Eren Holding iştiraklerinden Çağdaş Karton’un, Zonguldak’ta faaliyet gösterecek yeni “Yeşil Fabrikası”na 650 milyon Euroluk yatırım için finansman hazır. Zonguldak’ta faaliyete geçecek yeni PM6 üretim sınırı ile şirket yıllık üretim kapasitesini artırarak 1.9 milyon tona çıkartacak. Kendi limanına ve su arıtma tesisine sahip olan fabrika yüzde 100 etraf dostu üretim yaklaşımıyla planlandı. Deniz suyunun arıtılmasıyla yıllık 25 milyon metreküp su tasarrufu sağlayacak olan tesis birebir vakitte her yıl 25 milyon ağacın kesilmesinin de önüne geçecek. 

Finans kuruluşları tarafından “Yeşil Fabrika” olarak onurlandırılan PM6 üretim çizgisinin yatırım finansmanı için yapılacak muahede 19 Nisan Çarşamba günü Çırağan Sarayı’nda düzenlenen merasimle tanıtıldı.  Törende Eren Holding İdare Konseyi Lideri Ahmet Eren, ING Türkiye Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay, ING Türkiye Kurumsal Müşteriler Genel Müdür Yardımcısı İpek Erhan, DZ Bank Türkiye Baş Temsilcisi Pinar Ersoy, Ziraat Bankası Pazarlama Küme Lideri Melih Tarhan ve Çin Halk Cumhuriyeti Sinosure CEO’su Hetai Sheng hazır bulundu. Devam eden mutabakat sürecinde ING, “Yeşil Kredi” Koordinatörlük sorumluluğunu üstlenerek kredinin sağlanmasına azami dayanağı gösteriyor.

Eren Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve Çorlu’da bulunan fabrikasında gerçekleştirdiği yıllık 1.3 milyon tonluk üretimle kesim başkanı pozisyonunda bulunan Çağdaş Karton, Zonguldak’ta kurulacak yeni tesisle üretim kapasitesini yüzde 50 den fazla bir oranda artıracak. PM6 üretim sınırı, pozisyonu sayesinde şirketin ihracat kapasitesini de artıracak. Halihazırda ambalaj kâğıdı üretiminde Avrupa’da 5. Sırada yer alan Çağdaş Karton yeni tesisin devreye girmesiyle bu alanda Avrupa’da 3. sıraya yükselecek. 650 milyon euro yatırımla kurulacak ve birinci kademede yaklaşık 500 şahsa istihdam sağlayacak yeni üretim çizgisi için sürdürülebilirlik kriterleri ve lojistik imkanlar göz önünde tutularak Zonguldak tercih edildi. Tesisin bölge iktisadına de kıymetli bir katkı sağlaması bekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz