Tek Hazine Hesabının Kapsamı Genişletildi!

Tek Hazine Hesabının kapsamının genişletilmesiyle birlikte çok sayıda kurumun ve bunlara bağlı olan döner sermayelerin mali kaynaklarının yönetiminin Hazine'ye geçeceği aktarıldı. 

Tek Hazine Hesabının Kapsamı Genişletildi!

Tek Hazine Hesabının kapsamının genişletilmesiyle birlikte çok sayıda kurumun ve bunlara bağlı olan döner sermayelerin mali kaynaklarının yönetiminin Hazine'ye geçeceği aktarıldı. 

31 Mart 2018 Cumartesi 11:45
73 Okunma
Tek Hazine Hesabının Kapsamı Genişletildi!

Torba yasa kapsamında yer alan ve yürürlüğe alınan düzenlemeyle genel bütçe çerçevesindeki idarelerin ödeme ve tasilat işlemlerinin yapıldığı Tek Hazine Hesabının kapsamının genişletildiği dile getirildi. 

Halihazırdaki uygulamaya ek olarak, ilk planda özel bütçeli kuruluşların, düzenleyici ve denetleyici kuruluşların, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR ile özeleştirme, tanıtma fonu gibi bütçe dışı fonların aşama aşama kapsama alınacağı bildirildi. 

Mahalli idareler, KİT ve TMSF'nin bu çerçevede kapsam dışında olacağı aktarılırken, İSF'nin ise kanun kapsamında yer almadığından dolayı sisteme dahil edilmeyeceği dile getirildi. 

Bu doğrultuda mali kaynak büyüklüğü 40 milyar lira civarında olan kurumların, mevcut idari ve bütçesel süreçlerinde herhangi bir değişikliğe yol açmadan yeni adı ila "tek hazine kurumlar hesabına" dahil edileceği belirtildi. Söz konusu kurumların mali kaynaklarının ise hak sahipliğinden ziyade yalnızca yönetiminin Hazine'ye geçmiş olacağı aktarıldı. 

Pilot Çalışmalar Gerçekleştirilecek

Yeni süreç çerçevesinde Hazine Müsteşarlığı tarafından, hazırlıkların tamamlanması adına bilgi işlem altyapısını devreye alacağı kaydedilirken, ilk etapta Bakanlar Kurulu'nun verdiği karar ie belirlenecek kurumlar içerisinde seçilecek olan pilot kurumlar ile çalışmaların başlayacağı bildirildi. Sonrasında ise kurumların kademe kademe sisteme dahil edileceği ifade edildi. 

Öte yandan sisteme dahil olacak kurumların ise, mevcut durumda olduğu gibi bütçeleri doğrultusunda kendi tasarruflarına göre harcamalarını yapabileceği ve sadece nakit ihtiyaçları adına Hazine'den talepte bulunabileceği dile getirildi. 

Ayrıca bahsi geçen sistem ile kamu nakdinin tek bir elden değerlendirileceği belirtilirken, kapsama alınan kamu kurumarının nakit mevcutlarını değerlendirme açısından bir fonksiyonlarının kalmayacağı bildirildi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.