Sürdürülebilirliği stratejisinin merkezine koyarak, insan ve teknoloji odağıyla daha akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sunmak için projeler üreten Enerjisa Güç; İVME ve İTÜ Çekirdek kapsamı altında 51 projeyi 4.2 milyon TL kaynak ayırarak destekledi.

 

Türkiye’nin güç dönüşümüne öncülük eden başkan dağıtım, perakende satış ve müşteri tahlilleri şirketi Enerjisa Güç, yeni projelerin hayata geçirilmesini teşvik etmek ve genç girişimcileri yeni iş alanlarında desteklemek üzere faaliyetlerini sürdürüyor. İTÜ Çekirdek iş birliği ve kendi bünyesinde yürüttüğü İVME Teşebbüs Hızlandırma Programı kapsamında 51 teşebbüs projesini destekleyen Enerjisa Güç, 30’u İVME, 21’i İTÜ Çekirdek için olmak üzere toplamda 4.2 milyon TL’lik maddi dayanakta bulundu.

Enerjisa Güç’ün destekleyicisi olduğu bu teşebbüslerden biri olan ‘KOZALAK’, Yangın Erken Tespit Sistemi’ni Ege Bölgesi’ndeki orman yangınlarının erken tespiti için birinci kere kullanılmaya başlandı. Sistem sayesinde orman yangınlarında erken tespit ve ihtar, hava kalitesinin ölçülerek zehirli, yanıcı ve patlayıcı gaz tespiti yapılabilecek. Böylelikle ormanlarda büyük tahribata yol açan yangınlara erkenden müdahale edilerek geniş alanlara yayılmasının önüne geçilecek. Enerjisa Enerji’ nin ülkemizde geniş alanda tesirli olan orman yangınları sonrasında hayata geçirdiği projelerden biri olan KOZALAK, milletlerarası alanda da takdir gördü ve Communitas Awards’ ın ‘’Kurumsal Toplumsal Sorumlulukta Mükemmellik‘’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalının Sürdürülebilirlik alanında en uygunu olarak seçildi.

Enerji sanayisinin geleceğini şekillendiren proje: İVME 

Enerjisa Enerji’nin dala yönelik tahliller geliştiren teşebbüslere dayanak sağlayan İVME programı sayesinde eser prototipi oluşturulmuş teşebbüslerin, ticarileşme ve ölçeklenmesi desteklenerek teşebbüsçü ekosisteminin gelişmesine katkı sağlanıyor. Proje kapsamında, eser test edilme sürecinde girişimcilere finansal dayanak sunuluyor. Uygun bulunan projeler Enerjisa Dağıtım Şirketleri Ayedaş, Başşehir Edaş ve Toroslar Edaş’ın ulusal yatırım ekosistemine dahil edilebiliyor ve Eurogia, Free Electrons ve InnoEnergy üzere milletlerarası güç kesimi ilişkilerinden faydalanabiliyor.

Türkiye’nin birinci ve en süratli şarj istasyonu ağına dönüşen girişimcilik kıssası: EŞARJ

Öte yandan Enerjisa Güç tarafından sahiplenen ve desteklenen teşebbüs fikri Eşarj, bugün Türkiye’nin birinci ve en süratli şarj istasyonu ağı olarak hizmet veriyor. Eşarj girişimcilik öyküsünün, Enerjisa Enerji’nin yenilikçi fikirlere büyük dayanağını somutlaştırdığının altını çizen Enerjisa Güç CEO’u Murat Pınar şu açıklamada bulundu:

“Türkiye’de bir birincisi hayata geçirerek güç dalında geliştirilecek projeleri desteklemek hedefiyle girişimcilik çalışmalarımıza 2015 yılında İTÜ ARI Teknokent Çekirdek ile iş birliği ile başladık. Bu husustaki kararlılığımız ve ortaya koyduğumuz dayanak sayesinde hem dala hem de topluma katkı sağlayan fikirlerin hayata geçirilmesine katkı sağlamaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Bir muvaffakiyet öyküsüne dönüşen Eşarj, Enerjisa Güç olarak önümüze gelen âlâ fikirlerin büyütülerek ülkemize kazandıracağımızın bir örneği. İnsan ve teknoloji odağıyla daha akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sağlamak en değerli emelimiz. Sürdürülebilirliği stratejisinin merkezine koyan, yarar sağlayacağına inandığımız her fikrin hayata geçirilmesine var gücümüzle deste olacağız.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz