Eşber Yağmurdereli kimdir? - Elips Haber
Berkant Keskin kimdir?

Eşber Yağmurdereli nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor Eşber Yağmurdereli’nin kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Eşber Yağmurdereli aratılıyor. Eşber Yağmurdereli kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Eşber Yağmurdereli’nin biyografisini haberimizde derledik…

Yağmurdereli Erzurum Tortum’da1945’te doğdu, 1964’te üniversite merkezi sınavını üçüncülükle kazandı.

12 Mart 1971’den sonra üniversiteden uzaklaştırıldı. 1972’de Samsun’da avukatlığa başlayan Yağmurdereli “Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi/ Acilciler” grubunun kurucusu ve lideri olduğu iddiasıyla 13 Mart 1978’de tutuklandı, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirme”fiilini düzenleyen 146. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Samsun Ağır Ceza Mahkemesi’nce müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 13 buçuk yıl sonra, Terörle Mücadele Yasası (TMY) ile öngörülen”şartlı tahliye”den yararlanarak, 1 Ağustos 1991’de serbest bırakıldı.

Yağmurdereli, serbest bırakılmasından sonra, “barış” ve”demokrasi” girişimlerinde yer aldı, ölüm oruçlarında aracı oldu.”Barış için 1 Milyon imza kampanyası”nın sözcülüğünü yaptı.

Yağmurdereli, 8 Eylül 1991’de İnsan Hakları Derneği (İHD) mitingindeki konuşması nedeniyle 10 ay hapis cezasına mahkum oldu. Karar Yargıtay’da onanınca, daha önce, “şartlı tahliye” edildiği için 10 aylık hapis cezası daha önceki cezasının geri kalanıyla birleştirildi.

Böylece, Yağmurdereli 22.5 yıl hapis cezası için 1997’de cezaevine konuldu.

İç ve dış kamuoyunun baskısı sonucu, 9 Kasım 1997’de, ceza infazı 1 yıl süreyle ertelenerek serbest bırakıldı. Karar, 16 Aralık’ta geri çekilince, Yağmurdereli 1 Haziran 1998’de yeniden tutuklandı ve 18 Ocak 2001’de serbest bırakıldı.

İnsan hakları mücadelesinin en önde gelen isimlerinden Yağmurdereli’nin 13 buçuk yıllık cezaevi günlerinde yazdığı”Akrep” oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahneledi.

Akrep, Yağmurdereli’ye iki de ödül getirdi: 1998’de Sanat Kurumu’ndan “bütün zamanların en iyi yazılmış oyunlarından”,1999’da İsmet Kuntay En İyi Oyun Yazarı ödülleri…

1985’de Nelson Mandela’nın aldığı, Fransa’nın Bordeaux kentindeki İnsan Hakları Enstitüsü ile Avrupalı Avukatlar Derneği’nin verdiği Ludovic Trarieux ödülü 2000’de Yağmurdereli’nin oldu.

Pek çok ödül sahibi Yağmurdereli, 8 Temmuz 2001 Görme Engelliler Satranç Turnuvası’nda da beşinci oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz