Diyetisyenler şokta! Kilo vermenin anahtarı bu haberde!

Tyler Read, bir antrenör olarak, işlenmiş gıdaların ve ekstra şekerin tüketimini sınırlamanın yanı sıra, kalori açığı yaratmanın da önemli olduğunu vurguluyor. Aynı zamanda, hedeflerinize ulaşmak için tutarlılık ve sabırın da büyük bir rol oynadığını belirtiyor. İşte, Kilo vermenin anahtarı bu haberde!

DAHA KÜÇÜK TABAKLAR KULLANIN

Beslenme uzmanı Lisa Young, hızlı bir şekilde beş kilo vermek isteyenler için, daha küçük tabak ve kaseler kullanmanın faydalı olabileceğini söylüyor. Porsiyon kontrolüne dikkat etmek önemlidir çünkü aşırı yemek yemek kilo alımını teşvik edebilir.

Yediğimiz yiyeceklere dikkat etmek ve tükettiğimiz miktarı gözlemlemek de önemlidir. Young, “Bunu başarmanın harika bir yolu, daha küçük tabaklar ve kaseler kullanarak yemek yemektir. Bu, daha küçük tabaklar kullanmanın, tüketilen yiyecek miktarını etkileyebileceği anlamına gelir çünkü daha fazla yemek yiyormuşsunuz gibi algılanır ve aslında beyninizi yanıltır. Ayrıca, daha küçük bir tabak kullanmak, büyük bir tabağa kıyasla daha az yiyecek almanızı sağlayarak yemeğin kalori içeriğini azaltır.” şeklinde açıklıyor.

YEMEĞİNİZİ ÖNCEDEN HAZIRLAYIN

Yemek hazırlama sadece zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda kilo verme konusunda akıllı bir yöntemdir. Araştırmalar, evde daha fazla yemek pişirmenin kilo verme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, yemek hazırlama sürecinde kullanılan malzemeleri kontrol etmek ve yediklerimizi bilmek, kilo verme çabalarımıza yardımcı olabilir.

Genellikle aç olduğumuzda, sağlıksız ancak son derece lezzetli ve pratik fast food seçeneklerine yönelebiliriz. Bu durumda, yanımızda hazır atıştırmalıklar ve öğünler bulundurmak, özellikle yoğun bir yaşam tarzına sahip olduğumuzda günlük yemek pişirme stresini azaltmamıza yardımcı olur. Yemek hazırlama alışkanlığına dahil etmek, daha besleyici bir diyet geçişine yardımcı olabilir.

İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN

Bu genel olarak bilinen ama bahsetmeye değer bir nokta. İşlenmiş gıdalar, birkaç isim vermek gerekirse, hidrojene ve trans yağ, ekstra şeker ve yapay tatlandırıcılar dahil olmak üzere birçok sağlıksız ve gereksiz içerik içerir. Bu bileşenler doğrudan kilo alımıyla ilişkilendirilmiştir. Young, aksine, taze ürünler, baklagiller ve yağsız proteinden oluşan bir diyetin kilonuzu azaltmanın kanıtlanmış bir yolu olduğunu söylüyor.

YETERİNCE UYKU UYUMAYA ÖZEN GÖSTERİN

“Güzellik uykusu” terimi, iyi bir nedenle bu adı almıştır. Kilo vermek için uyku şarttır. Uyku yoksunluğu ve yorgunluktan kaçınmak için dinlendirici bir gece uykusuna ihtiyacınız var. Aşırı yorgun olduğunuzda, lenfatik sisteminizdeki atıktan kurtulmak ve besinleri geri kazanmak söz konusu olduğunda vücudunuzun tepki süresi gecikir. Young, “Bu nedenle, bu gecikme hormonun bozulmasına yol açarak kilo alımına neden olabilir” diyor.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Kardiyo ve kuvvet antrenmanının bir kombinasyonu, kilo kaybınızı gerçekten yüksek vitese alacaktır. Read, “Kardiyo, kalori yakmanıza ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olurken , kuvvet antrenmanı kas kütlesi oluşturabilir ve metabolizmanızı hızlandırabilir” diye açıklıyor. Young, kuvvet antrenmanının anahtar olduğunu kabul ederek, “Ağırlık kaldırdığınızda, yağsız kas inşa ediyorsunuz. Bu kas geliştirme aktivitesi, daha fazla kalori yakan metabolizmamızı artırmaya yardımcı oluyor.”

YEMEKLERDEN ÖNCE SU İÇİN

Her yemekten önce ve gün boyunca su içmek hızlı bir şekilde beş kilo vermek istiyorsanız, edinmeniz gereken önemli bir alışkanlıktır. Aslında aç hissettiğimiz bazı zamanlarda vücudun tek ihtiyacı sudur. Yemeklerden önce su içmek, aldığınız gereksiz kalori miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca araştırmalar, yemeklerden önce bir bardak su içmenin bir sonraki öğünde kalori alımını azaltabileceğini gösteriyor.


Giresun’da fabrikada göçük: 3 işçiden 2’si kurtarıldı

TUZ TÜKETİMİNİ AZALTIN

Tuz yemeyi azaltmak, kilo verme hedeflerinizi destekleyebilir. İşlenmiş gıdalardan çok fazla tuz almak, şişkinliğe ve su tutulmasına neden olarak kilo vermeyi zorlaştırır. Cips, çubuk kraker, dondurulmuş yemekler, konserve yiyecekler ve fast food gibi işlenmiş gıdaları mümkün olduğunca sınırlayın ve yiyeceklerinize eklediğiniz tuz miktarını en aza indirin. Özellikle vücudunuz çok fazla tuz almaya alışmışsa bu alışkanlığı bırakmak büyük bir fark yaratabilir.

SEBZE ALIMINI ARTIRIN

Daha fazla sebze tüketmek her zaman etkili bir fikirdir, ancak hedef kilo vermek olduğunda bu daha da önemlidir. Sebzeler doğal olarak düşük kalorili ve yüksek su ve lif içeriğine sahiptir Bu da onları yüksek hacimli, kilo vermeye uygun bir yiyecek yapar.

Bu, sizi doyurmak için çok miktarda yiyebileceğiniz anlamına gelir, doğal olarak tok tutarlar, ancak kalori açığında kalmanızı kolaylaştırırlar. Yapraklı yeşillikler, brokoli, karnabahar gibi bir bardak nişastalı olmayan sebzeleri günlük beslenmenize ekleyin veya daha hızlı kilo kaybını desteklemek için her öğüne biber ekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz