İBB’nin esaslı kurumu İSKİ, en büyük içme suyu tüneli projesi Kağıthane-Bahçelievler-Sefaköy İçme Suyu Tüneli’ndeki çalışmalarında yüzde 65’lik ilerleme düzeyine ulaştı.

Bugüne kadar 2,2 milyar liralık öz kaynak kullanılarak ilerleyen ve kazısız teknolojiyle gerçekleştirilen projede kullanılan TBM aygıtı, İSKİ’nin Eyüpsultan Münzevi Terfi Merkezi’ne ulaştı. Merkezde incelemelerde bulunan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı ve İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “İSKİ üzere bir kadim kurumun, yüzyıllar sürecek hizmetinin yalnızca bir zerresi kadar bir kısmına hizmet eden insanlarız. Bireylerin önde değil; kurumların, kuralların ve kurumsallığın önde olduğu bir memleket, bir kent hayal ediyorum. Bu hayalin gerçek olmasını da dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) esaslı kurumu İSKİ’nin en büyük içme suyu tüneli projesi Kağıthane-Bahçelievler-Sefaköy İçme Suyu Tüneli’nde çalışmalar son süratle devam ediyor. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı ve İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, tünelleri kazan TBM (Tünel Açma Makinesi) aygıtının İSKİ’nin Eyüpsultan Münzevi Terfi Merkezi’ne ulaşması nedeniyle düzenlenen inceleme seyahatine katıldı. 

İMAMOĞLU, BAŞA TARAFINDAN BİLGİLENDİRİLDİ

İmamoğlu, inceleme gezisi sırasında İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa tarafından bilgilendirildi. “İstanbul’un günümüzde ve gelecekte artan su muhtaçlığını karşılayacak, kuraklık devrinde sigorta vazifesi görecek olan Melen Suyu’nun İstanbul’un Avrupa yakasının iç ve batı kesitlerine ulaştırmak emeliyle üretimine başlanan projemizin çok kıymetli bir kademesini tamamlamanın memnuniyetini yaşıyoruz” diyen Başa, “İstanbul’un nüfusunun büyük kısmı Avrupa yakasında lakin su kaynaklarımızın çok kıymetli bir kısmı ise, Asya yakasında. 200 kilometre aralıktan Melen ve Yeşilçay regülatörlerinden her gün, İstanbul’un Cumhuriyet Arıtma Tesisi’ne suyumuzu alıyoruz. Burada arıttıktan sonra, tekrar kuzey tünelleriyle bu suyu Kağıthane’ye getiriyoruz. Ve oradan Avrupa’nın iç kesitlerine dağıtıyoruz. Dün prestijiyle mesela 1 milyon 272 bin metreküp suyu, biz, bu biçimde geçirmişiz. Ancak doğal bu su yetersiz. Bilhassa Avrupa yakasındaki su kaynaklarımızda şu anda yaşadığımız kuraklıkta da bunu görüyoruz. Daha fazla suyu bizim iç bölümlere ulaştırmamız gerekiyor” tabirlerini kullandı. 

 

TÜNELLERİN UZUNLUĞU 20.6 KİLOMETRE OLACAK

Projemizin ana emelini, “Melen’den gelen suyu, Kağıthane’ye getirdiğimiz suyu arıttıktan sonra, Avrupa tarafındaki birçok ilçemize ulaştırmak ve alternatif yeni bir kaynak oluşturmak” kelamlarıyla özetleyen Başa, “Bu noktada tünellerle gelen su, farklı noktalarda, bilhassa üç kıymetli su depomuz olan, şu anda içinde bulunduğumuz Eyüpsultan Münzevi Depo, Bahçelievler Depo ve Sefaköy Depo ile ilişki sağlanacak, yaklaşık 1,5 milyon metreküplük bir su aktarılacak. İstanbul’a İSKİ’nin günde 3 milyon metreküp civarında su verdiğimizi düşünürsek, neredeyse verdiğimiz suyun yarısı kadar bir suyu bu tünellerden aktarabileceğiz. Toplamda tünellerimizin uzunluğu, Kağıthane’den Bahçelievler’e kadar 20 bin 614 metre. Devasa tüneller bunlar. Yani 4 metre çapında beton bir tünelden bahsediyorum. Olağan bu beton tünelden su akmayacak. Bunun içerisine 3 metre çapında çelik borular döşeyerek, projeyi tamamlamış olacağız” bilgilerini paylaştı. 

“2018’DE BAŞLADI, 2019’DAN İTİBAREN HIZLANDI”

Projenin 2018 yılı itibariyle başladığını aktaran Başa, şunları söyledi:

“Yer teslimi yapıldı. 2019’un Haziran ayı itibariyle proje, misyona gelmenizle bir arada hızlandı. Ve şu ana kadar 13 bin 450 metrelik kısmını bitirmiş olduk. Yani toplam sınırın yüzde 65’ini tamamlamış olduk Sayın Liderim. Toplamda bugüne kadar, yüzde 43,5’luk bir mali nakti gerçekleşmeye ulaştık. Yani kabaca, bugüne kadar başladığımız nokta itibariyle, yapılan işlerin yüzde 98,5’u, yeni devirde yapılmış oldu. Ve süratle devam ediyoruz. Bugün itibariyle, Kağıthane-Münzevi ortasındaki yaklaşık 7 kilometrelik kısmı tamamlamış oluyoruz. Biraz sonra talimatınızla makinemiz buradan çıkacak ve tünelimiz tamamlanmış olacak. Olağan beton tüneli tamamlamak yetmiyor, çabucak biz gerisinden bilhassa birinci etap olarak bu kısmın iç borulama sistemine başlayacağız. Ve münasebetiyle birinci etapta bu kısmı açmış olacağız. Birçok ilçemiz etkileniyor. İçinde bulunduğumuz Eyüpsultan ilçemiz, Bayrampaşa, Fatih, Eyüp, Zeytinburnu ilçeleri öncelikle bu birinci etaptan yararlanmış olacak. Lakin projenin tamamına baktığımızda, 9-10 civarında ilçemiz bu projeden yararlanmış olacağız.”

“SU, KAĞITHANE’DEN SEFAKÖY’E TERFİ MERKEZİ OLMADAN ULAŞACAK”

“Suyu getiriyoruz fakat iç kesitlere ulaştırmakta ıstırap yaşıyoruz” diyen Başa, “Boğaz’dan güney sinirlerimizle getirdiğimiz suyu, Kennedy Caddesi’nden boru çizgilerimiz yetersiz olduğu için istek ettiğimiz kadar ulaştıramıyoruz bu bölgelere. Bu proje bittiğinde, esasen Kennedy Caddesi’nin de bir alternatifi olacak ve buradan aşağı, Zeytinburnu tarafına yanlışsız su vereceğimiz için, güneydeki külfetli çizgilerimize da bağlı olmaktan kurtulmuş olacağız. Bu projemizin sağlayacağı bir avantajımız da Kağıthane’den aldığımız suyu, hiçbir formda terfi ettirmeden, büsbütün cazibeli bir formda ve güç kullanmadan ta Sefaköy’e kadar getirmiş olacağız. Böylelikle, İSKİ’nin güç maliyetleri ve hasebiyle toplam terfi ettirdiği suyu da kıymetli ölçüde düşürmüş olacağız. Projemizin devamını da arkadaşlar planlıyor. Biz, Küçükçekmece’yi de geçip, daha da Trakya tarafına yanlışsız suyu götürmek için çalışıyoruz. Bu ana sistemi oluşturduktan sonra, arkadaşlarımız, buradaki depo kontakları ve ‘daha iç kısımlara kılçık biçiminde suyu nasıl ulaştırabiliriz’in de proje çalışmalarını ikinci etap itibariyle yapmış oluyorlar” formunda konuştu. 

“KAZISIZ ÇALIŞIYORUZ, VATANDAŞLARIMIZIN HABERİ OLMUYOR”

Güncel sayılarla, şu an kadar 2,2 milyar fiyatında bir harcamayı yeni periyotta yapmış olduklarının altını çizen Başa, büsbütün öz kaynak kullanımıyla hareket ettiklerine vurgu yaptı. “Bereketli bütçe uygulamasının bir sonucunu burada görmüş oluyoruz” diyen Başa, bilgilendirme konuşmasını, “Kredi müracaatlarımız oldu, ama maalesef şu ana kadar Vilayetler Bankası’ndan 1 lira alamadık. Büsbütün İSKİ’nin öz kaynaklarıyla, yarattığı imkanlarla tamamladığımız bir projemiz. Tahminen İstanbul’un ve hasebiyle Türkiye’nin en kıymetli içme suyu projelerinden bir adedini bu biçimde devam etmiş oluyoruz. Bugün de çok değerli bir merhalesini birlikte açmış oluyoruz. Kazısız teknoloji olması çok kıymetli. İSKİ, son periyotta kazısız teknolojileri kullanıyor. Şayet biz bu tüneli büsbütün yer üstünden yapmış olsaydık, vatandaşımızı çok büyük rahatsız edecektik. Şu ana kadar hiçbir trafik sorunu yaşamadan, birçok hemşerimiz burada yapılan çalışmayı görmüyor. Hasebiyle vatandaşımızı rahatsız etmeden, bugüne kadar bu imalatları yapmış ve devam etmiş olacağız” kelamlarıyla noktaladı. 

İMAMOĞLU’NDAN KURAKLIK UYARISI

Projeyi, “Değerli bir hizmet, pahalı bir proje” olarak niteleyen İmamoğlu, “İSKİ’ye bu hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Şu anda çok stratejik bir kurumumuz İSKİ. Kuraklığı daima bir arada görüyor ve yaşıyoruz. Her damla suyu çok titiz bir halde kullanmalı, harcamalı, her damla suyu da biriktirmeyi başarmalı; tıpkı vakitte alışılmış kesintisiz bir biçimde içme suyunu konutlara ulaştırmalı. Zelzele olsa dahi ulaştırmalı. Çok istikametli bir sürecin içindeyiz. Vatandaşlarımızın bu ağır emeğin karşılığında, lütfen bir damla suyu bile harcarken titiz olmalarını diliyorum, istiyorum. Elbette ki yağmur, kar talep ediyoruz, dua ediyoruz ancak şunu da biliyoruz ki; dünyamızı süratli kirletiyoruz. Bu dünyanın istikrarını bozan tekrar insanoğlu. Bu bağlamda hem iklim değişikliğiyle çabada kurallara uymak hem de her damla suyun kıymetini bilmek ve ona nazaran harcamak hem de buna nazaran altyapıyı yapmak kurumların, şahısların, insanların sorumluluğu. Biz, bu sorumluluğu sonuna kadar taşıyacağız, taşımalıyız” diye konuştu.  

“KURUMUN VE KURALLARIN KALICI OLDUĞU BİR MEKANİZMAYI BU ÜLKEDE VAR ETMELİYİZ”

“İSKİ üzere bir kadim kurumun, yüzyıllar sürecek hizmetinin yalnızca bir zerresi kadar bir kısmına hizmet eden insanlarız” İmamoğlu, şunları söyledi: 

“Ben, Genel Müdürümüz, genel müdür yardımcılarımız, bütün çalışanlarımız bir kesimiyiz. Yani emaneti alıp, emaneti devretmenin asil olduğu bir kurumun içindeyiz. Kurumun ve kuralların kalıcı olduğu bir mekanizmayı bu ülkede var etmeliyiz. Bu teknolojik, bu sistematik gelişimleri kentin hizmetine sunmak elbette pahalıdır. Ancak bir mucize değildir. Yani bu teknolojiler vardır. Dünya ölçeğinde vardır. Dünya ölçeğinde muvaffakiyettir. Önemli olan, vakitli finansıyla, imaliyle bu işlerin hayata geçirilmesi sorunudur aklın, bilimin ışığında. İSKİ’ye kaç muvaffakiyetler diliyorum. Kurumumuza kaç muvaffakiyetler diliyorum. Bireylerin önde değil; kurumların, kuralların ve kurumsallığın önde olduğu bir memleket, bir kent hayal ediyorum. Bu hayalin gerçek olmasını da dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

İmamoğlu’nun konuşmasının akabinde telsizle verdiği talimatla, Münzevi Terfi Merkezi’ne ulaşan TBM aygıtı, kelam konusu noktadaki son hafriyatını gerçekleştirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz