Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği son yıllarda tasarım odaklı ihracat ile daha katma bedelli eserler ihraç ederek pazarlarını çeşitlendiriyor. Egeli mobilyacılar yakaladığı bu istikrar ve kesimin güç birliğiyle oluşan sinerji ile orta vadede 500 milyon dolarlık mobilya ihracatı hedefliyor.

İzmir mobilyasını dünya markası yapma gayesiyle yola çıkan İzmir Mobilya Pazarlamacılar Derneği’nin (İZMOP) toplantısında mobilya üreticileri ve bölümün önde gelen firmaları bir ortaya geldi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği’nin 82 yıllık tarihinde mobilya bölümünden seçilen birinci İdare Şurası Lideri Ali Fuat Gürle, 1856 yılından günümüze dalın kat ettiği ivmeyi kıymetlendirdi.

“Mobilya ülkemize 1856 yılında Dolmabahçe Sarayı ile geldi. Abdülhamit Han Almanya’dan ithal ettiği buharlı marangoz makinalarıyla 50 kişilik fabrika kurdu. Yaptığı el işi mobilyaları yabancı misyon şeflerine gönderiyordu. Birinci seri ve teknik olarak üretim 1882 yılında Sanâyi-i Nefîse Mektebi (Güzel sanatlar üniversitesi) kurulması ile başlamıştır. İzmir’de ise mobilya üretimi 1861’de Mithatpaşa Sanayi Meslek Lisesinin hizmete girmesiyle başladı. Türkiye’de 1970 yılına kadar panel üretimi yapılmamış, suntayla 1970 yılında tanıştık. Türkiye şu anda panel üretiminde dünyada üçüncü sırada. İtalya 5 milyon metreküp, Türkiye 12 milyon metreküp üretiyor. Mobilyada temel taşımız kelebek kontrplak. 1935 yılında Atatürk, Türkiye’nin birinci uçak fabrikasını kuran Nuri Demirağ’ın uçak kanatlarına kontrplak üretilmesi için kelebek fabrikasının kurulmasının emrediyor. Demirağ’ın önü kesildiğinde atıl durumda olan kelebek kontrplak fabrikası iç piyasaya üretim yapmaya başlıyor.”

4 ülke dünya mobilya ihracatının yüzde 52’sini karşılıyor

İzmir’in Türkiye mobilya üretiminde 4’üncü sırada olduğunu vurgulayan Lider Gürle, “İzmir’de işletme başına 2,7 çalışan, Kayseri’de 15, Ankara’da 4,5, İnegöl’de 6 çalışan düşüyor. İstanbul Fuarı üzere fuarlar firmalarımızı büyüttü. Çin, Almanya, Vietnam ve Polonya dünya mobilya ihracatının yüzde 52’sini karşılıyor. Türkiye’nin dünyada mobilya ticaretindeki hissesi yüzde 1,8. Çin’in tek başına aldığı hisse yüzde 37 ve 72 milyar dolar ihracatı var. Almanya’nın ise 25 milyar dolar ihracatı 19 milyar dolar ithalatı var. 2022 yılı mobilya ihracatımız yüzde 12 artışla 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2022 yılında en çok ihracat yaptığımız ülkeler Irak, Almanya ve İsrail oldu. Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliğimiz 2022 yılını ölçü bazında yüzde 4,8’lik artış, paha bazında yüzde 7’lik artışla 245 milyon dolarlık ihracat ile geride bıraktı. Tasarım odaklı ihracat ve güçbirliği ile orta vadede 500 milyon dolarlık mobilya ihracatı hedefliyoruz.” dedi.

Mobilya OSB’nin dalımıza yıllık katkısı 250 milyon dolar civarında olacak

Torbalı’da kurulan Türkiye’nin en çağdaş mobilya kesim kümelenmesi sanayi alanından bahseden Ali Fuat Gürle, “64 firmamızın yer alacağı Torbalı Mobilya Organize Sanayi Bölgesi faaliyete geçtiğinde mobilya kesimimizin ithalatçılarını gönül rahatlığıyla ağırlayacağı, showroomların olacağı, eğitim merkezi, toplumsal tesisleri bulunan bölümümüzün katma pahalı ihracatının önünü açacak. Mobilya OSB’nin bölümümüze yıllık katkısının 250 milyon dolar civarında olacağını öngörüyoruz. Son periyotta İzmir’de STK’lar ortasında yakalanan sinerji sayesinde bu proje hayata geçti. İZMOP üzere kolektif oluşumlarla bölümümüz çok güçlenecek.”

İzmir Ticaret Odası Meclis Lider Vekili Sayın Nevzat Artkıy, “Sektörümüzün yeni fikirlere, yeniliğe, yeni oluşumlara her vakit muhtaçlığı var. İzmir çağdaş teknoloji, kaliteli materyal ve usta personellik düzeyi ile ülke iktisadında kıymetli bir yere sahip. İzmir mobilya üreticilerinin yeni dizaynları ve yüksek kaliteli eserleri ile dünya genelinde tanınması, beğenilmesi ve tüketiciyle buluşması için tüm paydaşlarımızla kararlılıkla ilerleyeceğiz.” dedi.

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Yaşar Baş, İzmir’in birçok vilayetten daha fazla üretim yaptığının altını çizerek, “Kentsel dönüşüm ve Torbalı’da kurulan Mobilya OSB’den sonra İzmir mobilyasının önü çok açılacak. Tüm paydaşlarımızın güç birliğiyle mobilya ihracatında başkan olacağız.” diye konuştu.

İzmir’in Türkiye’nin en büyük mobilya üretim merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan İzmir Mobilyacılar Odası İdare Şurası Lideri Hasan Özkoparan, “İzmir’i daima birlikte üstlere taşıyalım. Bütün firmalarımız dünya pazarlarında yer almalı.” yorumunda bulundu.

İzmir mobilyası markasını tüm İzmir üreticilerinin takviyesi ile Türkiye ve dünyaya tanıtacağız

İzmir Mobilya Pazarlamacılar Derneği Lideri Aşkıner Özcan, “İzmir Mobilya Pazarlamacılar Derneği, toptan pazarlama mesleğinin en başarılı isimlerinin dayanağı le, 2 ay evvel resmi olarak kurulmuş bir dernektir. Öncelikli maksadımız, İzmir mobilyası markasını tüm İzmir üreticilerinin takviyesi ile bir marka haline getirerek Türkiye ve dünyaya tanıtmak. Bu tanışmalar vesilesi ile potansiyel iş hacmimizi geri kazanmaktır. Bu kazanımlar; işletmelerimizin, kentimizin ve ülkemizin mobilya bölümünde hak ettiği potansiyeline ulaşmasını sağlayacaktır. Vazifelerimizden bir başkası ise, pazarlamacı arayan işletmelere pazarlamacı, işletme arayan pazarlamacılara işletme bulma imkanı sağlamaktır.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz