın Göztepe’deki köşkünde kurulmuştur. Müzede Türkiye’den ve dünyadan birçok çeşit sayısı bilinmeyen oyuncak vardır.


Miniatürk(Minyatür Türkiye Parkı)

Türkiye’nin ilk minyatür parkıdır.2003 yılında kurulan bu parkta Osmanlı coğrafyasını yansıtan birçok eser minyatür bir şekilde ziyaretçilere gösterilmektedir.


Topkapı Sarayı

Osmanlı zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından devletin idare merkezi olarak kurulmuştur. Bab-ı Hümayun, Harem gibi bölümlerden oluşmaktadır. İstanbul’da en önemli yapılardan bir tanesidir. Salı günleri hariç ziyaret edilebilir.


 İstanbul’un Mesire ve Piknik Yerleri 


Aydos Mesire Yeri

Kartal Yakacık'a bağlı Aydos tepesinde bulunan bu yer muhteşem doğal güzelliğe sahip bir yerdir. Piknik alanları, koşu parkurları ve acıktığınızda yiyebileceğiniz lezzetli yemeklerden oluşan büfeleri vardır. Yorgunluğunuzu atacağınız ve sizi dinlendiren bir atmosfere sahiptir.


Belgrad Ormanları

Osmanlı zamanında şehrin su ihtiyacını karşılamak için burada birbiri ardına 3 adet bend inşa edilmiştir. Ormanın derinliklerinde keşif gezileri yapabilirsiniz. Aynı zamanda hem bisiklet sürülebilen hem de yürüyüş yapılabilen havası suyu mükemmel bir yerdir. Sarıyer Bahçeköy tarafında bulunmaktadır.


Büyükada

İstanbul’un Adalar semtinde bulunan meşhur adalarından bir tanesidir. Burada birçok aktivite yapmak mümkündür. Tekne ve bot turlarına katılabilir aynı zamanda faytonla etrafı dolaşabilirsiniz. Birçok el sanatı ürünlerin bulunduğu küçük dükkânlardan alışveriş yapabilirsiniz.


Mihrabat Korusu

Kanlıcada şarkılara, şiirlere, resimlere ilham veren eşsiz bir yerdir. Birçok ağaç türü bulunmaktadır. Korunun içinde dinlenme alanları, güzel yemek sunan cafe ve restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde çocuk parkı ve farklı sosyal tesisler bulunmaktadır.


Polonezköy Tabiat Parkı

Binbir çeşit ağaç ve bitki türü yetişen bu yer birçok ünlü tarihi ve sanatçı kimliği konuk etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk ve Franz List bunlar arasında sayılabilir. Beykoz ilçesinde bulunan bu yer mükemmel bir kamp alanıdır. Hafta sonu ailenizle geçireceğiniz harika bir yerdir.


Büyük ve Küçük Çamlıca

İstanbul Üsküdar’a bağlı Çamlıca tepesinin eteklerinde var olan çok güzel bir piknik alanıdır. Birçok ağaç ve bitki topluluğu ile birlikte tertemiz bir havası vardır. Büyük Çamlıca’da gözetleme dürbünü ile boğazı seyredebiliyorsunuz. Ayrıca birçok cafe ve restoranda oturup çok lezzetli yiyecekler yiyebiliyorsunuz. Küçük Çamlıca’da ise kendi hazırladığınız malzemeler ile birlikte çok harika bir piknik ortamı oluşturabiliyorsunuz.


 İstanbul Tarihi Alışveriş Yerleri 


Mısır Çarşısı

Hem doğu hem de batı ürünlerinin sentezlendiği tarihi büyük bir alışveriş çarşısıdır. İlk kurulduğu zamanlarda çoğunlukla Mısır’dan gelen baharatlar ve ürünler satıldığı için buraya Mısır Çarşısı denilmektedir. Mısır çarşısında daha önce aktarlar ve baharat dükkânları var iken şimdilerde ise kuyumcular ve hediyelik eşya satan birçok dükkân bulunmaktadır.


İstanbul’a gelen birçok turisti ağırlayan Mısır Çarşısı devasa bir ticaret merkezidir. Haftanın 7 günü açıktır. Yalnızca tüm dini bayramlarda ve Cumhuriyet bayramında kapalıdır. Mısır Çarşısı Eminönü Yeni Caminin yanındadır. Özellikle çarşıya girildiği anda buruna değen kahve kokusu sayesinde bilhassa bütün kahve severlerin uğrak mekânıdır.

Kapalı Çarşı

Ahilik teşkilatı tarafında Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde halkı ticarete yönlendirmek ve ayrıca sanat ve ekonomi alanlarında geliştirmeyi sağlamak için kurulmuş bir yerdir. Kapalı Çarşıda alışveriş yapılabilecek bir sürü irili ufaklı dükkânlar vardır.

Aktarlar, halıcılar, kuyumcular, el sanatları ile uğraşanlar, hediyelik eşya satanlar, dokuma ve tekstil ürünleri satanlar ile karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda çarşı içinde çay ocağı ve yemek yenilecek güzel yerler de bulunmaktadır. Kapalıçarşı İstanbul Beyazıt ilçesinde Sorguçlu Handa bulunmaktadır.


Son Güncelleme: 13.11.2018 21:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.