EY, birçok belirsizliğin ve risklerin tesirinde olan bir dönemde telekom şirketlerinin karşı karşıya olduğu en büyük 10 riske dikkat çekiyor.

Uluslararası danışmanlık ve kontrol şirketi EY (Ernst & Young) global çapta telekom şirketlerini bekleyen en büyük 10 riski açıkladı. Telekomünikasyon şirketlerinin hayli değişken bir iş ortamında stratejilerini yenilemekte olduğuna dikkat çeken EY raporu, telekom operatörlerinin son iki yılda dijital dönüşüm teşebbüslerinin kapsamını ve maksatlarını genişlettiğine işaret ediyor. Bunun yanı sıra, EY’ın Telekomünikasyon operatörleri için en büyük 10 risk raporu, telekom operatörlerinin iş gücünde çeşitliliği ve kapsayıcılığı (D&I) düzgünleştirmek ve yeni yetenekleri çekmek dahil olmak üzere sürdürülebilirliğe tekrar odaklandıklarını vurguluyor. 

Telekomünikasyon şirketlerinin, bu amaçlara ulaşma yolunda karşılaştıkları risklere gereğince ahenk sağlayabilmelerinin ehemmiyetini vurgulayan rapor, işletme maliyetlerinin yükseldiği enflasyonist bir ortamda telekomünikasyon şirketlerinin, müşterilerin karşı karşıya olduğu hayat maliyeti baskılarından güvenlikle ilgili gelişen beklentilere ve değişen iş gücü kültürü algılarına kadar çeşitli zorluklarla başa çıkmak zorunda olduğuna işaret ediyor. 

EY, telekom dalını 2023 yılında etkileyen en büyük 10 riski ve bunlarla başa çıkmak için bu alandaki şirketlere yönelik tekliflerini şöyle sıralıyor:

Risk 1. Hayat maliyeti krizi ile karşı karşıya olan müşterilere kâfi cevap verememek

Yaşam maliyeti krizi, hanelerin telekomünikasyon sağlayıcılarından bedel alıp almadıklarını yine gözden geçirmelerine neden oluyor. EY’ın bahisle ilgili araştırmasına nazaran, hanelerin %45’i içerik hizmetleri için gereğinden fazla ödeme yaptıklarına inanıyor. %44’ü ise geniş bant servis sağlayıcıların onlara en düzgün teklifleri sunmak için gereğince uğraş harcamadıklarını düşünüyor. 

Risk 2. Güvenlik ve itimat konusunda değişen zorunlulukları hafife almak

Son periyotta siber tehditler süratle artıyor ve telekom operatörleri de bu tehditlerin önüne geçmek için gayret ediyor. Araştırmalar, günümüzde tüketicilerin %46’sının internet kullanımında ferdî bilgilerini inançta tutmanın neredeyse imkânsız olduğuna inandıklarını ortaya koyuyor. Tıpkı vakitte, telekomünikasyon şirketlerinin bilgi güvenliğinden sorumlu üst seviye yöneticilerinin (CISO’lar) %39’u, güvenlik hususlarının stratejik yatırımlara gereğince dahil edilmediğini düşünüyor. 

Risk 3. İş gücü kültüründe ve çalışma biçimlerinde düzgünleştirme yapılamaması 

İşverenlerin ve çalışanların iş gücü kültürüne yönelik görüşleri farklılaşıyor. EY’ın iş gücü alanında gerçekleştirdiği bir araştırmaya (Work Reimagined) nazaran, teknoloji, medya ve telekomünikasyon bölümü çalışanlarının %91’i haftada iki yahut daha fazla gün uzaktan çalışmak istiyor. Herkesin haftada beş gün ofiste mesai yapması gerektiğine inanan patronların oranı ise %25. Pahalı yetenekleri kaybetme riskine karşı, telekom şirketlerinin çalışanlarını dinlemesi ve çalışanların beklentilerine cevap vermesi daha da ehemmiyet kazanıyor. 

Risk 4. Sürdürülebilirlik gündeminin güçlü yönetilememesi 

Yenilenebilir güç tüketimi ve e-atık idaresi üzere çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) ölçümleri çoklukla eksik durumda. Dahası, telekom şirketlerinin %39’u belli bir “net sıfır” stratejisini, geçiş planını yahut karbonsuzlaştırma stratejisini paylaşmış değil. Müşteri muhtaçlıklarının süratle geliştiği bir ortamda operatörler, değişen paydaş beklentilerine ahenk sağlamak için bu hususa daha fazla ehemmiyet vermeli. 

Risk 5. Dijitalleşmenin verimliliği hızlandırmada faal kullanılamaması 

Günümüzün enflasyonist baskıları, telekom şirketlerinin verimliliği ve çevikliği artırmasının değerini bir üst düzeye taşıdı. EY raporu, çeşitli karmaşıklıkların yeni kuşak teknolojiler aracılığıyla dönüşüm yeteneklerini sınırladığını ortaya koyarken çeşitli insan faktörleri de bu alanda ilerlemeyi sınırlayan etkenler ortasında gösteriliyor. Operatörler, dönüşüm gündemlerinin karşı karşıya olduğu en büyük kültürel zorluk olarak uzaktan çalışmanın iş birliği üzerindeki olumsuz tesirini öne sürüyor.

Risk 6. Altyapının güçlü direnç ve erişiminin sağlanamaması

Ağ güvenilirliği, müşteriler için bir tasa kaynağı olmayı sürdürüyor. Daima artan bilgi tüketimi ise telekom operatörleri için mevzuyu daha da zorlaştırıyor. Pandemi periyodunda daha da derinleşen dijital uçurum hesaba katıldığında altyapı üzerindeki baskı daha da artırıyor. 

Risk 7. Yenilikçi iş modellerini değerlendirememe 

IoT (Nesnelerin interneti) ve bulut bilişim üzere süratli büyüyen alanlarda elde edilen gelirlerin küçük oranlarda kalması nedeniyle şimdi kayda kıymet bir randıman artışı sağlanabilmiş değil. Buna ek olarak, telekom şirketlerinin teklifleri ile kurumsal müşterilerin talepleri ortasında, bilhassa gelişmekte olan hizmet alanlarında bir ahenk eksikliği kelam konusu.

8. Altyapı varlıklarının kıymetini maksimize edememe

Son periyotta telekom şirketlerinin sahip oldukları altyapının kıymetini ortaya çıkarma eforları sürat kazanıyor. Bilhassa çeşitli altyapı çeşitlerine yönelik yine yapılandırma alanındaki elden çıkarmalar, paylaşım ve ortak teşebbüs yollarına daha çok başvuruluyor. Birçok telekom CEO’su, temel ve temel olmayan altyapılar ortasında daha net bir ayrım yapmanın elden çıkarma konusundaki planlarına yardımcı olabileceğine inanıyor, birçoğu da temel işlerini yine tasarlama fırsatlarını kaçırdıklarına inanıyor.

9. Dış ekosistemlerle yetersiz iş birliği 

5G ağlarına yönelik talep günden güne artarken, şirketler etkin olarak ilgili ekosistemle güçlü ilgilere sahip tedarikçiler arıyor. Tüm bunlar, telekom şirketlerinin dış ekosistemlerle iş birliğini güçlendirmesini gerektiriyor. Lakin telekom şirketlerinin yalnızca %11’i, birden fazla iştiraki yeni iş modellerinin temeli olarak görüyor ve ekosistem iştirakine stratejilerinin merkezinde yer vermiyor.

10. Değişen düzenleyici ortama gereğince ahenk sağlayamama

Ülkelerin bilgi muhafaza ve zımnilik kurallarını uygulamaya koyması yahut değiştirmesiyle ortaya çıkan çok kesimli düzenleyici yaklaşımlar, çeşitli zorlukları da beraberinde getiriyor. Yapay zekâya yönelik artan düzenleyici odaklanma, riskleri artırabilecek bir etken. Tüm bunlarla birlikte, altyapının güçlendirilmesi için devlet dayanağı üzere siyasetler da çeşitli fırsatlar yaratabilir.

EY Türkiye Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji (TMT) Dal Başkanı Emre Beşli konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: 

“Hızla değişen ve global belirsizliklerin hâkim olduğu bir dünyada telekom bölümünün karşı karşıya olduğu riskler de süratle değişip gelişmeye devam ediyor. Dünyada olduğu üzere ülkemizde de telekom şirketlerinin ortaya çıkan tehditler konusunda dikkatli olmaları ve bunlarla başa çıkmak için yeni ve yanlışsız stratejiler geliştirmeleri gerekiyor. EY raporu, telekom operatörlerinin bu periyotta güvenliğe ve itimada güçlü bir halde odaklanması gerektiğini vurguluyor. Bunun yanı sıra, iş gücü kültürünün geliştirilmesinin ve sürdürülebilirliğin daha âlâ idaresine yönelik hareketlerin de en kritik zorunluluklar ortasında olduğunu görüyoruz.”

“Özellikle müşterilere daha net, kolay ve inançlı dijital ‘self servis’ tecrübeler sunmanın değeri artıyor. Bununla birlikte, güç kullanımı ve karbon emisyonlarından çalışma ortamında kapsayıcılığa kadar sürdürülebilirlik gündeminin daha yeterli yönetilmesi, verimliliği de artırabilir. Bu da müşteriler, çalışanlar ve ekosistem paydaşları ortasında daha yüksek bir inanç ve bağlılık sağlayabilir.”  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz