Ayetel Kürsi Duası, Ayetel Kürsi Okunuşu ve Anlamı

Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve anlamı ve anlamlı Ayetel Kürsi okunuşu nasıl olamalıdır? Ayetel Kürsi'de ne anlatılmaktadır? Ayetel Kürsi hakkında bilinmeyenler? Ayetel Kürsi'nin Türkçe anlamı nedir? ve daha fazlası yazımızın devamında...

Ayetel Kürsi Duası, Ayetel Kürsi Okunuşu ve Anlamı

Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve anlamı ve anlamlı Ayetel Kürsi okunuşu nasıl olamalıdır? Ayetel Kürsi'de ne anlatılmaktadır? Ayetel Kürsi hakkında bilinmeyenler? Ayetel Kürsi'nin Türkçe anlamı nedir? ve daha fazlası yazımızın devamında...

29 Ocak 2020 Çarşamba 09:09
76 Okunma
Ayetel Kürsi Duası, Ayetel Kürsi Okunuşu ve Anlamı

Ayetel Kürsi duası, okuması, içerdiği anlam hakkında bilgiler aktarılırken, duanın Arapça aslından ve Türkçe mealinden yola çıkarak okunduğu, Allah’ın ilmine yönelik bilgileri içerdiği aktarılır. Ayetel Kürsi içerisinde Allah’ın verdiği ilim ve beceri ile Allah’ın sahip olduğu ilimden haberdar olunabileceği konusuna ve putlar yerine tek bir Allah inancına sarılma düşüncesine yer verilir. Ayetel Kürsi okunuşu, ‘’ Bismillahirrahmanirrahim. Allahu la ilahe illa hüvel hayyül kayyüm, la te’huzühu sinetün vela nevm, lehu ma fissemavati vel ard, vela yeüdühü  hıfzuhüma ve hüvel aliyyül azim. ‘’ şeklinde gerçekleştirilir. Ayetel Kürsi meali, Ayetel Kürsi okuma yararları, duanın hangi surede yer aldığı, dua’nın faziletleri hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Ayetel Kürsi Duası Meali

Ayetal Kürsi duası Türkçe çevirisi, ‘’ Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla. Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O haydır, kayyümdür. Allah’a ne uyku ne de uyuklama gelir. Gökte ve yerde bulunanların hepsi O’na aittir. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir? Allah kullarının yapacaklarını ve yaptıklarını bilir. O’nun bildirdikleri dışında, insanlar O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. Allah’ın kürsüsü gökleri ve yeri içene alır. Onları korumak ve gözetmek kendisine zor gelmez. O yücedir, büyüktür. ‘’ şeklinde aktarılır. Çeviri sayesinde dua’nın temel anlamı, Türkçe şekli ile öğrenilir.

Ayetel Kürsi Okuma Yararları

Ayetel Kürsi okuma faydaları şu şekilde sıralanırlar:

  • Ayetel Kürsi Allah’a dair bilinen özelliklerin öğrenilmesi faydası,
  • Kur’an da yer alan imana götürücü ayetlerden birini zikretme faydası,
  • Kur’an da yer alan önemli ayetlerden birini dil ile okuma ve mealini bilme faydasını,
  • Ayetel Kürsi’nin putlara inanışın doğru ve akılcı olmaması üzerine indirilmiş anlamıyla okunması halinde putları red etmeyi kabul etmenin faydası,
  • Allahı’ın büyüklüğünü dile getirme ile sevap elde etme ve kötülüklere karşı Allah tarafından merhamet kazanma faydası gibi yararlar elde edilir.

Ayetel Kürsi Hangi Surede Yer Alır?

Ayetel Kürsi’nin bulunduğu sure, Bakara Suresi olarak bilinir. Bakara Suresi 255. Ayeti, Ayetel Kursi’yi oluşturur. Ayetel Kürsi, Bakara Suresi içerisinde, Hz Muhammed’e Medine’de gönderilmiş ve ayet Medine’de inmiştir. Ayet adını, ilim, kudret ve hükümdarlık anlamlarına gelen ‘’ kürsi’’ sözcüğü üzerinden alır. Hz. Muhammed, Ayetel Kürsi’nin Kur’an içerisinde yer alan en önemli ayetler arasında yer aldığını ve bel kemiklerinden biri olduğunu vurgulamıştır. Özellikle, gece yatağa girmeden önce Bakara Suresi ve Ayetel Kürsi okuduğu dini kaynaklarda yer alır.

Ayetel Kürsi Duası Faziletleri

Ayetel Kürsi duasının erdemleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Ayetel Kürsi Medine’de indiği 610 ila 632 yılları arasında, bölgede yer alan putların yıkılması fazileti gerçekleşir.
  • Ayetel Kürsi inişi ile, halka bölgede zulmeden kralların güçlerini kaybetmesi fazileti gerçekleşir.
  • Ayetel Kürsi’nin en büyük fazileti, Allah’ı niteleyen 17 ayrı sıfatı insanlığa aktarmasıdır.
  • Ayetel Kürsi’nin faziletlerine bakıldığında, Hz. Muhammed tarafından Kur’an içerisinde yer alan İhlas Süresi sonrası en önemli bölümün Ayetel Kürsi oluşunun belirtilmesi yer alır.

Hz. Muhammed tarafından övülen ve Kur’an ayetleri içerisinde önemli bir noktaya taşınan Ayetel Kürsi, Allah’ın vasıflarına yönelik 17 ayrıntıyı ve farklı isimleri içermesi sebebi ile mealine önem verilen bir ayet çeşidi halini alır. İçeriğinde batıl inançların yerine, Allah’ın vasıflarına inanılması gerektiği vurgulayan ayet, ‘’ O’ndan başka ilah yoktur.’’ kelimesi ile başlayan Kur’an ayeti olarak Bakara Suresinde yer alır.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 29.01.2020 09:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.