Banka hesap numarası nasıl öğrenilir?

Birey hayatı pek çok ihtiyaç ve sonsuz arzulardan oluşmaktadır. Yaşamın devamı için bu ihtiyaç ve arzuların tedarik edilmesi gerekmektedir.

16 Nisan 2020 Perşembe 18:43
Banka hesap numarası nasıl öğrenilir?

Ancak bunların tedarik edilmesi maddi gelir ile mümkün olmaktadır. Dolayısıyla pek çok birey ihtiyaçlarını temin etmek ve arzu ettiği şeyleri almak için para kazanmaktadır. Lidya toplumundan bu zamana değin alış verişte geçerli olan para günümüzde farklı bir formatta karşımıza çıkmaktadır.

Bilhassa 18 ve 19. asırda hayatımıza giren bankalar aracılığı ile para bambaşka bir formata bürünmüş ve kredi kartı olarak vücut değiştirmiştir. Kredi ve banka kartları çok fazla kullanışlı olması ve yanımızda para bulunmadığı zamanlar imdadımıza yetişmesi ile pek çok birey tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Bir başka niteliği ise herhangi bir alım satım sözleşmesi ya da başka birtakım sebeplerden ötürü bir kimseye nakit göndermek mecburiyetinde kaldığımız zaman yardımımıza koşmaktadır. Hızla ve kolay bir şekilde gerçekleştirilen bu işlem sayesinde bizler bir yandan zaman öte yandan da enerji tasarrufu sağlamaktayız.

Ancak nakdin iletilmesi için karşı tarafa ait birtakım bilgilerin ya da bize nakit gelecekse aynı şekilde bazı bilgilerin bilinmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki banka hesap numarası öğrenme hususudur. Sadece transfer işlemlerinde değil birçok banka işlemlerinde kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra internet üzerinden yapılacak alış verişler ve daha pek çok satın alınacak ürün ve hizmetler için de banka hesap numarasının bilinmesi zaruri ve elzemdir.  Şimdi banka hesap numarası öğrenme işleminin hangi yollarla ve nasıl gerçekleşeceğini aşağıda zikredeceğiz.

Şubeye Giderek Banka Hesap Numarası Öğrenme

Hesap numarası öğrenme yöntemlerinde ilk sırayı ilgili bankanın şubesine giderek öğrenebilmekteyiz. Bunum için hangi bankaya ait ise kart ilgili bankaya girmeli ve bireysel işlemler bölümünden yardım istemeliyiz. Bu sayede yalnızca banka hesap numarası öğrenmekle kalmayıp günlük banka işlemlerinde kullanılan tüm bilgileri ilgili kişiden kolaylıkla öğrenebiliriz.

Bu fevkalade mühim bir noktadır. Çünkü finansal işlemlerin neredeyse hemen hemen hepsi banka hesap numarası ile tezahür etmektedir. Ayrıca şube üzerinden kredi limit işlemleri,  nakit avans nedir nasıl kullanılır hususunu ve daha pek çok ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkündür.

Mobil bank ve internet bankacılığının pratik ve hızlı olmasına karşın şube ile işlem daha anlaşılır ve ayrıntılı işlem yapmamıza imkan sağlamaktadır. Akla gelen her türlü işlem veya sorun orada kolaylıkla halledilebilir.

Banka Kartı İle Banka Hesap Numarası Öğrenme

Banka kartının ön yüzünde dörder haneden oluşan on altı adet numaradan oluşan kart numarası vardır. Kart numarası ile banka hesap numarası katiyen karıştırılmamalıdır. Pek çok rey kartın ön yüzünde yer alan bu numarayı banka hesap numarası zannetmekte ve işlemlerini doğru bir vaziyette gerçekleştirememektedir.

Bu sayının biraz altında kart sahibinin ad ve soyadı bilgileri yer almaktadır. Bu bilginin hemen altında ya da bankaya göre değişmekle birlikte yan tarafında hesap numarası yazılıdır. On altı haneden oluşan bu numaranın ilk dört hanesi şube kodunu ifade etmektedir. Geriye kalan on iki adet sayı ise banka hesap numarasının esasını teşkil etmektedir.

Bu on iki rakamın ilk sekizi müşteri numarası olup diğer dört tanesi ise ek hesap için kullanılan kod olarak tanımlanmaktadır. Bu itibarla müşteri numarasına ait rakamlar ile ek hesap numarasına ait rakamlar banka kartı hesap numarasını oluşturmaktadır. Ziraat bankasına ait kartlarda hesap numarası on iki rakamdan oluşmaktadır.

İş bankasına ait kartlarda banka hesap numarası yedi rakamdan oluşmaktadır. Garanti bankası da bu noktada İş bankası ile benzerlik göstermekte olup hesap numarası yedi rakamdan oluşmaktadır. Türkiye Finans Katılım bankası hesap numarası ise yedi + bir şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

HSCB hesap numaraları tıpkı Ziraat bankası gibi on iki rakamdan oluşmaktadır. Vakıf banka ait hesap numaraları on yedi rakam olarak karşımıza çıkmakta olup Yapı Kredi ve Finansbank hesap numaralarında sekizer rakam bulunmaktadır. Diğer bankaların kart bilgilerinin kart üzerinden nasıl okunduğu hususu ise yukarıda tarif edilen şekilde kolaylıkla anlaşılabilir.

ATM Aracılığı İle Banka Hesap Numarası Öğrenme

Banka hesap numarasını öğrenme metotlarından birisi de ATM yardımı ile olmaktadır. ATM aracılığı ile bu işlem fevkalade hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Öncelikle banka kartınızın ilgili olduğu bankanın size en yakın ATM' sine gitmeniz gerekmektedir.

Şifrenizi yazıp giriş yaptıktan sonra kullanıcı işlemleri ve oradan kart bilgilerini öğrenme butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından banka hesap bilgileri seçeneğinden kartınıza ait pek çok bilgi ile beraber banka hesap numaranızı da öğrenebilirsiniz.

Bu sayede şubeye gitmeye lüzum kalmayacak ve zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.

Mobil ve İnternet Üzerinden Banka Hesap Numarası Öğrenme

Günümüz insanlarının birçoğu banka kartı edinmekte ve bu durum bankaların rekabet etmesine yol açmaktadır. Bankalarsa rekabet piyasasında diğer aktörlerin önüne geçmek için her geçen gün birtakım yenilikler ve bireylere kendilerine çekmek için cazip fırsatlar sunmaktadır.

İnternetin hayatımıza girmesi ve network camiasının hızla ilerlemesi bankaları bu noktada yeniliğe itmiş ve karşımıza internet ve mobil bankacılık olarak çıkarmıştır. Artık akıllı telefonların ve internetin hayatımızın vazgeçilmez ögeleri olmasından ötürü bankalarda hizmetlerini bu mecralara taşımıştır.

Artık birçok kart kullanıcısı hemen hemen tüm işlemlerini internet ve mobil bankacılık üzerinden ifa etmektedir. Banka ile ilgili işlemlerin hemen hemen hepsinde karşımıza çıkan ve adeta kimlik numarası hüviyetinde önem taşıyan banka hesap numarası mobil bankacılık ve internet vasıtasıyla fevkalade süratli ve kolay öğrenilebilmektedir.

Ancak bazı kimseler internetin güvenli olmadığını düşünerek internet ve mobil bankacılığa karşı önyargılı davranmakta ve kullanmayı tercih etmemektedir. Bu noktada bilenmesi gereken husus bankalar çok ciddi hukuki yasal düzenlemeler ile çerçevelendirmekte ve internet üzerinden yapılan tüm işlemler tüketiciyi korur bir mevzuatla sınırlandırılmaktadır.

Ayrıca siber saldırılara karşı bankalar web sayfalarını siber güvenlik ile donatmakta ve bu noktada sizlerin güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmek adına ciddi tedbirler almaktadır. Bu noktada internet ve mobil bankacılığı güvenle kullanabilirsiniz.

Bu sayede yalnızca banka işlemlerinizi pratik bir çözüme kavuşmayacak aynı zamanda sizleri alış veriş için harcanılan zaman ve enerji kaybından da kurtaracaktır. Zira internet bankacılığı sayesinde arzu ettiğiniz ürün ve hizmetleri gayet hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilme imkanına kavuşacaksınız.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 17.04.2020 20:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim yıldız 2020-04-21 22:38:46

Banka hesap numaramı ögrenebilirmiyim.