Ferenc Krausz kimdir? 2023 Nobel Fizik Ödülü kazananı kimdir?


Ferenc Krausz kimdir? Ferenc Krausz nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Ferenc Krausz’ın kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Ferenc Krausz kimdir? Ferenc Krausz kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Ferenc Krausz’ın biyografisini haberimizde derledik…

Ferenc Krausz (17 Mayıs 1962, Mór, Macaristan’da doğdu), araştırma ekibi ilk Attosaniye ışık darbesini üretip ölçen ve bunu atomların içindeki elektronların hareketini yakalamak için kullanan Macar-Avusturyalı bir fizikçi ve Nobel Ödülü sahibi. attofizik. 2023 yılında Pierre Agostini ve Anne L’Huillier ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

Krausz, Eötvös Loránd Üniversitesi’nde teorik fizik ve Macaristan’daki Budapeşte Teknik Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği okudu. Avusturya’nın Viyana Teknik Üniversitesi’ndeki habilitasyonundan sonra aynı enstitüde profesör oldu. 2003 yılında Garching’deki Max Planck Kuantum Optik Enstitüsü’ne direktör olarak atandı ve 2004’te Münih’teki Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde deneysel fizik bölümünün başkanı oldu. 2006 yılında Münih İleri Fotonik Merkezi’ni (MAP) kurdu ve yöneticilerinden biri olarak hizmet vermeye başladı.

Ferenc Krausz ve araştırma ekibi, bir femtosaniyeden daha kısa süren bir ışık darbesi yaratan ve ölçen ilk kişilerdi. Araştırmacılar bu Attosaniyelik ışık darbelerini elektronların atom içi hareketini gerçek zamanlı olarak gözlemlenebilir hale getirmek için kullandılar. Bu sonuçlar Attosaniye fiziğinin başlangıcını işaret ediyordu.

1990’larda, bu dönüm noktasının temeli, Ferenc Krausz ve ekibi tarafından femtosaniye lazer teknolojisinin nihai sınırlarına, yani enerjilerinin büyük bir kısmını tek bir yerde taşıyan ışık darbelerine kadar daha da geliştirilmesine yönelik çok sayıda yenilikle atıldı. elektromanyetik alanın tek salınımı. Bu tür kısa ışık darbelerinin üretilmesi için vazgeçilmez bir ön koşul, geniş bantlı (beyaz) ışığın farklı renk bileşenlerinin bir oktavın tamamındaki gecikmesinin yüksek hassasiyetli kontrolüdür. Ferenc Krausz ve Robert Szipöcs’ün işbirliğinden ortaya çıkan periyodik olmayan çok katmanlılar (cıvıl cıvıl aynalar) böyle bir kontrolü mümkün kıldı ve günümüzün femtosaniye lazer sistemlerinde vazgeçilmezdir.Kısmetse Olur: Aşkın Gücü Nihle kimdir? Nihle Kopan kimdir?

2001 yılında, Ferenc Krausz ve grubu ilk kez bir ila iki dalga döngüsünden oluşan yoğun lazer darbeleri aracılığıyla attosaniyelik ışık darbelerini (aşırı ultraviyole ışık) yalnızca üretmeyi değil aynı zamanda ölçmeyi de başardılar. Böylece kısa bir süre sonra elektronların atom altı ölçekteki hareketini gerçek zamanlı olarak izleyebildiler. Ferenc Krausz ve ekibi tarafından gösterilen femtosaniye darbesinin dalga formunun kontrolü ve bunun sonucunda elde edilen tekrarlanabilir attosaniye darbeleri, günümüzün deneysel attosaniye fiziğinin teknolojik temeli olarak attosaniye ölçüm tekniğinin kurulmasını sağladı. Geçtiğimiz birkaç yılda, Ferenc Krausz ve iş arkadaşları bu araçlarla moleküllerdeki elektronları kontrol etmeyi başardılar ve ilk kez tünel açma, yük taşınması, tutarlı EUV emisyonu, gecikmeli EUV emisyonu gibi çok sayıda temel elektron sürecini gerçek zamanlı olarak gözlemlemeyi başardılar. fotoelektrik etki, değerlik elektron hareketi ve dielektriklerin optik ve elektriksel özelliklerinin kontrolü. Bu sonuçlara Joachim Burgdörfer, Paul Corkum, Theodor Hänsch, Misha Ivanov, Ulrich Heinzmann, Stephen Leone, Robin Santra, Mark Stockman ve Marc Vrakking gibi bilim insanı gruplarıyla yapılan uluslararası işbirlikleri sayesinde ulaşıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz