Gaziantep ilçeleri nelerdir? Gaziantep'in kaç ilçesi var? Gaziantep’in ilçe belediye başkanları kim? Hangi Parti'de


Gaziantep’in kaç ilçesi vardır? Gaziantep’in ilçe belediye başkanları kim? Gaziantep’te ilçe belediyeleri hangi partide? Gaziantep’in nüfusu kaçtır? Gaziantep ne zaman il oldu? İşte detaylar…

Gaziantep ya da eski ve halk arasındaki kısa adıyla Antep (Osmanlıca: عینتاب Ayntab) Türkiye’nin Gaziantep ilinin merkezi olan şehirdir. Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kesişme noktasında bulunan Türkiye’nin önemli şehirlerinden Gaziantep; sanayi ve gelişmişlik bakımından ilk sıralarda yer alır. Eğitim, ticaret ve sanayi şehridir. Hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Orta Fırat bölümünde yer alan Gaziantep’te Akdeniz İklimi görülmektedir. Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep’in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep’in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi sayılabilir.

Gaziantep’in 2019 verilerine göre, 2 milyon 69 bin nüfusu vardır.

2019 Türkiye yerel seçimlerinde resmi adıyla 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve 9 ilçenin belediye başkanı seçildi.

Uzman Dr. Fulya Keçeci kimdir?

2019 seçimlerinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve 6 ilçe belediyesi AK Parti, 2 ilçe Cumhuriyet Halk Partisi, 1 ilçe de Milliyetçi Hareket Partisi yönetimindedir.

YSK’nın resmi verilerine göre seçimin sonuçları aşağıdaki gibidir:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi: Adalet ve Kalkınma Partisi. Belediye Başkanı Fatma Şahin, 2019 yerel seçiminde yüzde 53,9 oy aldı.

İlçeler

Araban: Cumhuriyet Halk Partisi. Belediye Başkanı Hasan Doğru, 2019 yerel seçiminde yüzde 51,9 oy aldı.

İslahiye: Adalet ve Kalkınma Partisi. Belediye Başkanı Kemal Vural, 2019 yerel seçiminde yüzde 49, 6 oy aldı.

Karkamış: Cumhuriyet Halk Partisi. Belediye Başkanı Ali Doğan, 2019 yerel seçiminde yüzde 53,3 oy aldı.

Nizip: Adalet ve Kalkınma Partisi. Belediye Başkanı Mehmet Sarı,  2019 yerel seçiminde yüzde 53,2 oy aldı.

Nurdağı: Adalet ve Kalkınma Partisi. Belediye Başkanı Ökkeş Kavak, 2019 yerel seçiminde yüzde 39, 6 oy aldı.

Oğuzeli: Milliyetçi Hareket Partisi. Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, 2019 yerel seçiminde yüzde 57,3 oy aldı.

Şahinbey: Adalet ve Kalkınma Partisi. Belediye Başkanı Mehmet İhsan Tahmazoğlu, 2019 yerel seçiminde yüzde 60,3 oy aldı.

Şehitkamil: Adalet ve Kalkınma Partisi. Belediye Başkanı Muhammed Rıdvan Fadıloğlu, 2019 yerel seçiminde yüzde 53,6 oy aldı.

Yavuzeli: Adalet ve Kalkınma Partisi. Belediye Başkanı Mustafa Kemal Sakaroğlu, 2019 yerel seçiminde yüzde 53,4 oy aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz