Karabağlar Belediyesi, Anadolu Aşıklık geleneğinin güçlü temsilcilerinden Aşık Veysel Şatıroğlu’nu “Dostlar Beni Hatırlasın” karma standıyla anıyor. Karabağlar Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda merasimle açılan karma stantta, Ay Sanat Kümesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren 29 ressamın 36 özgün yapıtı yer alıyor.

Serginin açılış merasimine, Karabağlar Belediye Lideri Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, meclis üyeleri, Karabağlar Kent Kurulu Lideri Alev Ağrı, sanatkarlar ve sanatseverler katıldı. Merasimin açılışında konuşan Ay Sanat Kümesi sanatkarlarından Ufuk Alkan, Aşık Veysel’in ortamızdan ayrılışının 50. yılı olması nedeniyle UNESCO’nun 2023’ü “Aşık Veysel Yılı” olarak ilan ettiğini hatırlattı. Alkan, takviyelerinden dolayı Lider Selvitopu ve Karabağlar Belediyesi çalışanlarına teşekkür etti.

Başkan Selvitopu da, Anadolu kelamlı geleneğinin unutulmaz ismi Aşık Veysel’in anısını yapıtlarında yaşattıkları için tüm sanatkarları kutladı. Veysel’in gözleri görmemesine karşın hayatı çok düzgün okuyabildiğini, insanlığa yol gösterdiğini vurgulayan Lider Selvitopu, “Geçmişi Sümerlere kadar uzanan Anadolu, bugüne kadar Aşık Veysel üzere birçok ozanı bağrından çıkarmıştır. Bu ozanlarımızın yazdıkları, söyledikleri kolay üzere görünse de, bazen içinde kaybolup gidersiniz. Esasen UNESCO da bunu çok düzgün bildiği için 2023’ü Aşık Veysel Yılı ilan etmiştir. Ozanlarımızı, sanatkarlarımızı gelecek nesillerle buluşturmak hepimizin misyonu olmalı. Katılan, emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde Lider Selvitopu, stantta yapıtları yer alan sanatkarlara iştirak dokümanlarını verdi.

“Dostlar Beni Hatırlasın Aşık Veysel Şatıroğlu” karma standı, 12 Mayıs’a kadar izlenimde kalacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz