Pek çok insan daha düzgün hissetmek, toplumda kendine yer edinebilmek için fizikî görünümünü değiştirmek istiyor. Burun estetiği de erkeklerde sık tercih edilen estetik operasyonlar ortasında yer alıyor. Lakin burun estetiğinin yüz manzarasını başlı başına etkilediğinin unutulmaması gerekiyor. Bireye nazaran hoşun değil, sanatsal açıdan bakılınca hoş imgenin yakalanması ve sağlıklı bir biçimde nefes alınabilmesi büyük kıymet taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. İsmail Lider Uysal, erkeklerde burun estetiği hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. 

 

Kadın ile erkek burun estetiği ortasında farklar bulunuyor

 

Erkekler ve bayanlar ortasında estetik görünüm açısından kimi farklar vardır. Erkekler çoklukla ameliyat olduklarının anlaşılmasını istemez, estetik sonrasında dışarıdan bakıldığında doğuştan burunlarının biçimiymiş üzere anlaşılmasını tercih eder. Bayanlardan farklı olarak erkekliğin maskülen yapısına uygun bir hal isterler. Bayanlar daha dar, daha küçük bir burun isterken, erkekler daha iri ve daha düz inen bir burun ister. Ayrıyeten bayanlara nazaran burun uçları daha geniş ve burun kenarları daha yapılı olur. Erkekler estetik burun ameliyatı olduğunun anlaşılmasını istemedikleri için burun sırtının tam düzgün olmasındansa hafif çıkıntılı kalması tercih edilebilir. 

 

Erkeklerde de ülkü yaş 22 

 

Günümüzde pek çok hasta 18 yaşını doldurur doldurmaz burun estetiği için başvurmaktadır lakin yüz kemiklerinin büsbütün oturması 22 yaşı bulmaktadır. Bu nedenle erkeklerde yahut bayanlarda burun estetiği ya da tüm estetik operasyonlar için 22 yaş ülküdür. Ameliyat öncesinde hastanın tam olarak ne istediğinin anlaşılması, tüm açıların belirlenmesi, belli formatlarda hazırlanması ve fotoğraflanması kıymetlidir. Tüm bunlar kayıt altında olmalı ve hastanın imzası alınmalıdır. 

 

Ameliyattan sonra 6 ay dikkatli olmak gerekiyor

 

Burun estetiği ameliyatından sonra bayan ve erkek hastaların dikkat etmesi gerekenler birebirdir. Birinci geceden sonra hastanın 3 aylık dikkat etmesi gereken bir devir başlar. İki hafta boyunca burun alçılarla desteklenir bu sayede oluşabilecek travmalardan korunur.  Bunun için içeriden ve dışarıdan buruna koyulan materyallerle burun desteklenir. 6 ay kadar hastanın gözlük takmaması, güneşten korunması, yüze gelebilecek en ufak travmalardan bile korunması istenir. Burnun büsbütün güzelleşmesi 6 ayı bulmaktadır ve 6 aydan sonra olağan hayata geçilir. 

 

Burun estetiğinden sonra bunlara dikkat edin;

  1. Crossfit ve koşu üzere yorucu aktivitelerden kaçının.
  2. Burnunuzda bandaj varken duş almak yerine banyo yapın.
  3. Burnunuzu sümkürmeyin.
  4. Kabızlığı önlemek için meyve ve sebzeler üzere yüksek lifli yiyecekler yiyin. Kabızlık, ödem yapabileceğinden ameliyat bölgesinde basınca neden olabilir.
  5. Çok gülümseme yahut kahkaha atmak üzere çok yüz tabirlerinden kaçının.
  6. Üst dudağınızın hareketini sınırlamak için dişlerinizi nazikçe fırçalayın.
  7. Önden bağlanan giysiler giyin. Gömlek yahut kazak üzere giysileri başınızın üzerine çekmeyin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz