KHK Borçları

15 Temmuz 2016 menfur darbe girişimi sonrasında ülke kapsamında OHAL ilan edilerek meclis hızlı kararlar almak amacı ile Kanun Hükmünde Kararname çıkarmaya başlamıştır.

KHK Borçları

15 Temmuz 2016 menfur darbe girişimi sonrasında ülke kapsamında OHAL ilan edilerek meclis hızlı kararlar almak amacı ile Kanun Hükmünde Kararname çıkarmaya başlamıştır.

15 Mart 2020 Pazar 19:49
18 Okunma
KHK Borçları

15 Temmuz 2016 menfur darbe girişimi sonrasında ülke kapsamında OHAL ilan edilerek meclis hızlı kararlar almak amacı ile Kanun Hükmünde Kararname çıkarmaya başlamıştır. Ancak burada birçok kişi mağdur olmuştur. Fetö ile herhangi bir ilişiği olmayan fakat Fetönün kurumlarına hizmet vermiş olan kurum ve kuruluşlar alacaklı duruma gelmiştir. Devlet ilk olarak 667 ve 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan kurumların tüm borçlarının ödenmeyeceğime karar vermiştir. Fakat kurulmuş olan OHAL komisyonu yaşanan sıkıntıları ve mağduriyetleri görerek 670 sayılı KHK ile bir düzenleme yapmıştır. 670 sayılı KHK yürürlüğe girdiği tarih olan 17.08.2016’dan itibaren 60 gün içerisinde başvuranların borçları değerlendirilerek şartlara uygun olanların borçları ödenecektir ibaresi getirildi. Bu şekilde gerçekten mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmıştır.

KHK Borçlarının Ödenmesinde Uygulanacak Maddeler

KHK Borçlarının Ödenmesinde Şartlar bazı esaslara göre belirlenmiştir. Bu esaslar belirlenirken bazı kuruluşların kapatılmasına karar verilmiştir. Bu kuruluşları  maddeleyecek olursak;

  • 667 sayılı KHK’da ek 1’de belirlenmiş olan özel sağlık kuruluşları,
  • KHK ek 2’de yer alan özel eğitim kurumları ve özel olarak kurulmuş yurtlar öğrenci pansiyonları,
  • KHK ek 3’te yer alan vakıflara ait yükseköğretim kurumları,
  • KHK ek 4’te yer alan federasyon ve konfederasyonlar tamamen kapatılacaktır.

Kapatılan kuruluşlar dışında devredilen kuruluşlarda bulunmaktadır. Kapatılan ve devredilen kuruluşların borçlarını ödemek için öncelikle belirlenen husus borçların kesinlikle değerinden fazla ödenmeyeceğidir. Devralınan varlıkların değerinden fazla borç ödenmeyeceği hükmü de KHK’larda yer almıştır. Borçların ödenmesi içi ek mali külfet getirmemesi de önemli bir husustur. Ayrıca borçların ödeneceği kişilerin kesinlikle Fethullahçı terör örgütü ile bir bağlantısı olmaması gerekmektedir. KHK borçlarının ödenmesi için kefaletten doğmaması da gerekmektedir.

Alacaklı Olanların Yapması Gereken İşlemler

Öncelikle mağdur olan vatandaşların Kanun Hükmünde Kararname maddelerine tamamen uyup uymadıklarını incelemeleri gerekmektedir. Daha sonra alacaklı olanlar KHK yayınlandığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde ilgili bulunulan birime başvuruda bulunarak alacağını belirtmelidir. Borçların ödenmesinde belirlenen hususlardan birisi de borcun 500 tl üzeri olmamasıdır. Borcun ödenmesi Maliye bakanlığı belirli bir sıraya koyarak ödeme yapacaktır. Bu sıralamalar belirlenirken; borçların tarihinden itibaren sıralama, vergi borçları, Fetö kurumlarında çalışanların sigorta pirimleri, resim, harç ve fon kesintisi, elektrik ve su faturası borçları, doğalgaz borçları, iletişim borçları gibi borçlar belirlenerek sırayla ödeme yapılacaktır. Maliye Bakanlığı tarafından KHK borçları bu şekilde bir sıralama ile ilerleyen süreçlerde ödeme yapacağına dair kamuoyuna duyuru yapmıştır.

Gerçek ve tüzel kişilerin sahip olduğu ancak hazineye devredilen kurum ve kuruluşlardan alacağı olanlara dair düzenlemeler ise şu şekilde belirlenmiştir. Alacaklılar değersiz alacaklılar ve şüpheli alacaklılar olarak ikiye ayrılmıştır. Değersiz alacaklılar kapsamında alacaklarını almalarına imkan tanınmayanlar girmektedir. Şüpheli alacaklılar ise alacaklarını defalarca istemesine rağmen alamamış ve dava ve icra takibine değmeyecek kadar az olanlar olarak tanımlanmıştır. 

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
KhkKhk Borçları
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.